3F-opbakning til SF-forslag
28.1.2023 13:13:57 CET | 3F | Pressemeddelelse
- Jeg kan fuldt ud bakke op om SF's opfordring til regeringen om at trække lovforslaget, der griber direkte ind i vores overenskomster, til efter et folketingsvalg, hvor vælgerne har haft mulighed for at tage stilling.
- Samtidig kan regeringen efter overenskomstforhandlingerne indkalde arbejdsmarkedets parter til trepartsforhandlinger om de samfundsmæssige udfordringer.
- Med lovforslaget lægger regeringen op til at sløjfe en fridag og helligdag og fratage arbejdernes tilkæmpede tillægsbetalinger, så vi end ikke kan veksle dem til andre goder over forhandlingsbordet med arbejdsgiverne.
- Vores medlemmer har i over 100 år set det som deres demokratiske, tilkæmpede ret at stemme om ændringer i deres overenskomst. Sådan er det i en rigtig fagforening, og sådan er det i den danske arbejdsmarkedsmodel, siger Henning Overgaard.
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Information om 3F
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: Valget skal handle om tilbagetrækning26.2.2026 13:20:50 CET | Pressemeddelelse
Tidlig (Arne)pension skal forbedres på både anciennitet og ydelse til gavn for de mange mennesker, der har knoklet med hårde fysiske job på arbejdsmarkedet i mere end 42 år.
3F: Fritvalg og lavtløns-pulje i ny OK-aftale for kommunalt ansatte25.2.2026 18:08:43 CET | Pressemeddelelse
Onsdag eftermiddag blev den nye overenskomstaftale for ca. 500.000 kommunalt ansatte præsenteret efter en intensiv forhandlingsperiode, som har strukket sig over hele 13 døgn. ”Vi er godt tilfredse med, at OK-aftalen giver vores kommunalt ansatte medlemmer mere fleksibilitet gennem en fritvalgsordning, og at der er afsat midler til en lavtløns-pulje,” siger Lydia Callesen, som er formand for Offentlig Gruppe i 3F. ”Begge dele har været højt prioriterede medlemskrav i vores forberedelser til forhandlingerne, og særligt det at mellemgruppen får mere fleksibilitet, har vi arbejdet for.” Fritvalgsordningen bliver på 4,77 %. Dertil kommer 0,94-1,88 % for seniorer (afhængig af alder) og med mulighed for at pension over 15 % kan lægges ind i ordningen. Dertil kommer at man får mulighed for fri på barns 3. sygedag og på hjemkaldelsesdagen, som også giver børnefamilier mere fleksibilitet. Lydia Callesen er også begejstret for den økonomiske ramme på 9,2 %, som giver en klar reallønsforbedring i
3F: God 2035-plan, men afgørende tryghed mangler24.2.2026 11:01:35 CET | Pressemeddelelse
Regeringens 2035-plan viser gode takter for fremtidens Danmark, men mangler at styrke en tryg tilbagetrækning for hundredtusindvis af lønmodtagere.
Ny rekord i hykleri17.2.2026 11:09:49 CET | Pressemeddelelse
3F-formand er dybt forundret over erhvervsorganisationers ulighedsskabende forslag
3F-glæde over OK-aftale med staten11.2.2026 11:45:17 CET | Pressemeddelelse
Aftalen giver bedre vilkår for de timelønnede
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
