Norlys og Røde Kors slukker for Danmark for at hjælpe udsatte familier

Energi- og telekoncernen Norlys lancerer initiativet Sluk for Danmark, der skal få forbrugerne til at spare på strømmen den 1. januar 2023. Jo mere strøm vi i fællesskab sparer, jo flere penge sender Norlys videre til Røde Kors’ arbejde for udsatte borgere i Danmark.
- Norlys er et andelsejet energiselskab, som har en grundværdi om at sætte fællesskabet først og tage ansvar for mere end os selv. Vi vil gøre forbrugerne opmærksomme på, at det ikke kun handler om, hvorvidt man i sit eget budget har plads til at betale en højere strømpris. Ved at sænke strømforbruget, så vi bliver fri af de dyreste fossile brændsler, sænker vi også prisen på strøm i hele samfundet. Det hjælper også de mest udsatte borgere, siger Niels Duedahl, der er adm. direktør i Norlys.
Med Sluk for Danmark opfordrer Norlys forbrugerne til at deltage i en omvendt landsindsamling. Forbrugerne skal ikke have penge op af lommen – men i stedet skal de gøre en indsats for at mindske strømforbruget. Ved at slukke for opvaskemaskinen, skrue ned for lyset og rykke sammen om færre skærme, sætter vi både fokus på gode energivaner og de nære fællesskaber.
-Når energipriserne stiger, går det hårdest udover de mennesker, der i forvejen har det svært. Derfor er vi rigtig glade for det vigtige initiativ fra Norlys, som giver os mulighed for at hjælpe endnu flere socialt og økonomisk trængte danskere, siger Anders Ladekarl, der er generalsekretær i Røde Kors.
Jo større strømbesparelse, jo flere penge til udsatte
Norlys’ donation til Røde Kors afhænger udelukkende af, hvor meget forbrugerne sparer på strømmen den 1. januar 2023. Norlys garanterer en minimumsdonation til Røde Kors på 10 millioner kroner. Donationen kan dog stige helt op til 50 millioner kroner, men kun hvis forbrugerne står sammen om at nedbringe strømforbruget med en femtedel i forhold til 1. januar de to seneste år.
- For os er det vigtigt med et initiativ, som aktivt flytter forbrugsvaner. Vi håber, at vi kan være med til at øge bevidstheden om, hvor afgørende det er, at vi bruger mindre energi. Det handler ikke kun om, at strømmen er dyr, men også om at vi ikke har nok strøm, hvis vi allesammen bare bruger løs, siger Niels Duedahl.
Fakta: Sådan måler vi strømforbruget
På baggrund af data fra Energinet beregner Norlys, hvor meget strøm de cirka 2,8 millioner danske husstande sparer den 1. januar 2023 i forhold til strømforbruget den 1. januar 2022 og den 1. januar 2021. Vi tager højde for vejrforhold på dagen og udligner evt. påvirkninger på besparelsen.
Trespareråd der gør en forskel
Hold snor i strømforbruget
Flere og flere biler, møbler og andre produkter har indbygget mulighed for trådløs opladning af for eksempel telefon, bærbar computer, løbeur og powerbank. Det kan umiddelbart virke smart, men trådløs opladning kræver op til 50 procent mere strøm end opladere med kabel. Hvis vi alle i Danmark brugte trådløse mobilopladere, ville det medføre et øget strømforbrug svarende til 65 millioner kroner om året.
Et varmt tip til at spare på strømmen
Køleskabe og frysere står i gennemsnit for 20 procent af strømforbruget i danske hjem. Derfor kan det godt betale sig at tjekke, om de er indstillet optimalt. Den anbefalede temperatur er 5°C i køleskabet og -18°C i fryseren. Højere temperaturer forringer madens holdbarhed, og lavere temperaturer koster på elregningen. Strømforbruget stiger nemlig med op til 5 procent for hver grad, temperaturen kommer under det anbefalede.
Skru ned – og fyld op
Den daglige opvask behøver ikke 65 grader varmt vand for at blive ren. Du kan sagtens nøjes med 50-55 grader og dermed bruge 10-20 procent mindre strøm. Desuden kan du, hvis du altså er ligesom gennemsnittet, spare hver tredje tur med opvaskemaskinen ved at fylde den helt op hver gang.
Se flere spareråd på Norlys’ hjemmeside: Sluk For Danmark
Kontakter
Michelle HaldPressechefNorlys
Tlf:+45 72 10 83 54michal@norlys.dkRøde KorsPressetelefon
Tlf:35299699Billeder
Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
September lægger ud med flere høje prisudsving10.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag topper den rene elpris med 2,05 kr/kWh, men byder samtidig på priser ned til 0,58 kr/kWh. Det er langt fra første gang i denne måned, at elprisen svinger med mere end én krone, og det vil vi se mere til i fremtiden.
Sidste år var der ansøgningsstorm: Fra i dag kan vognmænd igen søge støtte til at skifte til el3.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag formiddag åbner Vejdirektoratet for ansøgninger til puljen til omstillingen af den tunge vejtransport, og som noget nyt kan vognmænd nu også søge om støtte til leasing af ellastbiler. Derfor forventer Norlys, at de mere end 300 mio. kr. forsvinder endnu hurtigere denne gang.
Norlys vinder stort udbud og skal levere medarbejderbredbånd til 10.000 offentligt ansatte2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys har for første gang vundet et SKI-udbud om teleydelser og vil fra 2026 være hovedleverandør af medarbejderbredbånd til over 10.000 ansatte i staten og kommuner.
Norlys med advarsel til kunder: Svindel-sms’er er i omløb29.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ukendte bagmænd har de seneste dage udgivet sig for at være Norlys og truet med at lukke for strømmen hos modtagerne. SMS’erne er falske og har desværre givet længere ventetid hos kundeservice.
Norlys’ fiberselskab, Sinal, får myndighedernes ja til køb af 135.000 fiberadresser27.8.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Konkurrencerådet giver en betinget godkendelse af Norlys’ fiberselskab, Sinals, køb af fibernettet i trekantområdet. Godkendelsen betyder, at Sinal kan overtage EWII’s fibernet, når Norlys’ kundeforretning har stoppet det nuværende samarbejde med syv antenneforeninger i trekantområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum