Dagrofa Logistik forlænger mangeårigt færøsk samarbejde

Dermed fortsætter et mangeårigt, udviklende, konstruktivt og positivt nordatlantisk samarbejde.
- Vi har været glade for vores samhandel igennem mange år og er glade for den positive sparring, der har været med til at styrke og bidrage til gode resultater for vores koncern, siger Simon Høffner detailchef P/F SMS
Koncernen er Færøernes svar på MENY og SPAR i form af formaterne Miklagarður, Mylnan og Bonus. Alle tre formater beliggende på centrale placeringer i Thorshavn, og Bonus ligeledes beliggende bredt fordelt på Færøerne. Alle tre formater har et stort fokus på og ikke mindst salg af Private Label.
Adm. direktør i Dagrofa Logistik, Lars Arnløv Jørgensen, ser frem til at fortsætte samarbejdet og ser flere perspektiver i den fem-årige aftale.
- Vores historik med SMS-koncernen går rigtig mange år tilbage, og vi har løbende udviklet vores tillidsfulde samarbejde. Derfor er det også meget glædeligt, at vi nu har konsolideret vores relation ved at forlænge samarbejdet med yderligere fem år, siger adm. direktør i Dagrofa Logistik, Lars Arnløv Jørgensen og tilføjer:
- Det er meget positivt, at vi har formået at lave en så lang kontrakt. Det giver nogle nye perspektiver, og det sikrer endnu bedre forudsætninger for at udvikle samarbejdet yderligere og være endnu mere fleksible i forhold til SMS-koncernens behov og udvikling.
Den nye aftale træder i kraft den 1. januar 2022.
Nøgleord
Kontakter
Dagrofa Koncernkommunikation
Pressekontakt
presse@dagrofa.dk
72332323
Billeder
Information om Dagrofa ApS
Med over 500 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
1.000 danskere får et gratis lift hjem til jul18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danskerne har igen i år muligheden for et gratis lift på kryds og tværs af landet for at komme hjem til jul. Det sker når supermarkedskæden SPAR holder sin tradition i hævd og sender næsten 1.000 danskere hjem til jul. De mere end 40 julepyntede busser kører mandag den 22. december.
MENY ser frem til at åbne et stort madmarked på Østerbro i absolut topklasse5.12.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra medio januar 2026 bliver den nuværende MENY-butik på Bryggervangen 17 på Østerbro hjemløs i en midlertidig periode. MENY har været lejere i den pågældende bygning siden 1969, men nu har ejeren besluttet af de eksisterende bygninger skal rives ned til fordel for et ambitiøst nybyggeri. Det nye ejendomsprojekt bliver en blanding af boliger og erhvervsareal. Derfor vender MENY også meget stærkt tilbage til Bryggervangen, når byggeriet forventes færdigt i starten af 2029. Richo Boss, kædedirektør i MENY, fortæller: -”MADarbejderne i MENY Bryggervangen er utroligt dedikerede, og butikken nyder godt af en virkelig stor lokal opbakning. Derfor er vi selvsagt kede af, at vi nu ser ind i en periode, hvor butikken så at sige bliver hjemløs.” Han fortsætter: -”Jeg glæder mig til gengæld meget over, at vi vender stærkt tilbage til Bryggervangen med en ny og større butik, når ejendomsprojektet er færdigt. De lokale kunder vil kunne se frem til et madmekka i absolut topklasse med alt det bedste
Dagrofa søger ny kædedirektør for SPAR og Min Købmand5.12.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Dagrofa, som blandt andet står bag detailkæderne SPAR og Min Købmand, søger ny direktør. Dagrofa vil finde en ny kandidat, som kan fortsætte den strategiske udvikling af kæderne med et øget fokus på effektivitet og forbedret indtjening hos de selvstændige købmænd.
Aarstiderne er flyttet ind i Bagsværds MENY4.12.2025 07:51:27 CET | Pressemeddelelse
Kunderne i MENY Bagsværd kan nu møde Aarstidernes lækre økologiske produkter i deres supermarked. Butikken er blandt de næsten 30 MENY-butikker, som i disse uger for første gang kan præsentere disse lækre kvalitetsvarer for sine kunder.
Aarstiderne er flyttet ind i Nordhavns MENY4.12.2025 07:37:06 CET | Pressemeddelelse
Kunderne i MENY Nordhavn kan nu møde Aarstidernes lækre økologiske produkter i deres supermarked. Butikken er blandt de næsten 30 MENY-butikker, som i disse uger for første gang kan præsentere disse lækre kvalitetsvarer for sine kunder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

