Christian Hesthaven bliver ny direktør for Nævnenes Hus
Det bliver den 46-årige cand.jur. Christian Hesthaven, der skal afløse Christian Lützen som direktør i Nævnenes Hus. Christian Hesthaven har solid ledelseserfaring fra sin tidligere stilling som departementschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet og sin nuværende stilling som kommunaldirektør i Rebild Kommune. Den nye direktør er udpeget af erhvervsministeren og tiltræder stillingen den 1. juni 2023 eller tidligere.
Erhvervsminister, Morten Bødskov:
”Det glæder mig meget, at Christian Hesthaven har sagt ja til at tiltræde stillingen som direktør for Nævnenes Hus. Med hans mangeårige ledererfaring og kompetente, juridiske baggrund er jeg overbevist om, at han er den rette person til at videreføre styrelsens vigtige arbejde med at sikre de rigtige afgørelser til den rette tid forborgere, virksomheder og myndigheder”
Tiltrædende direktør, Christian Hesthaven:
”Jeg ser rigtig meget frem til at tiltræde stillingen som styrelsesdirektør i Nævnenes Hus og til at skulle arbejde for den bedst mulige betjening af det uafhængige danske klagesystem til glæde for borgere, virksomheder og myndigheder. Særligt glæder jeg mig til at møde de dygtige og engagerede medarbejdere i Nævnenes Hus”
Nævnenes Hus er en del af Erhvervsministeriet og har ansvaret for at betjene en række uafhængige klage- og ankenævn.
Kontakter
Ledende presserådgiver Tina Buhl Pretzmann, mail: tibupr@em.dk
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
EIFO investerer i venturefonden D3 for at styrke ukrainsk og europæisk forsvarsinnova-tion4.7.2025 11:00:12 CEST | Pressemeddelelse
Danmark anerkender den vigtige rolle, som Ukraines forsvarsteknologiske innovation spiller for Europa. EIFO – Danmarks Eksport- og Investeringsfond investerer knapt 32 millioner kroner i D3, en venturefond med fokus på tidlige ukrainske forsvarsteknologiske startups.
Danmark og Ukraine styrker samarbejde om ukrainsk forsvarsindustri på dansk jord4.7.2025 10:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Danmark og Ukraine tager nu endnu et skridt i det tætte samarbejde om udviklingen af både danske og ukrainske forsvarsvirksomheder. Det betyder, at ukrainske forsvarsvirksomheder kan komme til Danmark og starte produktion på dansk jord.
Ny model gør det nemmere for medarbejdere at overtage ejerskabet af virksomheder27.6.2025 10:24:13 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen sender i dag et lovforslag i høring, som skal gøre det muligt for virksomhedsejere at overdrage deres virksomhed til medarbejderne uden at blive beskattet af overdragelsen.
Ny aftale skal styrke Dankortet26.6.2025 14:18:00 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget er enige om en aftale, der skal gøre Dankortet mere attraktivt for både butikker og forbrugere.
Presseinvitation: Regeringen inviterer til præsentation af aftale om Styrkelse af Dankort26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget er enige om en aftale, der skal gøre Dankort mere attraktivt for både butikker og forbrugere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum