Krifa om S-udspil: Trivselsproblemer kan ikke løses med løn

Socialdemokratiet har netop meldt ud, at de vil løfte lønningerne i den offentlige sektor ved at tilføre tre milliarder frem til 2030. Det skal blandt andet løse rekrutteringsproblemer, lyder det.
Men det er helt forfejlet kun at fokusere på løn, mener Krifas formand Eik Dahl Bidstrup.
- Man bør starte med at fokusere på arbejdsmiljøet og trivslen. Et par tusinde mere om måneden er mærkbart mange penge, især i denne tid. Men hvis man ikke kan sove om natten på grund af stresssymptomer, så hjælper de jo ikke noget, siger han.
Sundhedsminister Magnus Heunicke har i medierne tilføjet, at der også vil være penge til overs til ændring af arbejdsmiljøet. Men rækkefølgen er forkert, mener Krifa-formanden.
- Gang på gang viser vores forskning, at omsorgssektoren har den laveste arbejdslyst. Det er kortsigtet at hæve lønnen uden at arbejde massivt med deres trivsel, siger han.
Som at tisse i bukserne
Formanden mener ligesom Socialdemokratiet, at det er vigtigt, at lønnen er rimelig, og at der er ligestilling i lønningsposerne. Men Socialdemokratiet bliver for sort/hvid, når de skal løse problemer ifølge Eik Dahl Bidstrup.
- Hvis mange bliver nedslidt på arbejdet, så må vi hellere give dem tidlig pension. Hvis de bliver stressede og råber om dårlig tid og manglende hænder, må vi give dem mere i løn. Det er tydeligvis Socialdemokratiets fremgangsmåde, men hvad med at kigge bagom problemerne, spørger Eik Dahl Bidstrup og tilføjer, at en lønforhøjelse alene er som at tisse i bukserne, hvis der ikke følger trivselsarbejde med.
Lav tværfaglig kommission
Krifa mener, at der målrettet skal arbejdes med struktur og arbejdsvilkår blandt offentligt ansatte. Det skal ske i en tværfaglig kommission, der skal se på grundlagsproblemer i administrationen af den offentlige sektor.
- Man skal fordomsfrit se på driften, ledelsen og bureaukratiet i hele den offentlige sektor, hvis vi skal forbedre trivslen, slår Eik Dahl Bidstrup fast.
Nøgleord
Kontakter
Mette A. ChristiansenPressekontakt
Tlf:28344319mech@krifa.dkBilleder
Information om Krifa
Krifa er en tværfaglig organisation for danske lønmodtagere og har mere end 185.000 medlemmer. Krifa arbejder hver dag for at fremme arbejdslysten blandt medlemmer, medarbejdere og i samfundet generelt – og det er integreret i alt, hvad organisationen gør. Krifa arbejder mod at blive en moderne arbejdslivsbevægelse ved at se det enkelte medlem og udfordre den klassiske opfattelse af en fagforening og a-kasse.
Følg pressemeddelelser fra Krifa
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Krifa
Krifa: Vigtigt princip om individuel indsats til ledige knæsættes9.4.2025 12:39:18 CEST | Pressemeddelelse
Den netop indgåede aftale om en ny beskæftigelsesreform indeholder en banebrydende og meget principiel ændring i beskæftigelsesindsatsen. For første gang introduceres en individuel tilrettelagt beskæftigelsesindsats, der tager udgangspunkt i den lediges egne forudsætninger for hurtigt at komme tilbage på arbejdsmarkedet, pointerer Jane Heitmann, formand for Krifa.
Regeringen vil ikke digitalisere og sender milliardregning til a-kassemedlemmerne20.3.2025 14:40:49 CET | Pressemeddelelse
Digitale samtaler er lige så effektive som fysiske, når det gælder om at få dagpengemodtagerne tilbage på arbejdsmarkedet. Alligevel fastholder regeringen i sit udspil til de igangværende forhandlinger om fremtidens beskæftigelsessystem, at dagpengemodtagernes første samtale med a-kassen skal gennemføres som et gammeldags fysisk møde. Det politiske krav om fysiske møder med alle ledige dagpengemodtagere tvinger a-kasserne til at opretholde et fintmasket net af filialer, hvilket koster op mod 400 millioner kroner årligt i mistede produktivitetsgevinster, viser ny Krifa-analyse.
Betalt frihed til fertilitetsbehandling er nybrud i ny overenskomst19.2.2025 11:07:00 CET | Pressemeddelelse
Ny overenskomst indeholder familiemæssigt nybrud på arbejdsmarkedet med betalt frihed til fertilitetsbehandling.
Krifa: Obligatoriske samtaler giver underskud – ny reform må sikre individuelt kontaktforløb og metodefrihed til a-kasserne18.2.2025 06:07:00 CET | Pressemeddelelse
Fundamentet i den danske beskæftigelsesindsats har været samtaler. Under mantraet ”samtaler virker” har jobcentre og a-kasser i årtier holdt millioner af obligatoriske samtaler med ledige. Men hovedparten af samtalerne har været en decideret underskudsforretning for samfundet, viser ny Krifa-analyse, baseret på tal fra Beskæftigelsesministeriet gældende for alle a-kasser.
Regeringen sætter en halv million lønmodtagere uden for indflydelse19.12.2024 13:46:21 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har sammen med et flertal i Folketinget sendt den danske model mod sit endeligt. Med vedtagelsen af et nyt magtfuldt Arbejdsmarkedsråd, der skal rådgive regeringen om beskæftigelsespolitikken generelt, sættes en halv million organiserede lønmodtagere i strid med intentionerne bag den danske model uden for indflydelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum