Tønder Kommune og EUC Syd underskriver partnerskabsaftale

Tønder Kommune har traditionelt ligget med en høj i andel af borgere, der vælger en erhvervsuddannelse. Desværre har man det seneste år oplevet et fald, så kommunen ligger under det nationale mål om at 30 % af en ungdomsårgang skal vælge erhvervsuddannelse. I 2021 tog 30,6 procent af en ungdomsårgang en erhvervsuddannelse, men i 2022 var tallet faldet til 24,8 procent.
”I Tønder Kommune har vi rigtig mange virksomheder som har brug for de faglige kompetencer som erhvervsuddannelserne giver. Derudover har vi både større og mindre virksomheder i kommunen som arbejder med den grønne omstilling, klimaaftryk og bæredygtighed. Derfor giver det rigtig god mening, at vi som kommune arbejder tæt sammen med en uddannelsesinstitution som EUC om deres HTX der både spiller op mod bl.a. datamatikeruddannelsen, og som kan medvirke til, at vi får vendt kurven og får flere unge til at vælge en erhvervsuddannelse” fortæller Tønder Kommunes borgmester, Jørgen Popp Petersen.
Der er allerede sat flere tiltag i søen for at få de unges øjne op for de mange muligheder man har er med en erhvervsuddannelse. I januar og februar har en række offentlige og private virksomheder for eksempel sagt ja til at holde åben arbejdsplads, hvor de unge kan komme forbi og se virksomheden og snakke med de unge der er allerede er i lære.
Derudover er der sat en række tiltag i gang med brobygningsforløb, åben skole og vejledning.
Ud over erhvervsuddannelserne og HTX indeholder partnerskabsaftalen også fokus på den grønne omstilling. Her forpligter parterne sig til at arbejde for videreudviklingen af et energiteknisk center på EUC Tønder, med relevante erhvervsuddannelser og efteruddannelser inden for varmepumper og køleteknik samt arbejde samt innovative uddannelsestilbud, der fremmer bæredygtighed, klimaløsninger og grøn omstilling. Partnerskabsaftalen suppleres også af en konkret handlingsplan.
”Det giver rigtig god mening for EUC Syd at indgå en partnerskabsaftale med Tønder Kommune. Vi deler mange af de samme ambitioner – både om en styrkelse af erhvervsuddannelserne og om at sætte turbo på den grønne omstilling. Derfor glæder jeg mig over, at vi med den her aftale nu har sat kursen for vores samarbejde i de kommende år”, fortæller Finn Karlsen, der er direktør for EUC Syd.
Den nye partnerskabsaftale bliver fulgt op med både en handleplan og årlige møder mellem samarbejdspartnerne.
Kontakter
Finn Karlsen, direktør, EUC Syd: Tlf.: 51 31 47 02
Jørgen Popp PetersenBorgmesterTønder Kommune
Tlf:2142 9074jrp@toender.dkBilleder
Information om Tønder Kommune
Følg pressemeddelelser fra Tønder Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tønder Kommune
Stor opbakning til borgermøde om byudvikling i Løgumkloster7.2.2025 13:35:06 CET | Pressemeddelelse
Over 160 borgere deltog, da Tønder Kommune den 5. februar 2025 inviterede til borgermøde i Klosterhallen. Mødet markerede opstarten på en ny byudviklingsplan for Løgumkloster, og opbakningen fra byens borgere var overvældende.
5.000 personer i Tønder Kommune inviteres til stor sundhedsundersøgelse4.2.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
5.000 tilfældigt udvalgte kan hjælpe med at skabe bedre trivsel, målrettede sundhedstiltag og samtidig vinde kontante pengepræmier, når Region Syddanmark tager temperaturen på danskernes sundhed.
Kom til borgermøde og hør de unges visioner for fremtidens Løgumkloster28.1.2025 15:30:00 CET | Pressemeddelelse
Vil du høre de unges tanker om fremtidens Løgumkloster? Så kom til borgermødet i Klosterhallen den 5. februar, hvor elever fra Løgumkloster Distriktsskole præsenterer deres innovative idéer fra Projekt Edison.
Fra rastløshed til arbejdsglæde: Jacob fortæller ministre om sin vej til den rette hylde28.1.2025 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
I dag, tirsdag den 28. januar, får 23-årige Jacob Møller en helt særlig oplevelse. Han er inviteret til Marienborg, hvor han sammen med godt 20 andre unge skal tale med flere ministre om regeringsaftalen “Ungeløftet – flere unge i arbejde og forpligtende fællesskaber”.
Tusind bøger skal styrke læseglæden i Tønder19.12.2024 13:10:00 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 13. december kom den gode nyhed: Tønder Kommunes projekt ”Tusind bøger til Tønder Kommunes PLC’er” har fået tildelt 300.000 kroner fra Slots- og Kulturstyrelsens pulje, der støtter initiativer for øget læseglæde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum