Vandt 5.000.000 kroner i Lotto: ”Det her åbner en masse af de døre, der kun stod på klem!”

En glad mand fra Nordsjælland har fået noget at tænke over, efter at han for nyligt fik opfyldt en af sine store drømme om at vinde en masse millioner! For nu skal han til at finde på ting, han skal bruge pengene til.
”Ja, det var en af de ting, jeg godt kunne tænke mig at prøve,” lyder det tørt fra manden, der for nyligt vandt fem millioner kroner i Lotto.
”Nu vil jeg glæde mig til at finde på flere ting, som jeg gerne vil prøve,” tilføjer manden, der foretrækker at forblive anonym.
Nye højder og spontane ferier
Som han selv siger, så betyder de mange millioner, at han godt kan tillade sig at sigte lidt højere, når han skal sætte sig nye mål.
”Ting, som jeg tidligere ville have strøget, lige så snart jeg havde tænkt dem, dem er der jo nu mulighed for at nå. Jeg kan for eksempel tage på en spontan og dyr vinterferie, hvor jeg tidligere måtte i banken for at regne på, hvad det ville komme til at betyde,” siger han.
”Det her åbner en masse af de døre, der kun stod på klem, og jeg er glad for alle de muligheder, der ikke længere er umulige,” siger han.
Udover rejser, så regner manden også med at bruge en del af gevinsten på at efterisolere sine voksne børns økonomi, så de bedre kan stå imod vinterkulden.
Om Lotto
Lotto startede d. 7. oktober 1989 og trækkes fast hver lørdag aften.
Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti, der betyder, at der hver uge desuden bliver trukket lod om 2x1 mio. kr. blandt alle spillede rækker.
Den højeste gevinst blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kr.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil: ”Det bliver dødtæt!”7.11.2025 09:05:03 CET | Pressemeddelelse
Oddssætterne hos Danske Spil forudser en rigtig gyser i fredagens afsnit af Vild med dans. Tre par skal danse for at undgå at ryge hjem.
Vinder million i Lotto: ”Det er vigtigt for mig, at de ikke bare bliver fyret af på gejl”5.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
En mand fra Vendsyssel drømmer om at bruge milliongevinst fra Lotto på at få sig et mindre tidskrævende arbejde. ”Det her er en kæmpe hjælp,” siger han.
Welling og SF stikker i udbrud i København4.11.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
To ud af tre af Danske Spils kunder tror nu på SF og Sisse Marie Welling i København, mens både Ø og S ifølge Danske Spils tal sakker bagud.
Danske Spil efterlyser millionær fra supermarked på Frederiksberg3.11.2025 10:37:16 CET | Pressemeddelelse
To heldige danskere vandt milliongevinster i Eurojackpot fredag aften: Men hvem ligger inde med den ene kupon, som nu er 1.841.987 kroner værd?
Uhyggelig stor gevinst i Lotto: Dansker løber med 20 mio. kr.2.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Weekenden bød ikke kun på halloween og uhyggelige kostumer, men også på en Lotto gevinst, der fik hårene til at rejse sig – af glæde! I hvert fald for en heldig dansker fra Tårnby Kommune, som ramte plet på de syv vindertal og nu kan se frem til at indkassere 20 millioner skattefrie kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

