Stormen kan koste dyrt for dit byggeri

Stormen Otto vil ramme Danmark i løbet af fredagen, og visse steder kan det være med orkanstyrke. Hvis du er i gang med at bygge hus eller en udendørs renovering, kan stormen gøre skade på arbejdet eller materialerne, og du risikerer selv at stå med regningen, hvis ikke du kigger dig for.
- Udgangspunktet er, at entreprenøren har risikoen for skader på arbejdet som følge af vinden, indtil aflevering af byggeriet til bygherren har fundet sted, fortæller Louise Dahl Krath Jensen, underdirektør i DI Byggeri.
- Men har du lavet en entrepriseaftale med entreprenøren – f.eks. AB-Forbruger, som er den mest oplagte til forbrugere – så forpligter du dig selv til at tegne en stormskadeforsikring, som skal dække skaderne fortæller Louise Dahl Krath Jensen.
Hun rådgiver byggevirksomhederne i DI Byggeri, og hun har set eksempler på tvister mellem parterne, hvis stormen har raset byggepladsen.
- Problemet opstår, når bygherren tror, at alle skader er dækket af entreprenørens forsikring eller via Byg Garanti-ordningen. Men har man indgået en entrepriseaftale, så fanger bordet, og så er det med at få tegnet en stormskadeforsikring, ellers risikerer man at stå tilbage med en regning for flere hundredtusind kroner, siger Louise Dahl Krath Jensen.
Storm kan forsinke byggeriet
Byggeriet kan også blive forsinket af stormen, og her vil entreprenøren måske have ret til at forlænge tidsfristen på dit byggeri, hvis vinden på byggepladsen må siges at have været usædvanlig, dvs. at vinden er forekommet i ”væsentligt større omfang, end det er sædvanligt for den pågældende årstid og egn”, som det fx står i entrepriseaftalen AB-Forbruger.
- Om det så er tilfældet vil altid bero på en konkret vurdering, og her vil man ofte indhente statistisk data fra DMI, forklarer Louise Dahl Krath Jensen.
- Selvom vinden har været usædvanlig, vil entreprenøren dog kun have ret til tidsfristforlængelse, hvis han samtidig kan bevise, at de pågældende vindforhold rent faktisk også har medført forsinkelse med en aftalt termin. Der skal med andre ord være en årsagssammenhæng, som vi siger i juraen.
Hvis entreprenøren mener at have ret til tidsfristforlængelse, skal han gøre bygherren opmærksom på det. Det kan f.eks. ske på et byggemøde, hvor det også bliver ført til referat, men det kan også bare være på f.eks. en mail.
- Entreprenøren har dog ikke ret til mere tid, hvis der i forvejen er aftalt ”vejrligsspilddage” med bygherren, og at disse dage kan rumme forsinkelsen, lyder det fra DI Byggeris underdirektør.
Stormen Otto ventes ifølge DMI at ramme Nordjylland som den første landsdel ved 15-tiden.
Kontakter
Nis Peder KolbyPresserådgiver
Tlf:40323400nipk@di.dkBilleder

Information om DI - Dansk Industri
DI Byggeri er et branchefællesskab for over 6.700 virksomheder inden for hele byggeriets værdikæde. Medlemsvirksomhederne beskæftiger knap 120.000 medarbejdere.
Læs mere her: DI Byggeri
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Tjenstlig advarsel til DI-direktør1.12.2025 13:40:47 CET | Pressemeddelelse
DI’s viceadm. direktør Thomas Bustrup er tiltalt i en sag om spirituskørsel, der skal for Retten på Bornholm den 8. december 2025.
Dansk Industri lancerer ny brancheplatform: DI Teknik & Installation1.12.2025 10:13:56 CET | Pressemeddelelse
Teknik- og installationsbranchen er afgørende for at løse nogle af de største samfundsopgaver i de kommende år. Derfor lancerer Dansk Industri nu en ny brancheplatform, DI Teknik & Installation, der skal styrke branchens stemme og sikre bedre rammer for innovation, kompetenceudvikling og politisk indflydelse.
DI: Ny national enhed skal styrke SMV’ernes cybersikkerhed1.12.2025 06:45:15 CET | Pressemeddelelse
En ny, national enhed skal hjælpe landets mange små og mellemstore virksomheder med at forebygge og bekæmpe et stigende antal cyberangreb. Sådan lyder et nyt forslag fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Forslaget kommer nu, fordi risikoen for cyberangreb er større end nogensinde, og hele tiden kommer i nye former for trusler, som det i sidste uge blev slået fast i den seneste trusselvurdering fra myndighederne.
Danmark finder job til 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv26.11.2025 09:07:05 CET | Pressemeddelelse
Cirka 40.000 krigsveteraner i Mykolaiv står uden job, mens erhvervslivet i byen skriger på arbejdskraft. Med penge fra Udenrigsministeriet har DI ansat to jobrådgivere, der i et pilotprojekt skal skabe bro mellem de to. Og i disse dage er de nye jobrådgivere med en delegation i København for at planlægge indsatsen.
DI: brug for langt bedre videndeling om cybertrusler25.11.2025 10:02:01 CET | Pressemeddelelse
En ny trusselsvurdering fra Styrelsen for Samfundssikkerhed i dag viser, at truslen om cyberangreb er høj og under konstant udvikling. Dansk Industri mener, at det kræver øget og hyppigere deling af information om nye trusler med erhvervslivet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
