Ny analyse: Virksomhederne skal slås med banken – kreditskruen strammes voldsomt
20.1.2023 06:30:00 CET | SMVdanmark | Pressemeddelelse

Virksomhedsejerne skal for alvor pudse de gode argumenter af og helst medbringe sikkerhed i form af hus og bil, hvis de vil have bankerne til at hjælpe med kapital de kommende måneder.
En ny analyse fra SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder, viser, at bankernes kreditpolitik nu bliver strammet i et omfang, vi ikke har set i 15 år. Vi skal helt tilbage til finanskrisen omkring 2007-2008 for at finde mere tilbageholdende banker.
Det bekymrer Lasse Lundqvist, økonom i SMVdanmark:
”Det er rigtigt ærgerligt, hvis virksomheder med ellers gode og sunde idéer til investeringer bliver bremset af bankerne. Og det er også problematisk, at der bliver strammet op i en tid, hvor mange virksomheder har økonomiske udfordringer og har brug for bankens hjælp,” siger han.
Det er især bankernes syn på risikoen ved at låne ud, der får dem til at stramme op. Det vil sige, at bankerne frygter, at virksomhederne ikke kan betale hele eller dele af lånet tilbage. Samtidigt viser analysen, at villigheden til at tage chancen og risikoen og satse på, at virksomhederne alligevel nok kan klare den, er rekordlav.
”Vi vil som sådan ikke blande os i bankernes forretningsplaner, og de må jo selv vurdere, hvor langt de tør gå. Men timingen er ikke god. Man kunne indvende, at det er i en tid som nu, hvor nogle virksomheder har det svært pga. fx inflation og højere energipriser, at bankerne rækker hånden ud og hjælper dem gennem en periode, der trods alt forventes at være midlertidig. Alle sejl er jo sat for at nedbringe inflationen, og energipriserne vil nok også finde et lavere, varigt leje,” siger Lasse Lundqvist.
Baggrunden for analysen er bankernes egne indberetninger til Nationalbanken. Her svarer bankerne på, hvordan de selv vurderer deres egen udlånspolitik og forventninger til nedskrivninger og tab på kunderne. Det giver en score, der viser, om det generelt er blevet nemmere ellers sværere for kunderne.
Læs analysen her.
Kontakter
David ElmerKommunikationschef
Tlf:+45 53 85 53 70elmer@smvdanmark.dkLasse LundqvistKonsulent
Tlf:+45 41 29 20 09lundqvist@SMVdanmark.dkBilleder
Information om SMVdanmark
SMVdanmark er paraplyorganisation for brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og over 1.000 direkte medlemsvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk.
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
Kun hver anden virksomhed overlever de første to år: 78 forslag fra SMVdanmark skal give iværksættere medvind på cykelstien27.4.2026 21:55:12 CEST | Pressemeddelelse
Kun lidt over halvdelen af nye virksomheder i Danmark overlever de første to år. Samtidig er iværksætteriet samlet set i tilbagegang og skævt fordelt geografisk, hvor det koncentrerer sig omkring hovedstadsområdet. Det viser ny analyse fra SMVdanmark, der nu lancerer et nyt udspil med 78 konkrete forslag, som skal gøre det lettere at starte og udvikle virksomhed.
Stigende erhvervstillid midt i en urolig tid – men stor tilbagegang i byggeriet og blandt SMV’erne22.4.2026 10:15:59 CEST | Pressemeddelelse
Trods uro i Mellemøsten og stigende energipriser, så stiger erhvervstilliden. Men analyse fra SMVdanmark viser, at tendensen dækker over forskelle mellem brancher og virksomhedsstørrelser: Store virksomheder især i industrien trækker op, mens SMV’erne går tilbage. Og byggeriet forventer nu et markant tilbageslag, hvor især de store aktører oplever det største fald i erhvervstilliden i to år.
Floristen Danmark melder sig ind i SMVdanmark16.4.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Floristen Danmark, brancheforeningen for Danmarks blomsterhandlere, har meldt sig ind i SMVdanmark. Det skal bl.a. sikre medlemmerne hurtig og kompetent juridisk rådgivning i en hverdag, hvor lovgivning og krav fylder mere og mere.
Ny analyse: Stort uudnyttet beskæftigelsespotentiale blandt MENAPT-indvandrere14.4.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse fra SMVdanmark viser, at der er et beskæftigelsespotentiale på over 33.000 personer blandt indvandrere fra MENAPT-lande. Hvis gabet til danskernes beskæftigelse blev lukket, ville det i 2025 have styrket de offentlige finanser med op mod 11,8 mia. kr.
Ny analyse: Tre ud af fire SMV’er bruger stadig ikke kunstig intelligens25.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny analyse fra SMVdanmark viser, at kunstig intelligens endnu ikke er blevet hverdag i danske små og mellemstore virksomheder. Manglende viden og manglende oplevet relevans er de største barrierer for at tage teknologien i brug.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

