En smuk og spiselig selvforsyningshave
24.2.2023 10:00:00 CET | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse

De fødevarer, som vi køber i supermarkedet, er mere miljøbelastende, mindre friske og mindre velsmagende end dem, vi selv kan dyrke. - For mange er en grøntsagshave med ensartede planter i lige rækker dog lidt kedelig at se på. Og så kræver den lugning, men sådan behøver det ikke at være, forlyder det fra hortonom Aiah Noack, som holder foredrag på Næstved Bibliotek.
Lækre grøntsager uden at belaste miljøet
Aiah Noack har mange års erfaring med et smukt og varieret havebrug, som samtidig giver lækre grøntsager og andet spiseligt uden at belaste miljøet og uden den evige kamp med ukrudtet. Til foredraget vi hun bl.a. fortælle, hvordan man kan opbygge en smuk, spiselig og ikke mindst miljøvenlig have.
Ud over foredraget er der sat rigelig tid af til spørgsmål. Og det vil også være muligt at købe nogle af Aiahs spændende frø, som er anderledes end dem, der kan købes i butikkerne.
Aiah Noack er leder, rådgiver, havedesigner, forfatter, foredragsholder, kursusudbyder m.m. i regi af Naturplanteskolen samt bestyrelsesmedlem i støtteforeningen.
Der vil være kaffe og vand til arrangementet. Tag gerne egen kop med, så vi bruger færre papkrus.
Foredraget afholdes i samarbejde med Grøn Omstilling og Praktisk Økologi. Det foregår mandag den 20. marts kl. 19.00-21.30 på Næstved Bibliotek. Bestil din gratis billet på www.naesbib.dk
Fakta: Aiah Noack er uddannet hortonom (havebrugskandidat) med PhD i botanik og plantefysiologi. Hun har arbejdet med planter, natur, dyrkning, haver og det faktum, at mennesker trives bedre med levende planter i deres nærhed. I 2011, hvor hun stod med sine forældres ejendom på hånden, tog hun beslutningen om at lave et praktisk sted med plantesalg, haveudvikling, kursussted m.m. for at udbrede permakulturens etik og principper. Det går hånd i hånd med øget selvforsyning, biodiversitet, spiselige planter og mere natur i haverne, hvilket der også eksperimenteres med i Naturplanteskolens egen spiselige have, som også er insekternes paradis. Læs mere på: https://naturplanteskolen.dk/
Vedr. billeder: Hermed gives tilladelse til at bruge vedhæftede billeder redaktionelt.
Kontakter
Andreas Lønstrup PoulsenKulturformidler
Tlf:5588 4149alopou@naestved.dkVibeke SøllingBibliotekar, kulturformidler
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkBilleder
Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Krea-café for unge8.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek inviterer alle unge til hygge og kreative syslerier på biblioteket. Det sker fredag den 29. maj kl. 14.00-16.45.
Brug hænderne til at fremme recovery - Psykinfo holder gratis foredrag på Næstved Bibliotek4.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når vi fordyber os i aktiviteter, hvor vi skaber med vores hænder, kan det gavne os mentalt. Det kan du høre mere om, når Psykinfo -kompetencecenter for Recovery inviterer til foredrag i Salen på Næstved Bibliotek onsdag d. 20. maj kl. 19:00-21:30.
Den Litterære Cocktail – Stormfulde Højder30.4.2026 14:40:52 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek inviterer i samarbejde med Høghs Cocktailbar til et sanseligt og stemningsfuldt arrangement med litteratur og velkomponerede cocktails på menuen. Det foregår torsdag den 21. maj kl. 19.00-21.00.
Lyt til et digt29.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi fortsætter rækken af digtoplæsninger på Næstved Bibliotek, når vi tager hul på forårssæsonen tirsdag den 19. maj kl. 14.00-14.45. Forårets tema er ”Danske sangtekster”.
Litterær gåtur: Industrien i litteraturen28.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oplev en unik kombination af byvandring og litteratur, når Næstved Bibliotek inviterer til en litterær gåtur med fokus på industrien i litteraturen. Det foregår tirsdag den 19. maj kl. 17.00-18.30.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



