2022 bød på mere end 1.000 nystartede virksomheder på Fyn

Der var stadig gang i iværksætterlysten blandt danskerne i det forgangne år, selvom året var præget af usikkerhed.
Ifølge en opgørelse fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond,blev der oprettet 1.095nye virksomheder på Fyn i 2022. Danmarks Eksport- og Investeringsfond er en sammenlægning af Vækstfonden, DGIF og EKF Danmarks Eksportkredit og er statens finansieringsfond, der arbejder for at sikre virksomheders adgang til risikovillig kapital – og de er dykket ned i CVR-registeret.
Der er tale om et fald i forhold til 2021, hvor der blev stiftet 1.292 nye virksomheder på Fyn.
Iværksætterlyst trods krig, inflation og høje energipriser
Det er blandt andet invasionen af Ukraine i februar, der har betydet højere inflation, stigende renter og øget usikkerhed. Generelt har verdenssituationen haft store konsekvenser for erhvervslivet, og flere brancher har været hårdere ramt end det var tilfældet under covid-19.
Men trods de barske vilkår, er der alligevel en spirende iværksætterlyst blandt fynboerne. Og når 1.095 nye virksomheder trodser markedsvilkårene, er der grund til optimisme. Sådan lyder det fra Jacob Christensen Flarup, der er direktør for Danmarks Eksport- og Investeringsfonds aktiviteter på Fyn:
”Det er et presset marked, vi oplever i øjeblikket, men der er stadig masser af muligheder, og vi skal glæde os over de virksomheder, som stadig tør. Vi oplever, at virksomhederne er blevet modnet over tid, og derfor ser vi ogsåstørre grundighed og påpasselighed. Det er sundt,” siger Jacob Christensen Flarup.
Regionen er tilbage på niveau før dansk erhvervslivs rekordår 2021 og årene før covid-19, som flere brancher kom overraskende positivt igennem. De 1.095 nye virksomheder i 2022 er således over niveauet i 2018 og 2019, hvor der blev stiftet henholdsvis 1.060 og 1.066 nye virksomheder.
Iværksætterlyst skaber lokale arbejdspladser
De mange nystiftede virksomheder på Fyn betyder også flere lokale arbejdspladser. Og hvis vi vil sikre vækst og økonomisk fremgang, så kræver det lokale arbejdspladser i hele Danmark.
”Jeg er stolt af, at vi på Fyn kan være med til at bidrage til vækst i hele landet. Nye, lokale arbejdspladser skaber vækst, innovation og fremgang,” siger Jacob Christensen Flarup.
Et godt eksempel på en aktør, der bidrager til det voksende iværksættermiljø på Fyn, er kontorfællesskabet Co-working Plus. Her har mere end 500 medarbejdere fra 140 forskellige virksomheder deres daglige gang. Kontorfællesskabet skaber de praktiske rammer for både startups og scaleups, så de i stedet kan fokusere på vækst og udvikling af deres virksomhed, mens de har et godt netværk omkring sig.
Odense er øverst på listen
Det er igen i år Odense, der løber med førstepladsen med 507 nye virksomheder. Dernæst kommer Middelfart med 119 nystiftede virksomheder, skarpt forfulgt af Faaborg med 107 nye virksomheder. På en fjerdeplads findes Svendborg med 103 nye virksomheder.
Sådan går det med iværksætteriet i resten af landet
Det er ikke kun i Odense, Middelfart, Faaborg og Svendborg, at iværksætterlysten spirer. Dyk ned i Danmarks Eksport- og Investeringsfonds tal og se, hvordan det er gået i det forgangne år i netop din kommune lige her.
*Data stammer fra CVR-registret og dækker selskabsformerne A/S og ApS. Holdingselskaber er sorteret fra, hvilket er en ændring i metoden i forhold til de forgangne års opgørelser.
Kontakter
Sara KleistKommunikationsrådgiver
Tlf:42372950skl@vf.dkBilleder

Information om Danmarks Eksport- og Investeringsfond
Om Danmarks Eksport- og Investeringsfond
Som Danmarks nationale erhvervsfremmende bank og officielle eksportkreditinstitut arbejder EIFO for at åbne døre for global forretning, skubbe på den grønne omstilling, løfte innovative teknologier og bidrage til Danmarks sikkerhed.
Med et samlet engagement på over 170 mia. kr. og aktiviteter i mere end 100 lande tilbyder EIFO finansielle løsninger til danske virksomheder og deres globale partnere.
EIFO er derudover Danmarks største ventureinvestor og investerer i startups og fonde. I 2024 investerede EIFO 78 gange i selskaber og 16 gange i fonde. Læs mere på www.eifo.dk
Læs mere på www.eifo.dk
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond
EIFO øger strategisk investering i Grønlands førende mineselskab12.6.2025 08:16:16 CEST | Pressemeddelelse
Investeringen omfatter køb af yderligere aktier i Amaroq Minerals Ltd. for samlet 100 mio. kr. Det sker som led i en kapitaludvidelse, hvor Amaroq rejser 395 mio. kr.
Den første aftale under EU’s Ukraine eksportkreditgarantiordning er underskrevet5.6.2025 08:04:23 CEST | Pressemeddelelse
20 mio. Euro til EU-eksport til Ukraine gennem Danmarks ECA; EIFO
EIFO investerer i maritime forsvarsdroner – og trækker selskab til Danmark13.5.2025 09:17:39 CEST | Pressemeddelelse
EIFO indgår strategisk samarbejde med den maritime dronevirksomhed Saildrone, som placerer sit europæiske hovedkontor i Danmark.
EIFO lancerer nyt forbedret kautionsprodukt1.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny EIFO-kaution erstatter og samler de nuværende produkter Eksportkaution, Klimakaution og Kaution for anlægslån i et simplificeret kautionsprodukt.
EIFO og Novo Holdings investerer knap 360 mio. kr. i life science-fond24.4.2025 11:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Investeringen skal være med til at opretholde og udbygge Danmarks position som en global leder inden for life science.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum