Danske Spil: Otte ud af 10 tror på dansk håndbold-guld
13.1.2023 08:24:26 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse

Hvis man spørger Danske Spils kunder, hvem der bliver henholdsvis nummer 1 og 2 ved håndbold-VM, så svarer hele 80 procent af danskerne, at Danmark bliver nummer 1.
På spillet ’hvem bliver nr. 1 og nr. 2’, er 80 procent af indskuddene sat på en kombination med Danmark som vinder. Og af dem har 55 procent Frankrig som toer, 35 procent har Sverige som toer, og de sidste 10 procent fordeler sig på resten.
"Det er nu ikke så overraskende, for Hansen, Landin, Lauge, Gidsel, Pytlick og de andre danske håndbold-herrer er på forhånd historisk høje favoritter til at vinde VM-guldet,” siger oddssætter Peter Emmike Rasmussen fra Danske Spil.
Til gengæld er der noget, der tyder på, at den store favoritrolle har rykket rundt på svarene, hvis man holder sølvvinderen ude af spørgsmålet og kun spørger ’hvem vinder VM?’
”Hvis man kigger isoleret på vinderspillet, så er det lidt færre end to ud af tre af vores kunder, som har sat deres indskud på dansk guld. Det hænger formentlig sammen med, at der ikke er den store gevinst at hente på at spille på de hærdebrede, danske herrer som vindere, fordi Danmark er så store forhåndsfavoritter,” mener oddssætteren.
”Der sætter vi vores kunder i lidt af et dilemma, fordi oddset på dansk VM-guld ikke er højere, end det er: På den ene side ved vi, at vores kunder traditionelt gerne vil spille på dansk sejr, men på den anden side gør den danske favoritrolle så også, at der pludselig er tillokkende høje odds på konkurrenterne, og det er formentlig derfor, at nogle af vores kunder er gået efter de potentielt større gevinster, der ligger og venter, hvis Danmark – mod forventning – ikke vinder VM,” siger Peter Emmike Rasmussen.
”Man kan sige, at danskerne spiller mere med hjernen end med hjertet lige i dette tilfælde,” siger Peter Emmike Rasmussen.
Danmark indleder turneringen med at møde upåagtede Belgien i en kamp, der fløjtes i gang kl. 20.30. En kamp, hvor man ikke kan spille på Danmark som vinder på grund af den enorme favoritværdighed.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil: ”Det kan slet ikke gå anderledes!”3.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sidste X Factor-udsendelse før finalen kommer ikke til at byde på overraskelser af nogen art – det forudsiger Danske Spils ekspert på emnet.
Julen varer lige til påske: Glemte millionkupon fra Jule Lotto i månedsvis3.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I månedsvis kørte en kvinde fra Sydjylland rundt med en kupon fra Det Store Jule Lotto i handskerummet i sin bil. Uden at vide, at den var en million kroner værd.
Påsken får igen mindst 27 garanterede millionærer – Det Store Påske Lotto vender tilbage1.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne tog sidste år godt imod Det Store Påske Lotto, og millionregnen vender nu tilbage. For anden gang i historien forvandler Danske Spil 2. påskedag til en vaskeægte millionfest med hele 27 garanterede millionærer.
Danske Spil genfinder optimismen: ”Det lugter af VM!”31.3.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er kun 90 minutter mellem det danske fodboldlandshold og en deltagelse ved VM-slutrunden til sommer – og ifølge Danske Spil, så er udsigterne blevet en hel del bedre, end da der var 180.
Millionær på Lotto: Køber den gamle campingvogn tilbage30.3.2026 09:10:29 CEST | Pressemeddelelse
Et sydjysk ægtepar fortrød, at de havde solgt deres gamle fastligger-campingvogn: Så da de vandt 1.000.000 i Lotto, tog de direkte ud på pladsen og bankede på døren til deres gamle campingvogn med et godt tilbud…
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

