To klapbroer over Limfjorden får nye åbningstider

Vejdirektoratet har skruet ned for antallet af planlagte åbninger af limfjordsbroerne Aggersundbroen og Vilsundbroen og givet de to broer nye åbningstider.
På hverdage går broklapperne ikke længere op, når klokken slår hel og halv, men vil fremover gå op én gang i timen, når klokken er 15 minutter over hel.
I weekender og om sommeren fra uge 27 til 31, hvor der er højsæson for lystsejlads, vil broerne fortsat være åbne for gennemsejling to gange i timen – når klokken er 15 og 45 minutter over hel.
Teknisk konsulent Marianne Bom Hansen, Vejdirektoratet, siger:
”Vi har indført de nye broåbningstider, fordi vi har set nærmere på, hvornår der er stor aktivitet i søtrafikken, og hvornår der er stor belastning af vejtrafikken. Vi kan se, at der har været et stort pres på vejene særligt i hverdagene, når folk kører til og fra arbejde, mens der er klart flest lystsejlere i sommersæsonen. Med de nye åbne- og lukketider kan vi forhåbentlig tage toppen af den værste kødannelse både til vands og til lands.”
I tillæg til de nye åbningstider er der også indført spærretider for lystsejlere i morgen- og eftermiddagstrafikken på hverdage uden for juli måned. Fremover vil det i tidsrummet mellem kl. 06.30 og 07.30 og igen mellem kl. 15.30 og 16.30 (14.30 og 15.30 på fredage) kun være erhvervsskibe, der kan ønske broåbning.
Betydning for trafikanter
For trafikanter på vejene betyder de nye broåbningstider, at der vil være størst risiko for kødannelse omkring broerne klokken kvart over hver hel time, mens der fra uge 27 til 31 også vil være øget risiko klokken 45 minutter over hel.
Det meste af året vil risikoen for kødannelse dog være reduceret fra to til én gang i timen, og der vil være knap så stor kødannelse i den travle morgen- og eftermiddagstrafik.
Broernes åbningstider
Januar: kl. 08.00-16.00
Februar: kl. 06.00-20.00
Marts: kl. 06.00-20.00
April: kl. 06.00-20.00
Maj: kl. 06.00-22.00
Juni: kl. 06.00-22.00
Juli: kl. 06.00-22.00
August: kl. 06.00-21.00
September: kl. 06.00-20.00
Oktober: kl. 06.00-20.00
November: kl. 07.00-17.00
December: kl. 08.00-16.00
Læs mere om forskellige detaljer og undtagelser på danskehavnelods.dk.
Nøgleord
Kontakter
Carina Meldgaard FrandsenTeamlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 20 01cmf@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon:
Tlf:51 83 33 93Billeder
Information om Vejdirektoratet

Carsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Rute 28 får ny asfalt vest for Vejle6.6.2025 14:30:02 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 12. juni begynder Vejdirektoratet arbejdet med at udskifte asfalten på Rute 28 mellem Bredsten og Skibet. Arbejdet forventes at tage omkring to uger og kan give ekstra rejsetid til blandt andet Billund Lufthavn i aften- og nattetimerne.
Spærring af til- og frakørsel ved <59> Hornstrup på E45 fra søndag til tirsdag6.6.2025 11:04:33 CEST | Pressemeddelelse
Fra søndag den 8. juni kl. 21.00 til tirsdag den 10. juni kl. 06.00 vil tilkørslen i sydgående retning og frakørslen i nordgående retning være spærret ved tilslutningsanlæg <59> Hornstrup på E45 Østjyske Motorvej.
Reparation af Langelandsbroen går i gang6.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet starter et renoveringsarbejde på Langelandsbroen, der blandt andet består i at lave betonreparationer på undersiden af fortovet. Arbejdet går i gang d. 10. juni og forventes afsluttet i slutningen af november.
Varsel om natlig spærring af Sydmotorvejen ved Guldborgsundtunnelen6.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sydmotorvejen spærres mellem afkørsel 44 og 45 i aften- og nattetimerne mellem den 11. juni og 12. juni. Spærringen gælder i begge retninger, og der vil i perioden være omkørsel over Nykøbing Falster.
Royal Run kan give kø ved Horsens og i Ribe6.6.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Mandag 9. juni er der Royal Run, og det kommer til at påvirke trafikken i en række danske byer. Det gælder særligt omkring Ribe, hvor pinsens hjemrejsetrafik på rute 11 langs den jyske vestkyst vil blande sig med trafikken til og fra arrangementet – og i Horsens, hvor motionsløbet både kan give kø i byen og på E45.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum