Grønne investeringer påvirker priserne i 2023
Forsyningsselskabet Fors A/S, der er ejet af kommunerne Roskilde, Holbæk og Lejre, har sat ekstra skub i tiltag, der sætter fart på den grønne omstilling og klimatilpasning. Det sammenholdt med generelle prisstigninger på især el påvirker priserne på flere forsyningsarter i 2023. Prisen på at få afledt spildevand falder dog på tværs af alle tre kommuner.
- Vi er en vigtig bidragsyder til den grønne omstilling, fordi vi understøtter vores ejerkommuners klimadagsorden. Dermed omsætter vi sammen med vores ejerkommuner den lidt abstrakte klimadagsorden til noget konkret, som vedrører vores kunders hverdag. Sammen med dem arbejder vi hver dag for at overdrage naturen i endnu bedre stand til vores fremtidige generationer, end vi modtog den. Det er blandt andet investeringer i disse nødvendige grønne tiltag, der påvirker prisen næste år, siger kundedirektør i Fors A/S, Rikke Saltoft.
Store, grønne investeringer
Fors A/S investerer for eksempel massivt i grundvandsbeskyttelse ved hjælp af frivillige aftaler med private lodsejere. På den måde er Fors A/S med til at sikre, at grundvandet forbliver rent og frit for pesticider, så kommende generationer også vil have adgang til rent drikkevand, som vi har det i dag. Rent drikkevand er nemlig ikke en ressource, man kan tage for givet, og derfor barsler Fors A/S også med to nye vandværker samt endnu flere tiltag mod overløb fra kloakker for at beskytte naturen.
Mere affald bliver nu også genbrugt i Holbæk Kommune. Fors A/S har her udrullet en endnu mere omfattende sorteringsordning, som et bredt flertal i Folketinget har vedtaget, at alle kommuner skal indføre. Det er ikke alle kommuner, der har nået det inden for den fastsatte tidsramme, men Fors A/S nåede det inden for den aftalte tid. Dermed går færre materialer op i røg i Holbæk Kommune, flere materialer bliver genanvendt, og klima og miljø bliver dermed ikke belastet unødigt.
- Prisstigninger er aldrig sjove at varsle over for kunderne, og derfor er det også vigtigt at understrege, at vi er drevet ud fra et hvile-i-sig-selv-princip, så vi tjener ikke ekstra på de nye priser. Det er udelukkende et spørgsmål om, at vi udviser rettidig omhu og laver de nødvendige grønne investeringer nu. Det vil både komme kunderne til gode på kort og på længere sigt, siger Rikke Saltoft.
Flere får fjernvarme
Nogle af de største investeringer i en grønnere fremtid sker i Himmelev og Vindinge i Roskilde, hvor udrulningen af fjernvarme går hurtigere end først ventet.
- En sikker vej mod en grønnere fremtid er at flytte så mange kunder som muligt fra gasfyr til grøn fjernvarme. Det arbejde skrider hurtigt frem i Roskilde Kommune. Interessen for en stabil, grøn og billig fjernvarme er stor, og vi får løbende flere kunder med på fjernvarmenettet. I Jyderup arbejder vi også på en løsning, så vores kunder kan blive fri af naturgas og komme med på en mere klimavenlig og billig løsning, siger Rikke Saltoft.
Alle de konkrete priser for 2023 ligger nu klar på fors.dk/priser.
Kontakter
Casper Suk ThorlaciusKommunikationskonsulentPresse & Kommunikation
Tlf:24829308cst@fors.dkBilleder
Information om Fors A/S
Hos Fors A/S er vi cirka 200 medarbejdere, der leverer vand, fjernvarme, renser spildevand, indsamler affald og driver genbrugspladser. I alt når vi hver dag 200.000 kunder med et eller flere af vores produkter.
Vi er ISO-certificerede for at sikre sammenhæng mellem strategi, politikker, procedurer og konkrete handlinger. Læs mere om vores ISO-certificering her.
Følg pressemeddelelser fra Fors A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fors A/S
Svinninge og Tølløse tættere på fjernvarmen14.2.2025 09:24:58 CET | Pressemeddelelse
Holbæk Kommune har godkendt projektforslag for fjernvarme til både Svinninge og Tølløse. Det betyder, at begge byer er rykket et skridt tættere på muligheden for at vælge fjernvarmen til.
Energibyen i Holbæk er klar til næste skridt24.1.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Byrådet i Holbæk Kommune har nu formelt vedtaget den lokalplan, der gør det muligt for Fors at opføre Energibyen. Her skal opføres ny genbrugsplads, vandværk, varmeværk og en administrationsbygning, og nu skal arbejdet for alvor i gang.
Kom til efterårsarrangement på Holbæk Bibliotek og Vallestrup Jordstykke: Stier, stendiger og miniplanteskole7.11.2024 13:22:03 CET | Pressemeddelelse
Dansk Økojord har, i samarbejde med Fors og Skovgro, erhvervet et jordstykke tæt ved Vallestrup Kildeplads i Holbæk. Den tidligere landbrugsjord er i gang med at blive forvandlet til skov, og nu inviteres der igen til en dag i naturens tegn, hvor der bl.a. skal etableres stier, stendiger og en miniplanteskole.
Der er fart på fjernvarmen i Vindinge4.11.2024 10:36:02 CET | Pressemeddelelse
Varmesæsonen er i gang, og en god del af Vindinge er allerede koblet på den nye fjernvarme, som Fors er i færd med at etablere. Der er nemlig fuld gang i konverteringen af de nye fjernvarmekunder.
Ny reparationscafé åbner i Tølløse28.10.2024 14:20:31 CET | Pressemeddelelse
Hvis cyklen, symaskinen eller grammofonen er gået i udu, er der hjælp at hente i den nye reparationscafé på Tølløse Genbrugsplads.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum