Smukfest: 'Homies' hygger om gæster i 80 Præriehytter

Hvis du på onsdag d. 1. marts kl. 10 er hurtigere ved tasterne end din egen skygge, kan du fra 1. til 6. august flytte ind på Smukfest i en et-værelses anti-dagligdags-hytte på festivalens smukkeste beliggenhed.
Lige som i 2019 og i 2022 er ejendomsmæglerkæden Home i år legekammerat for Smukfest og byder velkommen i ’Home-Sweet Home’ lejren.
”Vi er stolte af at fortsætte vores samarbejde med Smukfest,” siger adm. direktør i Home - og mangeårig deltager på Smukfest - Uffe Drejer.
I år er Home samarbejdspartner på 80 Præriehytter i Skovlunden, som er Smukfests svar på Midtvesten.
Her står flinke Homies receptionister klar til at tage imod og servicere gæsterne igennem hele festivalen.
”En hel flok Home-folk river en uge ud af deres sommerferie-kalender, hvor de gør en dyd ud af at skabe en festlig og hyggelig stemning for gæsterne i ’vores’ lejr med konkurrencer og andre sjove tiltag,” fortæller Homes direktør.
Om boligen:
’Home sweet home’, sagde de emigrerende skandinaver, da de nåede Amerikas midtvest i slutningen af 1800-tallet.
Her i Skovlunden - Smukfests svar på Midtvesten - kan du under festivalen komme rigtig godt hjem til en fin lille Præriehytte. Hytterne er placeret i hyggelige klynger, så der også er plads til en vindheks eller en fremmed, der tøjrer sin hest.
Når du har stillet dine cowboystøvler og smidt sporene, træder du ind i en hytte i ét plan. Med sine 1,7 meter i bredden, 1,7 i højden og 2,3 meter i længden giver den plads til to personer. Bunden på præriehytten er hævet, så der er god opbevaringsplads under køjerne. Hytten er indrettet med to madrasser med dyne, pude og linned. Der er - modsat sidst i 1800-tallet - indlagt strøm, så du kan få nyt liv i din mobil, imens du selv lader op.
Selv om hytten altså kun er knap 4 kvadratmeter stor, føler du dig med det samme hjemme her, som når karavanen af prærievogne slog tryg ring omkring lejrbålet for 250 år siden.
Om området:
Beliggenheden er en ren 5’er på ’Hammerslags-skalaen’.
Den stemningsfulde Skovlund, der er Smukfests svar på Midtvesten ligger kun 5 minutters gang fra Sherwood-indgangen via en smuk oplyst skovsti, og kun 10 minutters gang fra Bøgescenen.
Naboskabet er tæt, festligt og inkluderende, og du kommer hurtigt til at føle dig tryg og tilpas i nabolaget. Der hører en lille veranda med til hytten, hvor du kan sidde i din ’gyngestol’ og nyde udsigten til Skanderborg Sø.
Fakta:
Din nye ’Home Sweet Home’ Præriehytte står klar til indflytning d. 1. august.
Prisen for en Præriehytte med plads til to personer er 4.200 kr.
Det betyder en kvadratmeterpris på bare 1.074 kr., mens den i det øvrige Skanderborg pt. ligger på ca. 19.500 kr.*
Skal dette hjem være dit fra d. 30. juli-6. august 2023? Så klik her: https://smukshop.dk/boformer2023/praeriehytte_23
*Boligsiden.dk, feb. 2023
Nøgleord
Kontakter
Henrik Hauthorn JensenTalsperson - presseservice & analyse
Tlf:2043 3514hehj@home.dkBilleder
Information om home a/s
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
- home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 870 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 130 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking
** maj 2024
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Boligkøbere bruger flere penge på deres nye hjem7.5.2025 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
En stigning på næsten 50.000 kr. – flere bruger mellem 100.000 og 250.000 kr. Vi bygger 'rede' i usikre tider
home Boligbrief for april5.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Økonomisk usikkerhed og påsken fyldte på boligmarkedet i april - se ogsåp regionale tal
Tilbage som frontløber: home vil gentænke mæglerbranchen1.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En af landets store ejendomsmæglerkæder vil vokse ved at kombinere teknologi, relationer og samarbejde i ny, ambitiøs strategi
Københavns bedst sælgende mægler bor på Vesterbro25.4.2025 13:36:43 CEST | Pressemeddelelse
Ejendomsmæglerkæden Home sidder nu på 3 af de 4 øverste pladser med ejendomsmæglerbutikker, der sælger flest boliger i Københavns kommune
Flyttebarometer: Plads er den vigtigste grund til, at vi flytter24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pladshunger: Opsparet behov for flere kvadratmeter efter en periode med høje renter og inflation driver danskernes flytteplaner. ’Lyst til forandring’ og ønsket om en have er også udbredte årsager
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum