Maximilian Frimmer er tilbage som direktør i Likvido

I november kom det frem, at Visma havde indgået en aftale med Likvido om køb af deres softwareforretning, efter måneders usikkerhed. Nu er Maximillian Frimmer igen tiltrådt som direktør i softwarevirksomheden, der holder til i Visma Huset i Carlsbergbyen i København.
Maximillian får med opkøbet mulighed for at fokusere udelukkende på software, og det glæder ham at kunne få ro og tid til at fokusere på det, som virksomheden gør allerbedst:
“Vi er ude af venture capital og skal ikke tænke på at skaffe penge længere. Nu kan vi fokusere på vores kerneforretning, som fremover bliver at udvikle innovative software inkasso- og debitorløsninger til glæde for det SMV-segment, som Visma e-conomic gør sig indenfor. Inden opkøbet havde vi et bredt fokus, hvor vi også tilbød vores kunder bogføringsydelser, men nu fokuserer vi altså udelukkende på vores software inkasso- og debitorløsninger,” fortæller direktør i Likvido, Maximillian Frimmer.
Til glæde for de danske SMV’er
Netop Likvidos fokus på innovative debitor- og inkassoløsninger var udslagsgivende, da administrerende direktør for Visma e-conomic skrev under på købsaftalen i november 2022. Det glæder ham derfor at Likvido nu er på plads i lokalerne på Gærtorvet i Carlsbergbyen, og de i fællesskab kan trække i arbejdstøjet:
“Jeg ser frem til at trække i arbejdstøjet og skabe innovative software løsninger til glæde for SMV-segmentet sammen med Maximillian Frimmer og resten af Likvido-teamet. Maximillian har skabt en spændende forretning med fokus på innovative debitor- og inkassoløsninger, der kun er blevet mere relevante for vores mange kunder i SMV-segmentet, der i denne tid er udfordret af inflation og en generel opbremsning i økonomien,” fortæller administrerende direktør Lars Engbork omkring opkøbet.
Maximillian Frimmer tiltrådte som direktør for det nystiftede Likvido Drift ApS den 19/1/23. Selskabet er ejet af Visma Danmark Holding A/S.
Nøgleord
Kontakter
Frederik Sorang KjærPR Manager
Tlf:+45 31 34 23 10frederik.kjar2@visma.comBilleder
Information om e-conomic A/S
Følg pressemeddelelser fra e-conomic A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra e-conomic A/S
Alexander Geisler bliver ny CRO hos e-conomic14.11.2025 14:39:06 CET | Pressemeddelelse
32-årige Alexander Geisler er i dag blevet ansat i en ny stilling som CRO (Chief Renevue Officer) hos e-conomic. Han kommer fra en stilling som Marketing Director i samme virksomhed.
e-conomic lancerer firmakort koblet direkte til regnskabet1.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. oktober kan danske virksomheder håndtere udgifter og bogføring i ét og samme system. “Det hele foregår i den platform, de allerede arbejder i,” beretter CPO i danske Visma e-conomic
e-conomic udvider med to nye løsninger: Løn og Firmakort skal gøre økonomistyring nemmere18.8.2025 08:59:48 CEST | Pressemeddelelse
Næsten en kvart million danske virksomheder bruger i dag e-conomic til at styre deres regnskab. Nu får de mulighed for at samle endnu mere af økonomien ét sted. Med lanceringen af Løn og Firmakort tager e-conomic et stort skridt i sin strategi om at blive en uundværlig platform for små og mellemstore virksomheder.
e-conomic vil fremme flere kvindelige stemmer i tech1.5.2025 14:19:31 CEST | Blog
Sammen med Visma og Visma Enterprise etableres et strategisk samarbejde med DiverseEksperter for at bidrage til en fair repræsentation af kvindelige eksperter i medierne.
e-conomic ESG-resultater: Øget fokus på emissioner i 2024 giver pote.9.4.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
e-conomic, der er markedsleder inden for digital bogføring, har i ESG-rapporten for 2024 dokumenteret fremskridt, blandt andet med en reduktion på 25 pct. i CO₂-udledning, herunder en reduktion på 67 pct. i udledninger fra clouddrift. Virksomheden er ikke underlagt lovkrav, men rapporterer frivilligt – da de har et ønske om at tage ansvar i forhold til deres næsten 500 medarbejdere og 240.000 danske erhvervskunder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


