Det forkerte sted at spare for danske bilister

Selvom efteråret har vist sig fra sin milde side med tocifrede temperaturer, så kan vinteren hurtigt komme. Derfor bør bilejerne allerede nu gøre bilen klar til lave temperaturer.
- Vi kan alle mærke, at alting er blevet dyrere, og derfor er det nødvendigt at spare de steder, hvor det kan lade sig gøre. Men man bør ikke gå på kompromis med sikkerheden ved at spare på at gøre bilen klar til vinteren, forklarer Per Haulund, der er skadedirektør ved GF Forsikring.
Fx, et eftersyn af vinterdækkene hos mekanikeren kan gøre forskellen, når vejene bliver kolde – og pengene er godt givet ud.
- Bilen skal fungere hele tiden – især om vinteren, hvor køreegenskaberne nedsættes. Derfor bør man sætte midlerne af til at få tjekket, om bilen nu også er helt vinter-køreklar – og fx udskifte vinterdækkene og andre dele, hvis de trænger, fortsætter Per Haulund.
Netop på grund af de trange økonomiske kår for nogle, venter mange bilister med at skifte deres gamle bil ud med en nyere model. Som følge af det melder Autobranchen om travlhed på værkstederne, da mange vil holde liv i deres gamle bil lidt endnu, og derfor er det en god idé at få bestilt tid til et vintertjek af bilen i god tid.
Få det fixet, inden det er for sent
En automekaniker vil typisk gennemgå alle delene af bilen og undersøge, om de fungerer optimalt. Gør de ikke det, bør de udskiftes. Men udgiften til nye bremseklodser kan gøre ondt på pengepungen - og hvorfor egentlig udskifte dem, når bilen bremser glimrende?
- Ved almindelig kørsel lægger de fleste ikke mærke til, om bilens bremseevne er nedsat, og derfor runger det måske hult, når mekanikeren siger, at man bør få nye bremser. Men i koldt vejr er bremselængden større, og med dårlige bremser øges længden yderligere. Det kan og vil give farlige situationer. Det samme gælder slidte vinterdæk. Få det fikset - inden det er for sent, lyder det afsluttende råd fra Per Haulund.
Sikker bil i kulden
- Tjek vinterdækkene. I den dybe rille i dækmønsteret findes der ofte to indikatormærker. Er dækoverfladen nede ved den laveste, har du 1,6 mm mønster, og dermed er det ulovligt at køre videre på dækkene. Det andet indikatormærke sidder ved 3-4 mm. Allerede her er rådet, at man skifter sine vinterdæk ud.
- Få efterset bremserne. Slidte bremseklodser og bremseskiver øger bremselængden, og med frosten kommer der også salt på vejene, som er hårdt ved bremserne. Din bil skal også have nok bremsevæske.
- Skift til vinter-sprinklervæske. Har man en stor dunk sommer-sprinklervæske tilbage fra sommeren, så kan det virke unødvendigt at købe sprinklervæske til vinteren. Men med sommersprinklervæske risikerer man, at forruden fryser til under kørsel. Det fjerner udsynet og giver selvsagt farlige situationer.
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Rasmus DamkjærKommunikation & PresseGF Forsikring
Kommunikationskonsulent
Billeder

Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Fremtidens vejr stiller krav til danskernes klimasikring13.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Før århundredet er ovre, vil klimaforandringerne betyde mere regn, flere oversvømmelser og voldsommere vejr for danskerne, som kan risikere op til 33 procent flere døgn med over 20 mm nedbør. Heldigvis kan mange klimaskader på huset undgås, lyder det fra forsikringsselskab.
Hækken sender flest på hospitalet, når havearbejdet sætter ind20.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sæsonen for havearbejde er for alvor sat ind, men farerne lurer for de uopmærksomme - det gælder især, når tiden kommer til at klippe hæk. Særligt mændene skal tage sig i agt, lyder det fra GF Forsikring.
Tidlig tørke kræver omtanke: GF Forsikring opfordrer til brandsikker adfærd9.5.2025 09:06:48 CEST | Pressemeddelelse
SKADEFOREBYGGELSE: Kombinationen af et usædvanligt tørt forår og danskernes trang til at hive havegrillen frem fra sit vinterhi får det medlemsejede GF Forsikring til at mane til forsigtighed – allerede inden sommeren for alvor er gået i gang.
Højsæson for cykeltyverier: Disse cykelejere er mest udsat6.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Forårsmånederne er højsæson for cykeltyverier – på landsplan er antallet af anmeldte cykeltyverier endda steget med 29 procent på tre år. Særligt én gruppe cykelejere skal være ekstra opmærksomme op til sommer, lyder det fra GF Forsikring.
Tung IT-profil i forsikringsbestyrelse26.4.2025 14:45:45 CEST | Pressemeddelelse
GF FORSIKRING: Kristian Hjort-Madsen blev lørdag valgt til bestyrelsen på GF Forsikrings ordinære generalforsamling i Middelfart. Han træder ind som nyt medlem i selskabets bestyrelse, der tæller i alt 12 personer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum