Ny erhvervsindsats skal skabe vækst og flere store virksomheder

En række små og mellemstore virksomheder i Region Sjælland har forudsætningerne for at vokse sig store, trække andre med op og dermed skabe gennemgribende forandringer af erhvervsstrukturen i regionen.
Det er virksomheder med en velfungerende ledelse, stærke produkter og et internationalt mindset, som et nyt initiativ nu skal være med til at løfte yderligere. Det gøres blandt andet gennem relevant rådgivning, tæt sparring, stærke netværk og højt specialiserede faglige og kommercielle input.
”De udvalgte virksomheder rummer et kolossalt potentiale, og med den rette hjælp, kan potentialet forløses hurtigt, så virksomhedernes konkurrenceevne styrkes med det samme. Vi stiller skarpt på hver enkelt virksomheds konkrete behov og hjælper lige præcis dér hvor problemerne er. På den måde rydder vi de største udfordringer af vejen, så væksten i virksomhederne for alvor kan få fart på,” siger Thomas Hofman-Bang, der er adm. direktør i Industriens Fond.
Fonden er gået sammen med Erhvervshus Sjælland om at igangsætte det nye sparringsforløb, der altså specifikt skal hjælpe 16 nøje udvalgte og vækstivrige virksomheder fra Region Sjælland med at indfri deres vækstpotentiale til glæde for såvel virksomhederne, regionen og resten af dansk erhvervsliv.
”Vi tror på at denne her skræddersyede og målrettede hjælp til vækstparate virksomheder vil kaste rigtig gode resultater af sig. Og hvis det virker i Region Sjælland, hvor der i dag er relativt få store virksomheder og hvor alt for få virksomheder eksporterer, så kan vi på sigt udbrede tilgangen og metoderne til flere andre regioner i Danmark,” siger Thomas Hofman-Bang om fondens engagement i det nye projekt.
Man on the Moon med fokus på internationalisering
Det ambitiøse udviklingsprojekt kaldes ’Man on the Moon’ – inspireret af den tidligere amerikanske præsident John F. Kennedys dengang vilde ambition om, på ganske kort tid, at lande det første menneske på månen.
På samme måde skal de 16 udvalgte virksomheder nu ud på en ambitiøs, inspirerende, svær og risikobetonet rejse, på vejen mod en omsætning på 1 mia. kroner.
”Vi har allerede gennem længere tid været i indgreb med virksomhederne og sammen har vi været gode til at accelerere virksomhedernes udvikling. Men vi vil gerne gøre det endnu bedre og have endnu mere fart på. Derfor tager vi nu fat på en endnu mere målrettet og omfangsrig indsats, der betyder øget professionalisering, stærkere netværk og inddragelse af endnu flere kompetente rådgivere,” siger Mads Váczy Kragh, direktør i Erhvervshus Sjælland, og fortsætter:
”Vi kommer til at fokusere meget mere på virksomhedernes internationalisering og vækst gennem eksport. Og vi kommer også til at arbejde med emner som bæredygtighed, diversitet og cybersikkerhed, fordi det er parametre, der har stor betydning for virksomhedernes fremtidige vækst og risikoeksponering – særligt når virksomhederne vokser ud over landets grænser.”
Ny model for opskalering af små og mellemstore virksomheder
Med et projekt som ’Man on the Moon’ er hovedambitionen at accelerere de udvalgte virksomheders udvikling, internationalisering og vækst.
Men derudover, så samles der hele tiden data og erfaringer sammen fra projektet og de deltagende virksomheder. Og med udgangspunkt i de data, kan projektet også opnå et andet formål, nemlig at skabe en ny model og metodik for erhvervsfremmeindsatser, som kan bidrage til at flere danske SMV’er, overalt i landet, flytter sig i et hurtigere tempo og bliver større både i Danmark og uden for landets grænser.
