F&P jubler over nyt Folketingsudvalg for digitalisering
Digitalisering er et område, der har været svært at omfavne, da det går på tværs af fagområder, myndighedsområder og ordførerskaber.
- Digitalisering er en tværgående disciplin. Men vi har manglet et samlet ansvar for den danske digitale linje. Derfor hilser vi det velkomment, at vi nu får både en digitaliseringsminister og et nyt digitaliseringsudvalg i Folketinget, lyder det fra Thomas Brenøe, vicedirektør i brancheforeningen F&P.
Danmark er førende i verden, når det handler om en digitaliseret hverdag, og skal vi forsat have succes, så skal der placeres et overordnet ansvar, som garanterer, at de digitale løsninger skaber værdi for borgerne og virksomhederne.
- Vi håber, at udvalget kan hjælpe med at sikre, at myndighederne ikke kun har fokus på effektiviseringsgevinsterne inden for det offentlige, da der tidligere har været en tendens til det, siger Thomas Brenøe.
Samtidig håber F&P, at udvalget kan bidrage til at gøre op med digital silotænkning og sikre, at den offentlige digitalisering ikke slutter ved kanten af den offentlige sektor. I de tilfælde, hvor borgernes digitale rejse går på tværs af offentlige og private aktører, er der behov for bedre digital sammenhæng. Det går ud over borgerne, når det ikke fungerer optimalt.
- Det er oplagt, at udvalget bliver inddraget i mandaterne, når Danmark skal forhandle om EU-reguleringen på det digitale område. De fremtidige digitaliseringstiltag bliver i høj grad fastlagt i Bruxelles - eksempelvis den kommende regulering af kunstig intelligens og EU’s data-forordning, som får enorm betydning for den digitale udvikling i Danmark, fortæller Thomas Brenøe.
- Vi glæder os til samarbejdet med Marie Bjerre som ny digitaliseringsminister og minister for ligestilling og det kommende nye udvalg. At udvalget er blevet en realitet, skyldes i høj grad Lisbeth Bech-Nielsen, da hun har rejst debatten om nødvendigheden af, at Folketinget nedsatte det nye udvalg, slutter Thomas Brenøe.
Kontakter
Nicolai Schacke, 24 24 04 02 / nis@fogp.dk
Information om Forsikring & Pension
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Von der Leyen sætter kikkerten for det rigtige øje – men der er brug for handling10.9.2025 12:02:52 CEST | Pressemeddelelse
Det store fokus på sikkerhed, konkurrenceevne, investeringer og byrdereduktioner i Ursula von der Leyens årlige statustale glæder forsikrings- og pensionsbranchen. Nu gælder det om at sætte handling bag ordene.
F&P roser klimatilpasningsfokus i udspil til finanslov29.8.2025 11:04:26 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag præsenteret sit forslag til finansloven for 2026, som set fra forsikrings- og pensionsbranchen ikke mindst rummer vigtige tiltag om klimatilpasning med sikring af de danske kyster og en styrkelse af samfundssikkerhed og beredskab. Samtidig lægger regeringen op til en samlet klimatilpasningsplan II for Danmark.
Uvildige rådgivere fra Forsikringsoplysningen gør dine læsere klogere på forsikring29.8.2025 10:45:00 CEST | Pressemeddelelse
De fleste ved, at forsikringer er gode at have, men ved dine læsere, hvad der helt præcist gælder i enkeltsager? Har de fx styr på forsikringerne, når børnene flytter hjemmefra? Om man altid kan regne med at husforsikringen dækker storm? Og hvordan man bedst hjælper de 17-årige med at bilforsikringen?
Mere end 3 millioner er nu dækket af en sundhedsordning27.8.2025 11:57:59 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal viser at et rekordhøjt antal danskere nu har en sundhedsforsikring eller sundhedsordning. Langt de fleste danskere på arbejdsmarkedet er omfattet af en ordning, der kan hjælpe ved fx stress og hjælp til fysioterapi.
Hvis du vil køre privat ø-taxi, så hav styr på forsikringen21.8.2025 13:53:46 CEST | Pressemeddelelse
Anholt er blandt de øer, der er blevet undtaget taxiloven, så private nu kan køre taxi. Men det kan kræve en særlig forsikring, advarer brancheorganisationen for forsikrings- og pensionsselskaber, F&P, der opfordrer til, at man kontakter sit forsikringsselskab, inden man kører med betalende passagerer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum