Home åbner 4. butik i Aarhus Syd: I et smørhul efter 40 år uden lokal mægler

Det burde være sket for lang tid siden, men nu sker det; Malling får sin ejendomsmæglerbutik, når Home snart slår dørene op til home Malling-Beder på Stationspladsen 5H.
Dermed har Malling igen en lokal ejendomsmæglerbutik - for første gang siden midten af 1980’erne.
Indehaverne og ejendomsmæglerne Torben Skov Lauridsen og Jesper Grøne Andersson, der også står bag Home-butikken i Højbjerg, Home Viby-Hasselager og Home Tranbjerg-Solbjerg glæder sig over, at det endelig er lykkes at finde et butikslokale med den helt rigtige beliggenhed midt i Malling.
”Vi bliver den første mæglerforretning med adresse i Malling i 40 år, og vi kommer til at bo i et lille smørhul – lige ved Letbanen, overfor Malling Kro og ved Bichel Vine, som trækker mange kunder,” lyder det fra ejendomsmægler Torben Skov Lauridsen og slår fast:
”På den berømte Hammerslags-skala er beliggenheden en klar 5'er i Malling.”
Lige nu er håndværkerne i fuld gang med at indrette lokalerne efter Homes indretningskoncept, så de bliver lyse og venlige og med gode mødefaciliteter. Butikschef bliver ejendomsmægler Thomas Lignell med 28 års erfaring som mægler med boligsalg i Aarhus Syd.
Det helt rigtige tidspunkt at åbne i Malling
Mæglerne kan kontaktes nu, selv om butikken først er klar til påske - og Home er allerede godt hjemme i Malling og Beders boligmarked.
”Vi har jo gennem årene solgt en del boliger i både Malling, Beder, Mårslet og Ajstrup, men nu går vi altså ’all in’ med en butik i Malling. I stærkt samarbejde med vores øvrige tre butikker, når vi ud til endnu flere købere,” fortæller Torben Skov Lauridsen og tilføjer, at der er store forventninger til den nye butik og fremtiden for Malling og Beder.
Aarhus Kommunes beslutning om udstykning af op imod 600 fremtidige grunde i Malling betyder, at det netop nu er det helt rigtige tidspunkt at slå sig ned i byen med ny mæglerbutik. Oven i det er den nye Giber Ringvej allerede en kæmpe booster for salget i Malling og Beder.
”Nu er infrastrukturen på plads, og der er meget bedre trafiksammenhæng i Sydbyen med bl.a. nemmere adgang til E45. Det har vi ventet på i 30 år,” siger Home-mægler Torben Skov Lauridsen.
Navnet på den nye Home-butik, der er nummer 187 i rækken, er ingen tilfældighed.
”Man plejer jo som regel at sige Beder-Malling i daglig tale, men nu siger vi altså Malling-Beder, fordi vi får ’hjem’ i Malling, men vi er lige så opsatte på at servicere boligejerne i Beder på bedste vis," lyder det med et smil.
Ekstra fordel for sommerhuskøberne og -sælgerne
Butikken holder åbent alle ugens dage - undtagen søndag, hvor den står på fremvisninger rundt i området for interesserede købere.
For folk med sommerhus – eller lyst til et – er det en klar fordel.
Sommerhusene i Ajstrup har nemlig brug for en lokal kædemægler, som holder åbent hver lørdag – også i højsæsonen. Så kan turisternes 'skiftedag' bruges til at kigge på sommerhus, forklarer folkene bag den nye butik.
Med hele fire forretninger i Aarhus Syd kan kunderne glæde sig over, at Home oven i den normale mægler-ekspertise og service også kan tilbyde specialister i boliglandbrug, projekter, andelsboliger m.m.
Boligejere og boligkøbere kan allerede nu kontakte ejendomsmæglerne i den nye Home-butik på mailen malling@home.dk eller finde dem på hjemmesiden: https://home.dk/malling-beder/
Nøgleord
Kontakter
Torben Skov Lauridsen
Indehaver & Ejendomsmægler MDE
73707081
44124167
torlau@home.dk
Jesper Grøne Andersson
Indehaver & Ejendomsmægler MDE
73707034
44124168
jega@home.dk
Billeder

Links
Information om home a/s
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
- home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 870 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 130 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking
** maj 2024
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Flyttebarometer: Plads er den vigtigste grund til, at vi flytter24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pladshunger: Opsparet behov for flere kvadratmeter efter en periode med høje renter og inflation driver danskernes flytteplaner. ’Lyst til forandring’ og ønsket om en have er også udbredte årsager
Top 10-kommuner: Her er danmarksmesteren i boligsalg i årets start16.4.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Handelstallene stiger – se salgstallene i din kommune – 87 kommuner har flere handler i 1. kvartal
Danskerne holder af deres ’Corona-sommerhuse’15.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Seks ud af syv har beholdt det sommerhus, de købte under Corona-nedlukningen. Dem, der har solgt, har tjent over en halv mio. kr.
To ud af tre sommerhuse til salg er forsvundet i flere kommuner11.4.2025 10:49:55 CEST | Pressemeddelelse
Til salg - topliste: Udbuddet af sommerhuse er stadig halveret på landsplan – se hvilke kommuner hvor det er nemmest at finde drømmehuset
Se prisskiltet: Markant forskel i stigning på sommerhuspriser9.4.2025 12:20:56 CEST | Pressemeddelelse
Mange har beholdt sommerhuset efter Corona – og ejerne kan gøre en god handel – se hvilke landsdele, der har fået den største gevinst
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum