Ny branchedirektør for købmændene

Siden efteråret 1995 har journalisten, tidl. generalsekretær i Det konservative Folkeparti, John Wagner, været de danske købmænds talsmand. Grænsehandel, lukkelov og kampen mod hypermarkeder har gjort ham landskendt som lobbyist for de 1450 købmænd i DSK bl.a. REMA 1000, MENY og SPAR. Men til nytår er det slut – helt og aldeles efter eget valg.
”For et år siden meddelte jeg min formand, at tiden var inde til et generationsskifte. 27 år i DSK – og forinden yderligere en halv snes år med lederansvar – må være nok. Hvis jeg som snart 67-årig skal udleve min længe forberedte plan om at have en håndfuld år med bestyrelsesarbejde, politisk kommentator-virksomhed, skrive et par bøger og forbedre mit golfhandicap, så er det nu”, siger John Wagner.
Ny adm. direktør for DSK bliver Jannick Nytoft valgt af en enig bestyrelse i DSK. Han er 50 år, uddannet cand.scient.pol. og har 14 års direktør-erfaring fra Horesta, EjendomDanmark og DVCA/Aktive Ejere. Tidligere har han også været viceborgmester i Albertslund for partiet Venstre.
”Jeg ser meget frem til at begynde i DSK som adm. direktør og være med til at arbejde forde bedste vilkår til købmændene. Det er store sko, som skal fyldes ud efter John Wagners mange års stærke arbejde med at forbedre købmændenes rammevilkår”, siger Jannick Nytoft.
”Købmændene repræsenterer en væsentlig kerne i dansk dagligvarehandel. Det er de store supermarkeder i de større byer, de mindre lokale købmænd i landdistrikterne og hele conveniencesektoren, som er uundværlige for vores samfund. Uanset hvor i landet købmanden er, så har vi har alle brug for, at vores købmænd trives og har gode vilkår, f.eks. nok arbejdskraft, en god planlov, som også sikrer de små samfund en dagligvareforsyning, og lavere fødevaremoms, hvor Danmark ligger højere end vores nabolande. Her og nu en nødvendig energihjælp i en svær tid”, siger den kommende DSK-direktør, som tiltræder ved årsskiftet.
Formanden for DSK’s bestyrelse, MENY-købmand Torben Christensen, kalder generationsskiftet ”perfekt tilrettelagt”
”Vi vedtog for to år siden en femårig strategiplan og besluttede i kølvandet på det at nedsætte et successionsudvalg til at håndtere det generationsskifte, som John forberedte os på. Udvalget har hele vejen været fuldstændig enige i de valg, vi har foretaget. Bestyrelsen har uden indvendinger godkendt udvalgets indstilling, og vi er sikre på, at vi i Jannick Nytoft har valgt den rigtige kandidat, velvidende det bliver en stor opgave at udfylde rollen som adm. direktør efter John Wagner”, siger Torben Christensen.
John Wagner er i dag bl.a. medlem af bestyrelsen for Dansk Selskab for Virksomhedsledelse, næstformand i VANA – Dansk emballageansvar, formand for bestyrelsen i Fonden af 1. oktober 1959, sagkyndig dommer i Sø- og Handelsretten og kommentator i Ugebrevet Mandag Morgen og TV2 News & Co.
Kontakter
John WagnerAdm. direktør
Tlf:+45 2023 2616jw@dsk.dkJannick Nytoft
Tlf:+45 2711 2073Torben ChristensenFormand
Tlf:+45 254 21707Billeder
Information om DSK - De Samvirkende Købmænd
Vi passer godt på de danske købmænd.
Med De Samvirkende Købmænd har danske købmænd en slagkraftig brancheorganisation, der sætter mange "fingeraftryk" i dansk erhvervslovgivning.
Medlemskredsen omfatter ca. 1.500 supermarkeder, discountbutikker, nærbutikker og convenience. DSK har også samtidig et tæt samarbejde med de to grossister i den frie sektor: Dagrofa og REMA Distribution.
I daglig tale siger vi, at DSK’s formål er at passe godt på den danske købmand. Mere formelt formuleret, så er DSK’s erklærede formål at skabe de bedst mulige vilkår for selvstændige forretningsdrivende i dansk dagligvarehandel.
Følg pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Formandsskifte hos De Samvirkende Købmænd23.4.2025 07:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Max Skov Hansen fra REMA 1000 i Holbæk bliver ny formand for De Samvirkende Købmænd (DSK) og deres godt 1.500 medlemmer. Han afløser Torben Christensen fra MENY, som har siddet på posten de seneste fire år.
Danske afgifter holder liv i grænsehandlen6.3.2025 09:26:21 CET | Pressemeddelelse
Den danske moms på fødevarer og de mange punktafgifter holder fortsat gang i grænsehandlen i Tyskland – og skader samtidig folkesundheden.
Danskerne er klar til et statsligt klimamærke på fødevarer!4.3.2025 07:00:01 CET | Pressemeddelelse
Et overvældende flertal af danskerne på hele 81 procent synes, at et klimamærke på fødevarer er en god idé, viser en ny undersøgelse foretaget af Norstat for De Samvirkende Købmænd (DSK). Et resultat som også minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) påskønner.
Ny underdirektør hos De Samvirkende Købmænd3.3.2025 10:56:33 CET | Pressemeddelelse
Analysechef hos De Samvirkende Købmænd (DSK) Morten Jarlbæk Pedersen er udnævnt som underdirektør.
Antallet af butikstyverier stikker helt af!5.2.2025 08:52:16 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Statistik har netop offentliggjort nye tal, der viser en alarmerende stigning i antallet af anmeldte butikstyverier. I 2024 blev der registreret 27.625 butikstyverier – en stigning på hele 13% i forhold til 2023, som i forvejen var et rekordår. Dette markerer for tredje år i træk en negativ rekord.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum