Energinet begynder forberedelserne til ny naturgasledning på Vestfyn
29.11.2022 11:00:00 CET | Energinet | Pressemeddelelse
Energinet begynder nu forberedelserne til en ny naturgasledning på Vestfyn. Der ligger allerede en naturgasledning hen over Fyn, men den skal nu omlægges på en 27 kilometer lang strækning mellem Nr. Aaby og Odense Vest.
Årsagen er, at Folketinget har vedtaget at anlægge en ny, dobbeltsporet og elektrificeret jernbane på Vestfyn. Den gamle naturgasledning ligger i vejen for den nye jernbane, og Energinet skal derfor lægge en ny gasledning i jorden nord for den fynske motorvej.
Energinets projekt får hovedkvarter på en nedlagt landejendom på Store Landevej øst for Nørre Aaby. I begyndelsen af december begynder Energinets entreprenører at indrette arealerne med mandskabsvogne, parkeringspladser og en oplagsplads til gasrørene.
”Ejendommen på hovedvejen bliver vores hovedlagerplads for de store gasrør. Vi vil dog også etablere flere mindre arbejdspladser på strækningen. Gasrørene ankommer i løbet af januar og februar, og det vil naboerne kunne mærke i form af øget trafik med store lastbiler. Det egentlige anlægsarbejde skal efter planen begynde i foråret 2023, og da vil der igen blive trafik, når rørene skal køres ud til de steder, hvor de skal lægges i jorden,” siger Energinets projektleder Jakob Kjær.
”Vi fylder en del med vores anlægsarbejde, men vores ønske er, at det skal foregå i et godt samarbejde med lodsejere og naboer. Og vi lover at rydde pænt op efter os, når vi er færdige med at lægge den nye gasledning i jorden.”
Energinet er i dialog med de lodsejere, som får naturgasledningen på deres jord. Arkæologiske forundersøgelser er allerede i fuld gang på strækningen, så det inden anlægsarbejdet kan afgøres, om der er væsentlige fortidsminder, som berettiger en egentlig arkæologisk udgravning.
Vejdirektoratet er bygherre på projektet. Flytningen af naturgasledningen, som Energinet står for, er planlagt til at være færdig i 2024.
Yderligere oplysninger:
Ny Jernbane over Vestfyn gasomlægning
Projektleder Jakob Kjær
jkc@energinet.dk
Tlf. 20278086
vestfyn@energinet.dk
Information om Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger.
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
Nemmere og hurtigere: Forbedret platform hjælper virksomheder med at få anlæg godkendt til elnettet2.10.2026 09:00:30 CEST | Pressemeddelelse
For et år siden lancerede Energinet en testplatform, der hjælper energiudviklere og projektejere med at teste, om deres anlæg lever op til elnettets krav. Nu er version 2.0. klar til brug efter feedback fra branchen.
Energinet underborer ved Skjern Å, inden området oversvømmes1.10.2026 10:25:40 CEST | Pressemeddelelse
Inden kommunen etablerer det såkaldte Damsø-projekt ved Skjern Enge, er Energinet gået i gang med en 500 meter lang underboring ved Skjern Å. Det sker i forbindelse med en ny jordkabellægning mellem to højspændingsstationer.
Politisk tillægsaftale for brintrøret: Det betyder ændringerne for Energinets kapacitetssalg29.9.2026 14:10:43 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og partierne bag den politiske aftale om Danmarks kommende brintinfrastruktur – også kaldet 7-tallet – har besluttet at ændre en række centrale vilkår, som påvirker Energinets kapacitetssalg. Ændringerne imødekommer en række bekymringer fra brintproducenterne, og tillægsaftalen giver bl.a. bedre rammer for, at de kan modne deres projekter, reservere kapacitet og indgå støttekontrakter med EU og den tyske stat. Energinets arbejde med at realisere brintinfrastrukturen følger uændret den stramme tidsplan frem mod idriftsættelse sidst i 2030.
Energinet præsenterer det endelige forslag til placering af ny elforbindelse på Sydsjælland, Lolland og Falster24.9.2026 10:51:08 CEST | Pressemeddelelse
Der er behov for markant udbygning af eltransmissionsnettet for at mere grøn energi kan tilsluttes, og nyt storforbrug kan forsynes. Ny elforbindelse bliver flere steder på Sydsjælland placeret tættere på motorvejen end det oprindelige forslag. Borgere inviteres til informationsmøder i oktober.
Energinet fjerner de gamle 150 kV luftledninger i Vestjylland22.9.2026 09:06:56 CEST | Pressemeddelelse
I takt med, at elnettet udvides og styrkes, skal ældre luftledninger og master tages ned, hvor det kan lade sig gøre. Lige nu fjerner Energinet udtjente, gamle 150 kV luftledninger i det vestjyske område, hvor vejr og natur i løbet af de sidste 50-60 år har sat sit præg på anlægget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

