Dagrofa Logistik forlænger mangeårigt færøsk samarbejde
17.8.2021 09:15:00 CEST | Dagrofa ApS | Pressemeddelelse

Dermed fortsætter et mangeårigt, udviklende, konstruktivt og positivt nordatlantisk samarbejde.
- Vi har været glade for vores samhandel igennem mange år og er glade for den positive sparring, der har været med til at styrke og bidrage til gode resultater for vores koncern, siger Simon Høffner detailchef P/F SMS
Koncernen er Færøernes svar på MENY og SPAR i form af formaterne Miklagarður, Mylnan og Bonus. Alle tre formater beliggende på centrale placeringer i Thorshavn, og Bonus ligeledes beliggende bredt fordelt på Færøerne. Alle tre formater har et stort fokus på og ikke mindst salg af Private Label.
Adm. direktør i Dagrofa Logistik, Lars Arnløv Jørgensen, ser frem til at fortsætte samarbejdet og ser flere perspektiver i den fem-årige aftale.
- Vores historik med SMS-koncernen går rigtig mange år tilbage, og vi har løbende udviklet vores tillidsfulde samarbejde. Derfor er det også meget glædeligt, at vi nu har konsolideret vores relation ved at forlænge samarbejdet med yderligere fem år, siger adm. direktør i Dagrofa Logistik, Lars Arnløv Jørgensen og tilføjer:
- Det er meget positivt, at vi har formået at lave en så lang kontrakt. Det giver nogle nye perspektiver, og det sikrer endnu bedre forudsætninger for at udvikle samarbejdet yderligere og være endnu mere fleksible i forhold til SMS-koncernens behov og udvikling.
Den nye aftale træder i kraft den 1. januar 2022.
Nøgleord
Kontakter
Dagrofa Koncernkommunikation
Pressekontakt
presse@dagrofa.dk
72332323
Billeder
Information om Dagrofa ApS
Med over 500 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Dagrofa Foodservice bliver ny fødevareleverandør i Brøndby IF29.1.2026 08:45:00 CET | Pressemeddelelse
Brøndby IF har netop indgået en 5-årig aftale med fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice, som både bliver ny fødeleverandør og ny Business Partner.
Tredje år i træk: MENY kåret til Årets Supermarked i medies afstemning22.1.2026 16:10:49 CET | Pressemeddelelse
MENY lægger stærkt fra land. I en afstemning på B.T.’s hjemmeside, har mediets læsere kåret kæden som Årets Supermarked i året, der gik. Danmarks 18 største dagligvarekæder var med i afstemningen.
Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser13.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk Vegetarisk Forening og Dagrofa Foodservice har netop fået tilsagn om at modtage 1,5 mio. kroner fra Fonden for Plantebaserede Fødevarer. Støtten går til et nyt projekt, der skal styrke udbredelsen af plantebaserede madoplevelser på landets restauranter.
Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar6.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
29 procent af danskerne svarede kort før jul, at de overvejede at vælge alkohol fra i den første måned af 2026. Der er imidlertid både aldersmæssige og geografiske forskelle.
Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist6.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den københavnske restaurantkæde Banzo – tidligere kendt som Garbanzo – har ikke alene fået nyt navn men også ny fødevareleverandør. Nu er det grossisten Dagrofa Foodservice, som sørger for levere fødevarer til Banzos fem pitarestauranter i Indre By, Nordhavn, Østerbro, Nørrebro og på Frederiksberg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

