Mere ambulancetid og to nye akutbiler i Region Midtjylland
Med penge fra Indenrigs- og Sundhedsministeriets akutpulje har Region Midtjylland fået mulighed for at forbedre ambulancedækningen i de områder, hvor responstiderne er længst. Pengene rækker også bl.a. til at bemande to nye visitationsbiler med paramedicinere.
Regionsrådsformand Anders Kühnau (S) er glad for akuthjælpen, som han ser frem til at bruge på at skabe mere tryghed for borgerne ved hurtigere hjælp ved sygdom og tilskadekomst.
- Nu skal vi i gang med at sikre, at pengene bliver brugt bedst muligt i de områder, bevillingen dækker dvs. Horsens, Djursland, Silkeborg og Nordvestjylland, siger Anders Kühnau.
Formanden er også meget tilfreds med, at Region Midtjylland får midler til to visitationsbiler, der skal køre ud til akutte (men ikke livstruede) patienter, som måske kan færdigbehandles hvor de befinder sig.
Foruden mere ambulancetid og to nye visitationsbiler har Region Midtjylland også fået penge til at styrke den sundhedsfaglige visitation på 112-AMK-vagtcentralen og tilskud til at forbedre liggende/hvilende sygetransport.
I alt modtager Region Midtjylland ca. 62.5 mio. kr. fra Sundhedsstyrelsens akutpulje.
Læs Sundhedsministeriets pressemeddelelse
Flere oplysninger
Kontaktoplysninger på alle regionsrådets medlemmer
Region Midtjyllands pressevagt, tlf. 7841 0666
Nøgleord
Information om Præhospitalet i Region Midtjylland
Præhospitalet har blandt andet ansvaret for at yde sundhedsfaglig indsats til borgere, der ringer 1-1-2. Derudover hjælper Præhospitalet mange af dem, der ikke selv har mulighed for at komme frem og tilbage til hospitalet til behandling, ligesom vi sørger for, at patienter flyttes mellem hospitalerne.
Der er 70 ambulancer, 10 akutlægebiler og 22 sygetransportbiler i Region Midtjylland
Præhospitalet har ca. 950 medarbejdere, hvoraf en stor del er ambulancemedarbejdere, og ca. 200 konsulentansatte speciallæger, der arbejder som akutlæger og i AMK-vagtcentralen.
Følg pressemeddelelser fra Præhospitalet i Region Midtjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Præhospitalet i Region Midtjylland
Ny paramedicinerbil i Randers1.9.2025 10:15:42 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag kan østjyderne få hjælp fra en paramedicinerbil, der indsættes i Randers i dagtimerne. Paramedicinerbilen kan især hjælpe dem, der har brug for hurtig hjælp, men ikke nødvendigvis har brug for at komme på hospitalet.
Præhospitalet anerkendes som universitetsklinik29.8.2025 09:19:59 CEST | Pressemeddelelse
Med en godkendt ansøgning om at blive universitetsklinik får Præhospitalets forskere nu endnu bedre muligheder for at skabe ny viden til gavn for patienterne.
Præhospitalet inviterer til Åbent Hospital søndag d. 7. september28.8.2025 13:12:16 CEST | Pressemeddelelse
Bliv klogere på, hvordan et hospital på hjul fungerer, når Præhospitalet i Region Midtjylland inviterer inden for til Åbent Hospital d. 7. september.
Video giver endnu bedre vurdering af 1-1-2-opkald15.7.2025 10:48:04 CEST | Pressemeddelelse
Video hjælper medarbejderne i AMK-vagtcentral med at vurdere patienterne korrekt. Det bekræfter en ny undersøgelse fra Præhospitalet i Region Midtjylland.
Ny videoløsning styrker hjælpen ved 1-1-2-opkald18.6.2025 09:00:08 CEST | Pressemeddelelse
En ny videoløsning i Præhospitalet gør det mere effektivt at bruge video ved vurdering af sygdom og skade. Samtidig kommer løsningen med en række nye funktioner, som kan gøre det nemmere at hjælpe borgerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum