Lægemiddeleksporten slår rekord endnu en gang
8.2.2023 08:27:52 CET | Lif Lægemiddelindustriforeningen | Pressemeddelelse

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at dansk eksport af lægemidler slår alle rekorder endnu en gang.
Danmark har eksporteret lægemidler for 157,7 mia. kr. i 2022, og lægemiddeleksporten er dermed vokset med 21,1 mia. kr. sammenlignet med sidste år.
Det svarer til en stigning på 15,4 pct.
”Det er imponerende, at vi har en lægemiddeleksport, der slår rekord igen og igen. I de kommende år vil antallet af ældre og mennesker med eksempelvis kroniske sygdomme blive endnu højere, og det skaber store udfordringer for sundhedsvæsener på tværs af lande. Lægemiddeleksporten vidner om, at virksomhederne bidrager med at skabe sundhed og bedre behandling for patienter i hele verden,” siger Ida Sofie Jensen, koncernchef i Lægemiddelindustriforeningen, Lif.
I løbet af de seneste år er lægemiddeleksporten blevet den største danske eksportvare.
Lægemiddeleksporten er tredoblet siden 2010 og udgør nu 17,1 pct. af den samlede vareeksport.
I 2022 steg lægemiddeleksporten på tværs af en række forskellige eksportmarkeder. Det er særligt til lande uden for EU, hvor eksporten af danske lægemidler er vokset.
”Lægemiddeleksporten har et stort aftryk på dansk økonomi. Det skaber både arbejdspladser og bidrager med skatteindtægter, når danske lægemiddelvirksomheder eksporterer deres behandlinger og løsninger til hele verden. Lægemiddeleksporten er en styrkeposition for Danmark, som er afgørende at fastholde.”
Som fundament for eksportvæksten har Danmark nogle af de mest moderne fabriksanlæg i verden. De seneste 20 år har lægemiddelvirksomhederne investeret i omegnen af 25 milliarder kroner i nybygning og udvidelser af produktionsfaciliteter, og hertil kommer igangværende byggeprojekter for mere end 30 mia. kroner.
”De nye fabrikker sikrer en meget effektiv og grøn produktion og skaber samtidig fundament for, at eksporten kan stige endnu mere fremadrettet. Der er en hård international konkurrence mellem lande om at tiltrække lægemiddelindustriens investeringer i forskning, udvikling og produktion, så vi skal sikre, at vi har de bedste rammevilkår for at udvikle og producere lægemidler, så vi kan fortsætte den positive udvikling,” siger Ida Sofie Jensen.
Nøgleord
Kontakter
Claus BøggildPresserådgiverLif
Tlf:22828437clb@lif.dkBilleder
Information om Lif Lægemiddelindustriforeningen
Lif er brancheorganisation for de forskende danske og udenlandske lægemiddelvirksomheder i Danmark. Fællesnævneren er, at Lifs medlemmer alle udvikler nye innovative lægemidler til forebyggelse og behandling.
Når forskning, udvikling og innovation omsættes i sundhed, vækst, arbejdspladser og velstand er det til gavn for hele det danske samfund.
Lif arbejder derfor for, at foreningens medlemmer kan forske, udvikle, producere, markedsføre, distribuere og informere om nye og bedre lægemidler.
Følg pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Lifs nye bestyrelse er på plads20.3.2026 16:29:50 CET | Pressemeddelelse
Et nyt ansigt træder ind i bestyrelsen efter årets generalforsamling, hvor de to øvrige ledige pladser blev besat af medlemmer, der allerede var en del af bestyrelsen
Lægemiddelindustrien: Investeringer i life science udgør grundlaget for fremtidens økonomiske råderum24.2.2026 10:19:08 CET | Pressemeddelelse
Regeringens 2035-plan viser markante udgiftsposter til forsvar, grøn omstilling, velfærd og beredskab, men skal Danmark også have noget at leve godt af i fremtiden, kræver det investeringer i vores styrkeposition indenfor life science, der løfter dansk økonomi, mener Lægemiddelindustriforeningen.
Lægemiddelindustrien trak væksten i 2025 – men mørke skyer truer forude20.2.2026 08:31:09 CET | Pressemeddelelse
Lægemiddelindustrien satte et væsentligt aftryk på BNP-væksten i 2025, men mistede pusten mod slutningen af året. 2025 blev dermed samlet set et flot vækstår – men væksten er aftagende.
Udgifterne til apoteksmedicin faldt sidste år10.2.2026 07:56:38 CET | Pressemeddelelse
Regionernes udgifter til medicintilskud faldt i 2025, selvom danskerne bruger mere medicin, viser nye tal. Danmark investerer ikke nok i nye behandlinger, mener man i Lægemiddelindustriforeningen, Lif.
Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler9.2.2026 08:20:48 CET | Pressemeddelelse
Eksporten af lægemidler udgjorde næsten en femtedel af Danmarks samlede vareeksport i 2025, viser de nyeste eksporttal fra Danmarks Statistik. En stor kontrast til den situation, vi står i lige nu, lyder det fra Lægemiddelindustriforeningen, Lif.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