”Samarbejdet med Industriens Fond kommer til at betyde meget for de 16 udvalgte virksomheder, for regionen, og for den måde hvorpå vi fremadrettet kommer til at arbejde med udvikling af virksomheder. Derfor er vi også utrolig glade for, at fonden har set potentialet for en model, der kan blive en forløber for nye projekter i andre landsdele. Det her kan bidrage til, at ikke bare Sjællandsregionen, men også hele Danmark kan få flere store virksomheder,” siger Mads Váczy Kragh.
Man on the Moon - kort fortalt:
’Man on the Moon’ skal over de næste tre år accelerere 16 nøje udvalgte virksomheders udvikling, internationalisering og vækst. Målet er derudover at finde en ny metodik, der kan accelerere små og mellemstore virksomheder landet over.
Man on the Moon er et samarbejde mellem Industriens Fond og Erhvervshus Sjælland.
Nøgleord
Kontakter
Mads Váczy KraghDirektørErhvervshus Sjælland
Tlf:41 99 98 00mvk@ehsj.dkAnders BrandtoftPresse- og kommunikationschefIndustriens Fond
Tlf:33 37 62 30ab@industriensfond.dkBilleder
Information om Erhvervshus Sjælland
Erhvervshus Sjælland hjælper iværksættere og små og mellemstore virksomheder med uvildig, fortrolig og gratis sparring til, hvordan de kan udvikle og styrke deres forretning.
Erhvervshusets forretningsudviklere tager en 360 graders gennemgang af virksomheden og afdækker behov og udviklingspotentialer, fx indenfor grøn omstilling, digitalisering eller internationalisering, finansiering, ledelse, salg og markedsføring.
Erhvervshus Sjælland er et af seks erhvervshuse, der er sat i verden for regionalt at skabe erhvervsudvikling og derved understøtte den regionale vækst.
Læs mere om Erhvervshus Sjællands tilbud på www.ehsj.dk
Følg pressemeddelelser fra Erhvervshus Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervshus Sjælland
Stærk tro på økonomi og fremtid i sjællandske virksomheder11.7.2025 06:09:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse afslører, at virksomhederne i Region Sjælland udviser stor økonomisk optimisme med tro på positiv udvikling og stigende omsætning i løbet af de kommende måneder.
Cirkulært byggeri rykker over Østersøen – 125 virksomheder skal med26.6.2025 05:37:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt internationalt samarbejde skal hjælpe byggebranchen med at genanvende materialer og mindske affald – syv partnere fra fem lande står bag.
Sjællandske startups skal være en del af et iværksætterland i verdensklasse23.6.2025 12:39:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 7.000 nye virksomheder er registreret i Region Sjælland inden for det seneste år. Drømmen om egen virksomhed er stor, men hvordan kommer man godt fra start som iværksætter eller startup? Det skal Erhvervshus Sjællands nye iværksætterguide hjælpe med.
Sjællandsk virksomhed ruster sig til fremtiden: Skal levere kalibreringer og valideringer til den voksende biosolutions-industri6.6.2025 09:35:07 CEST | Pressemeddelelse
Med støtte fra Biosolutions Zealand-programmet opruster sjællandske SIMVal nu til at kunne levere komplette valideringsprojekter og akkrediterede kalibreringer til biosolutionsindustrien. Det er afgørende, fordi biosolutions kun kan bringes på markedet, hvis processer og udstyr opfylder kravene i både nationale og internationale standarder. Med investeringen i nyt laboratorieudstyr styrker SIMVal sin markedsposition og viser, hvordan sjællandske virksomheder kan få støtte til at omstille sig til en industri i hastig vækst.
Er din virksomhed klar til det uventede?14.5.2025 06:19:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere danske virksomheder vil blive ramt af uforudsete kriser – spørgsmålet er kun hvornår. Gennem et nyt forløb kan små og mellemstore virksomheder få op til 50 % i tilskud til rådgivning til at udvikle en solid sikkerheds- og kriseberedskabsplan, der kan hjælpe med at fremtidssikre mod alt fra hackerangreb og krig til toldmure og naturkatastrofer, så de står stærkere i en omskiftelig verden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum