Rentefald gør boligkøbet op til 3000 kr. billigere om måneden

Der er endelig godt nyt for boligmarkedet. Renten er faldet markant på kort tid. Og det kan aflæses i købernes budgetter.
- For et gennemsnitligt hus til 2,4 mio. kr. er den månedlige ydelse faldet med helt op mod 2.500 kr. om måneden sammenlignet med for godt en måned siden. For gennemsnitslejligheden til 2,83 mio. kr. er ydelsen faldet med op til 3.000 kr.*
For en måned siden tårnede den lange rente på 6 %, mens boligfinansieringen nu kan lukkes med et fastforrentet lån på 4 %.
Realkredit Danmarks cheføkonom har i en beregning for Home taget udgangspunkt i at låne 1 mio. kr.
”Ydelsen er faldet ganske pænt. Et lån på 1 mio. kroner er blevet små 330 kr. billigere om måneden, hvis man betaler afdrag og i dag vælger et 4 %-lån mod et 5 %-lån for en god måneds tid siden. Det var vores anbefalede lån dengang,” siger cheføkonom Christian Hilligsøe Heinig i Realkredit Danmark.
Besparelsen er endnu større, godt 560 kr., hvis man sammenligner med 6 %-lånet, forklarer han videre.
”Ser vi på den afdragsfrie variant er den månedlige ydelse efter skat faldet med næsten 580 kr. – fra 5 % til 4 % - og med 1060 kr. fra 6 % til 4 %,” siger Christian Hilligsøe Heinig.
Betydningsfuldt rentefald
Ejendomsmæglerkæden Home fremhæver, at det aktuelle rentefald er vigtigt for boligmarkedet, hvor både handler og priser har peget nedad den seneste tid – og især nogle af de steder i landet hvor huse og lejligheder er dyrest.
”Der er mange kroner til forskel om lånet hedder 6 % eller 4 %, men der er også en psykologisk effekt, når renten er faldet som nu. Køberne og sælgerne har fået tudet ørene fulde af de stigende renter længe, og det har ramt interessen for både at købe og sælge. Med en lavere rente kan køberne godkendes til en dyrere bolig – og flere ’tør’ måske købe,” siger Michael Dalsager, der er talsperson og senior kommunikationskonsulent i Home.
Sælgerne kan på den anden side føle, at presset på dem for at sætte prisen ned eller give afslag letter en smule. En del sælgere har allerede justeret priserne, og afslagene ved handel er steget de seneste måneder.
Købere på pause aktiveres?
Knap 40 % af køberne med købsplaner det næste halve år afventer i øjeblikket som følge af højere renter og inflation, viser det seneste køberbarometer fra Home i samarbejde med YouGov.
”Rentefaldet, lavere boligpriser og et langt større udvalg af boliger kan måske aktivere flere købere med planer og behov for at finde et hjem,” siger Michael Dalsager fra Home.
Realkredit Danmark peger på, at den seneste tids faldende renter er positivt nyt, men boligmarkedet er fortsat udfordret af en udhulet købekraft og af, at renterne - trods den seneste tids fald - stadig har oplevet en kraftig stigning gennem 2022.
Lavere rente tager lidt af presset
”Meget tyder derfor fortsat på, at der er udsigt til faldende boligpriser ind i 2023, men hvis det over de kommende måneder viser sig, at både inflationen og renterne synes at have toppet, så vil det i sagens natur være med til at tage noget af det negative pres fra boligmarkedet og give lidt mere mod på tilværelsen for potentielle boligkøbere,” siger Christian Hilligsøe Heinig.
BEREGNING: Så meget billigere er det blevet at låne til boligkøbet
Ydelse 1. mio. kr. (afdrag) | Ydelse 1. mio. kr. (afdragsfrit) | 140 kvm. hus (afdrag) | 140 kvm. hus (afdragsfrit) | 85 kvm. lejlighed (afdrag) | 85 kvm. lejlighed (afdragsfrit) | |
6 % medio oktober | 4.865 | 4.068 | 11.676 | 9.763 | 13.768 | 11.512 |
5 % medio oktober | 4.628 | 3.585 | 11.107 | 8.604 | 13.097 | 10.146 |
4 % aktuel, 16/11 | 4.301 | 3.008 | 10.322 | 7.219 | 12.172 | 8.513 |
Forskel - fra 6 % til 4 % | -564 | -1.060 | -1.354 | -2.544 | -1.596 | -3.000 |
Forskel - fra 6 % til 5 % | -327 | -577 | -785 | -1.385 | -925 | -1.633 |
*Note: Udgangspunktet er kurserne den 14. oktober, hvor begge 6 %-obligationer var åbne for tilbudsgivning, og kurserne den 16. november. I denne beregning for gns. hus og lejlighed er der tale 100 % realkreditbelåning. Ydelse efter skat. Standardbelåning er 80 % realkredit, 15 % banklån og 5 % udbetaling. Gennemsnitlig salgspris for 140 kvm. hus og 85 lejlighed på landsplan i oktober ifølge Boligsiden.
Nøgleord
Kontakter
Christian Hilligsøe Heinig
Cheføkonom
Realkredit Danmark
Telefon: 45 13 19 72
Mobil: 24 98 23 82
Michael DalsagerTalsperson - senior kommunikationskonsulent - presseservice & analyse
Tlf:2043 3614mida@home.dkBilleder



Links
Information om home a/s
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
- home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 870 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 130 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking
** maj 2024
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Flyttebarometer: Plads er den vigtigste grund til, at vi flytter24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pladshunger: Opsparet behov for flere kvadratmeter efter en periode med høje renter og inflation driver danskernes flytteplaner. ’Lyst til forandring’ og ønsket om en have er også udbredte årsager
Top 10-kommuner: Her er danmarksmesteren i boligsalg i årets start16.4.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Handelstallene stiger – se salgstallene i din kommune – 87 kommuner har flere handler i 1. kvartal
Danskerne holder af deres ’Corona-sommerhuse’15.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Seks ud af syv har beholdt det sommerhus, de købte under Corona-nedlukningen. Dem, der har solgt, har tjent over en halv mio. kr.
To ud af tre sommerhuse til salg er forsvundet i flere kommuner11.4.2025 10:49:55 CEST | Pressemeddelelse
Til salg - topliste: Udbuddet af sommerhuse er stadig halveret på landsplan – se hvilke kommuner hvor det er nemmest at finde drømmehuset
Se prisskiltet: Markant forskel i stigning på sommerhuspriser9.4.2025 12:20:56 CEST | Pressemeddelelse
Mange har beholdt sommerhuset efter Corona – og ejerne kan gøre en god handel – se hvilke landsdele, der har fået den største gevinst
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum