Danskerne har milliarder til gode i feriepenge – tjek borger.dk
29.11.2022 06:00:00 CET | ATP | Pressemeddelelse

FerieKonto, der administreres af ATP, sendte i efteråret 1,4 millioner breve til danskere, der har feriepenge til gode for ferieåret 2021/2022. En stor del af feriepengene er allerede udbetalt, men knap halvdelen har fortsat ferie til gode, som de skal holde inden d.31.december 2022.
De 3,7 mia. kr., som danskerne har til gode, er penge, der potentielt lander på et tørt sted i en dyr juletid, hvor inflation og udgifter er på himmelflugt.
”De 741.000 danskere, der endnu ikke har bestilt deres feriepenge, er timelønnede lønmodtagere og fratrådte funktionærer, der enten har skiftet job eller nu er ledige. De har tilsammen optjent 3,7 mia. i feriepenge, som de kan få udbetalt, hvis de holder ferie og bestiller pengene på borger.dk”, siger koncerndirektør Anne Kristine Axelsson.
Om årsagen til, at der fortsat er milliarder til gode, siger Anne Kristine Axelsson: ”Det er svært at sætte en finger på, hvad der præcist er årsagen til, at der stadig er så mange, der ikke har bestilt deres feriepenge. Forventningen er, at der vil blive bestilt en del feriepenge i forbindelse med julen, men erfaringen er, at langt fra alle feriepenge bliver bestilt. Derfor opfordrer vi kraftigt til, at man tjekker, om man skulle have feriepenge til gode. Når det er sagt, vil der også være lønmodtagere, der er forhindret i at holde ferie, som har mulighed for at få overført ferien næste år."
Man kan bestille sine feriepenge og læse mere på www.borger.dk/ferie.
Fakta
- Der er 3,7 mia. kr. i feriepenge, der endnu ikke er bestilt.
- Det er feriepenge for ferie, der skal afholdes inden den 31. december 2022
- Ca. 741.000 danskere har feriepenge til gode
- På www.borger.dk/bestil-feriepenge kan man se, om man har feriepenge til gode.
Hvad sker der med de feriepenge, der ikke bliver bestilt?
Hvis man har afholdt ferie i ferieåret 2021/2022, men ikke har bestilt sine feriepenge, kan man bestille dem indtil den 30. september 2023. Herefter bliver feriepengene overført til en feriefond.
Nøgleord
Kontakter
For mere information, kontakt presserådgiver Trine Fruergaard, tlf.: 28 97 92 30, mail: trfr@atp.dk
Billeder
Information om ATP
ATP Koncernen er Danmarks største pensionsselskab og administrationshus. Vi løser opgaver for næsten alle borgere og virksomheder i Danmark. ATP Livslang Pension er en kollektiv ordning med mere end 5 mio. medlemmer og en pensionsformue på 677 mia. kr. Vores opgave er at sikre gode, stabile pensioner, så danskerne har lidt mere at leve for den dag, de går på pension. Derudover sikrer vi udbetaling af en række velfærds- og sikringsydelser. To ud af tre velfærdskroner, der udbetales i Danmark, kommer fra ATP Koncernen. Sammenlagt udbetaler vi 280 mia. kr. om året til 2,4 mio. borgere på vegne af staten, kommunerne og arbejdsmarkedets parter.
Følg pressemeddelelser fra ATP
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ATP
Næsten 20 procent flere i Region Syddanmark fik seniorpræmie for at arbejde videre efter pensionsalderen1.10.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere borgere i Region Syddanmark arbejder så meget efter folkepensionsalderen, at de opfylder kravene til seniorpræmien - en skattefri præmie til seniorer, der arbejder videre efter pensionsalderen. I 2025 fik 2.191 personer i regionen udbetalt den første seniorpræmie. Det er 19 procent flere end året før.
16 procent flere i Region Nordjylland fik seniorpræmie for at arbejde videre efter pensionsalderen1.10.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere borgere i Region Nordjylland arbejder så meget efter folkepensionsalderen, at de opfylder kravene til seniorpræmien - en skattefri præmie til seniorer, der arbejder videre efter pensionsalderen. I 2025 fik 1.125 personer i regionen udbetalt den første seniorpræmie. Det er knap 16 procent flere end året før.
16 procent flere i Region Midtjylland fik seniorpræmie for at arbejde videre efter pensionsalderen1.10.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere borgere i Region Midtjylland arbejder så meget efter folkepensionsalderen, at de opfylder kravene til seniorpræmien - en skattefri præmie til seniorer, der arbejder videre efter pensionsalderen. I 2025 fik 2.565 personer i regionen udbetalt den første seniorpræmie. Det er 16 procent flere end året før.
Næsten 25 procent flere i Region Sjælland fik seniorpræmie for at arbejde videre efter pensionsalderen1.10.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere borgere i Region Sjælland arbejder så meget efter folkepensionsalderen, at de opfylder kravene til seniorpræmien - en skattefri præmie til seniorer, der arbejder videre efter pensionsalderen. I 2025 fik 1.879 personer i regionen udbetalt den første seniorpræmie. Det er godt 23 procent flere end året før.
Næsten 20 procent flere i Region Hovedstaden fik seniorpræmie for at arbejde videre efter pensionsalderen1.10.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere borgere i Region Hovedstaden arbejder så meget efter folkepensionsalderen, at de opfylder kravene til seniorpræmien - en skattefri præmie til seniorer, der arbejder videre efter pensionsalderen. I 2025 fik 3.591 personer i regionen udbetalt den første seniorpræmie. Det er 18 procent flere end året før.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


