Alchemist-stifter og Dagrofa Foodservice starter samarbejde for måltider til hjemløse

Organisationen JunkFood og Dagrofa Foodservice har netop indgået et nyt samarbejde, der sikrer, at JunkFood dagligt har gode råvarer til at lave et varmt måltid mad til hjemløse i København.
God mad skal spises og ikke smides i skraldespanden. Det mener Dagrofa Foodservice, som netop har indgået et samarbejde med organisationen JunkFood om levering af overskudsmad til sunde og nærende måltider til hjemløse.
- Vi er meget glade for, at samarbejdet med Dagrofa er oppe at køre. Det er bekræftende for vores arbejde med gadens folk, at en så stor organisation vil gå ind og bruge ressourcer på både at bekæmpe madspild og social udsathed,” siger Rasmus Munk, køkkenchef og medejer af den to-stjernede Michelin-restaurant Alchemist og initiativtager til JunkFood.
Aftalen indebærer, at JunkFood dagligt kan hente overskudsråvarer fra Dagrofa Foodservice i Ishøj, som derefter bliver til næringsrig mad til udsatte.
- Jeg er rigtig glad for, at vi indgår et samarbejde med JunkFood. Det er en god måde hjælpe en sårbar gruppe borgere, som i forvejen har rigeligt andet at tænke på, end hvordan de får et dagligt måltid mad. Desuden kan vi mindske vores madspild endnu mere, og det er en dagsorden, der fylder meget i vores dagligdag, siger Niels Miles Frandsen, administrerende direktør i Dagrofa Foodservice.
Helt konkret vil Dagrofa Foodservice dagligt sende en liste over overskudsvarer, som JunkFood kan vælge ud fra og få leveret næste dag. Overskudsvarerne varierer, og der kan både være tale om mejeri-, køle- og frost- og tørvarer.
Momsreglerne i Danmark gør, at det ikke er tilladt at forære datovarer væk. Derfor indgår det i aftalen, at JunkFood betaler et beskedent beløb for de overskudsvarer, de fremover modtager fra Dagrofa Foodservice.
Pressekontakt: Mie Rasmussen, Dagrofa, +45 7233 2323
Fakta om JunkFood:
- JunkFood blev skabt under første corona-nedlukning, da Rasmus Munk besluttede at lave mad til gadens folk.
- Aftalen mellem Dagrofa Foodservice og JunkFood er netop trådt i kraft.
- JunkFood er finansieret af fondsmidler og erhvervspartnere.
- JunkFoods mad laves af tre ansatte kokke og to elever og drives derudover af en række frivillige.
- Hver eneste dag året rundt producerer JunkFood 300-350 måltider fra køkkenet H17 på Halmtorvet på Vesterbro i København.
- Ifølge Det Nationale Forskningscenter for Velfærd VIVE er der 1.400 hjemløse i København.
Nøgleord
Kontakter
Dagrofa Koncernkommunikation
Pressekontakt
presse@dagrofa.dk
72332323
Billeder
Information om Dagrofa ApS
Med over 500 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Dagrofa giver 8 millioner kroner til nye butikker på landet og understreger samfundsløfte12.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dagrofa fortsætter sin donation til landsbypulje. Sidste års pulje blev tømt, og fødevarekoncernen understreger viljen til at arbejde for butikker på landet
SuperBrugsen i Roslev skifter til MENY11.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Roslevs store supermarked ønsker man at prøve noget nyt. Brugsforeningen sadler om og skifter til MENY. På den måde får Roslev på Skivekanten sit helt eget topmoderne supermarked. Butikken holder åbent under ombygning og bliver til MENY senest i januar 2026.
Dagrofa Foodservice får ny HR-direktør med en stærk strategisk og kommerciel baggrund3.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 2. juni tiltrådte Julie Simone Boesen som ny HR-direktør hos Dagrofa Foodservice, der er en af Danmarks største totalleverandører til professionelle køkkener.
Dagrofa investerer trecifret millionbeløb i logistik20.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dagrofa investerer nu stort i de automatiseringer og forbedringer, som yderligere skal øge konkurrencedygtigheden og fremtidssikre koncernens logistik - et vigtigt skridt på fødevarekoncernens vækstrejse.
Dagrofa høster international hæder for knækbrød19.5.2025 15:04:04 CEST | Pressemeddelelse
Dagrofas eget knækbrød fra produktserien OMHU, henter førstepladsen i kategorien ”crackers & crispbreads” ved den store Private Label-konference ”Salute to Excellence i Amsterdam. Det er fjerde år i træk, at Dagrofa har mindst ét produkt, der hædres blandt verdens bedste.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum