Coop Danmark A/S

Karen Blixen får sit eget kaffemærke

16.2.2023 07:00:00 CET | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Del
Ny specialkaffe fra Coop i fire varianter hylder den mest oversatte forfatter i Danmark nogensinde. Både for hendes forfatterskab og for hendes tilgang til bæredygtig produktion og udvikling i Afrika.
Den nye Karen Blixen-specialkaffe findes i fire varianter. (Foto: Coop)
Den nye Karen Blixen-specialkaffe findes i fire varianter. (Foto: Coop)

Coop har netop lanceret en ny Karen Blixen-kaffe. Kaffeserien hylder den danske forfatter for hendes forfatterskab og for hendes principper for social bæredygtig produktion i Afrika.

Ansvarlighedschef i Coop, Thomas Roland, fortæller, at Coop længe har været optaget af, hvordan produktion og social udvikling går hånd i hånd Afrika. Det handler bl.a. om at sikre, at produktionen tager hensyn til medarbejderne og til lokalsamfundet. Det er den nye kaffe et godt eksempel på.

Kaffen er udviklet på kafferisteriet African Coffee Roasters i Kenya. Det er ikke langt fra det sted, hvor Karen Blixen havde sin berømte farm. African Coffee Roasters er etableret af Coop og er det eneste risteri på det danske marked, der rister i regionen, hvor kaffen gror.

”Vi har etableret risteriet for at skabe fordele for både vores danske medlemmer og de afrikanske kaffebønder. For det særlige ved African Coffee Roasters er, at vi har skåret alle mellemmænd væk, så bønderne i Kenya får en bedre betaling for deres råvare,” siger Thomas Roland.

Den nye kaffe sælges i Kvickly, SuperBrugsen og Dagli´Brugsen i samarbejde med Rungstedlundfonden, der modtager en procentdel af kaffens pris.

Den kommer i fire varianter, som alle er i kategorien ”specialkaffe”, da de har scoret over 80 point i cupping tests.

Trace Kenya Supreme: en lysristet kaffe med frisk og frugtig syrlighed.

Rift Valley Kahawa: mellemristet kaffe med sødme af brun farin.

Great Lakes Sundried: mellem/mørk-ristet kaffe med vinøse smagsnoter.

Mount Elgon Espresso: mørkristet kaffe, perfekt til espresso.

Nøgleord

Kontakter

Yderligere information:


Thomas Roland, ansvarlighedschef, Coop: +45 30 91 92 42


Jacob Elsborg, direktør, African Coffee Roasters: +254 712 232 009

Billeder

Den nye Karen Blixen-specialkaffe findes i fire varianter. (Foto: Coop)
Den nye Karen Blixen-specialkaffe findes i fire varianter. (Foto: Coop)
Download
Trace Kenya Supreme. (Foto: Coop)
Trace Kenya Supreme. (Foto: Coop)
Download
Rift Valley Kahawa. (Foto: Coop)
Rift Valley Kahawa. (Foto: Coop)
Download
Great Lakes Sundried. (Foto: Coop)
Great Lakes Sundried. (Foto: Coop)
Download
Mount Elgon Espresso. (Foto: Coop)
Mount Elgon Espresso. (Foto: Coop)
Download

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Nye is fra Irma1.4.2026 09:09:25 CEST | Pressemeddelelse

5 nye varianter af Irma-is er nu i butikkerne. Cremet, lækker is lavet på dansk fløde fra nordjyske gårde og fremstillet på Aabybro Mejeri i Nordjylland, der har eksisteret siden 1888 og i dag er kendt for at producere noget af Danmarks bedste is. Irma isen er udviklet i samarbejde med dessertkokken Morten Heiberg. ”Vi har set rigtig meget frem til at lancere Irma is. Den forener det, vi gerne vil med Irma-mærket: Høj kvalitet, god smag og gode råvarer. Samtidig er den produceret i Danmark på fløde fra nordjyske gårde, hvilket passer stærkt ind i vores ambition om at fremme det danske og lokale.”, siger Elias Billum Have, der er chef for Coops egne varemærker. Irma is introduceres til en pris på 49 kr. for et bæger med 700 ml. Der er i alt fem varianter: Hyldeblomst, chokolade, vanilje, blåbær og hvid chokolade med hindbær coulis. Du finder Irma is i Coops butikker; Kvickly, SuperBrugsen, Brugsen og 365discount. Udvalget kan variere fra butik til butik Yderligere information om isen: E

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye