Lederne

De kan blive Årets Leder 2022

Del
To kvinder og to mænd kan løbe med landets fornemste lederpris, når årets leder kåres den 24. november. De fire nominerede blev offentliggjort i dag.
De fire nominerede til kåringen som Årets Leder (fra venstre): Jesper Hjulmand, Sheela Søgaard, Jeppe Rindom og Nana Bule.
De fire nominerede til kåringen som Årets Leder (fra venstre): Jesper Hjulmand, Sheela Søgaard, Jeppe Rindom og Nana Bule.

Det bliver enten Nana Bule, Jeppe Rindom, Sheela Søgaard eller Jesper Hjulmand, der bliver kåret til Årets Leder 2022.

Det står klart, efter Lederne i dag har offentliggjort de fire nominerede til prisen, der i år uddeles for 21. gang.

”Det er et ekstremt stærkt felt, der alle repræsenterer den personlige og reflekterende ledelsesstil, som er helt nødvendig, hvis man vil klare sig i et erhvervsliv under voldsom forandring,” siger Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør i Lederne, som står bag prisen.

Verden har brug for gode ledere

De fire nominerede er udvalgt af en jury, bestående af markante ledere og ledelseseksperter, efter en proces, hvor medarbejdere og ledere fra hele landet har haft mulighed for at indstille de topchefer, de ser allermest op til.

”Vi står i en krisetid, og verden har brug for gode ledere, som forstår at samle folk i en grad, så vi kan modstå og overkomme de udfordringer, vi konstant bombarderes med. Det kræver mod, det kræver styrke, det kræver udsyn, og det kræver et stærkt blik for at inddrage bæredygtigheden i alle dele af ledelsesarbejdet, hvis også vi i fremtiden vil have en verden, som er værd at leve i,” siger Bodil Nordestgaard Ismiris og uddyber:

”Hver eneste dag skal der træffes tusindvis af beslutninger, som har afgørende konsekvenser for mennesker, virksomheder, ja, for hele den verden, vi lever i. Derfor er det afgørende, at man som leder både kan brug hjerne og hjerte – især når krisen kradser. Man skal samtidig være i stand til at samle alle stærke kræfter omkring sig, for god ledelse handler ikke om solopræstationer men om stærkt holdarbejde.”

Ledelse som fag

Fælles for de fire nominerede til årets pris er, at de har en meget personlig ledelsesstil, og at de evner at gå forrest, også når det handler om bæredygtighed og diversitet.

”Ledelse er et fag, som skal tages alvorligt, plejes og udvikles konstant. Det kræver selvindsigt og lyst til personlig udvikling hos den enkelte leder. Kvaliteter, alle fire kandidater favner,” konstaterer Bodil Nordestgaard Ismiris.

Vinderen af titlen som Årets Leder afsløres ved konferencen Ledelsens Dag den 24. november.

De fire nominerede er:

Nana Bule:

CEO for Microsoft Danmark, hvor omsætningen er fordoblet, siden hun trådte til i 2019. Hun er samtidig en meget markant stemme, når det gælder klima og ligestilling, blandt andet med budskabet om, at kvinder skal fylde meget mere – også på ledelsesgangene.

Ifølge lederjuryen gør hun det hele med en nærværende og åben ledelsesstil, med stort fokus på tilgængelighed og altid med en brændende passion for at motivere og udvikle.

Jeppe Rindom:

Stiftede i 2015 it-virksomheden Pleo, der på rekordtid har spredt sig til en lang række markeder, og som er vokset voldsomt, både målt på antallet af kunder og medarbejdere. Som CEO for virksomheden er han aktivt gået ind i den politiske debat om, hvordan vi løser udfordringen med at tiltrække højtuddannede medarbejdere til Danmark, og hvordan vi sikrer gode rammevilkår for iværksættervirksomheder.

Han betragter sine kolleger hos PLEO som hele mennesker og ikke bare som arbejdskraft, og ifølge juryen er han beviset på, hvordan en inkluderende og åben ledelse kan skabe gode resultater - selv i en så konkurrencepræget verden som tech-branchen.

Sheela Søgaard:

Er som CEO i arkitektvirksomheden BIG en af de afgørende årsager til, at virksomheden de senere år har oplevet en bemærkelsesværdig vækst, og er gået fra at være en lille dansk tegnestue til et verdenskendt mega-brand.

Ifølge juryen er Sheela Søgaard indbegrebet af en rollemodel, der beviser, at kvinder selvfølgelig også kan være partnere og ledere i store internationale virksomheder.

Jesper Hjulmand:

CEO i Andel og står dermed i spidsen for en af landets største energi- og fibernetkoncerner. I en verden, hvor intet er, som det plejede at være, kræver det en leder af en helt særlig støbning, og sådan en er Jesper Hjulmand.

Ifølge juryen repræsenterer Jesper Hjulmand en ledelsesstil, hvor ærlighed, selvindsigt og positivitet er i højsædet. Under hans ledelse satser Andel massivt og investerer betydelige milliardbeløb i den grønne omstilling, samtidig med, at han kæmper for ligestilling og har 42 procent kvinder i sin egen bestyrelse.

Fakta: Tidligere vindere af prisen som Årets Leder

2021: Træner for fodboldlandsholdet, Kasper Hjulmand

2020: CEO Lars Fruergaard Jørgensen, Novo Nordisk

2019: CEO Mads Nipper, Grundfos

2018: Direktør Lasse Rich Henningsen, Musikkens Hus

2017: CEO Niels Buus, GomSpace

2016: Direktør Marianne Benzon Nielsen, Børnecancerfonden

2015: Administrerende direktør Dorthe Crüger, Sygehus Lillebælt

2014: Lakridsinnovatør Johan Bülow, Lakrids by Johan Bülow

2013: Administrerende direktør Niels Duedahl, energi- og teleskabet SE

2012: Koncernchef Carsten Bjerg, Grundfos

2011: Skoleleder Lise Egholm, Rådmandsgades Skole

2010: CEO Christian Clausen, Nordea

2009: Oberst Kim Kristensen, Forsvaret

2008: Koncernchef Ditlev Engel, Vestas Wind Systems

2007: Koncernchef Nils Smedegaard Andersen, A.P. Møller-Mærsk

2006: Administrerende direktør Jørgen Vig Knudstorp, Lego

2005: Koncernchef Henning Dyremose, TDC

2004: Direktør Jørgen Mads Clausen, Danfoss

2003: Direktør Alfred Josefsen, Irma

2002: Nationalbankdirektør Bodil Nyboe Andersen

Fakta: Lederjuryen

Årets lederjury, som skal udvælge vinderen blandt de fem nominerede ledertalenter, består i år af seks ledere, som alle beskæftiger sig med ledelse fra forskellige perspektiver:

  • Bjarne Corydon, tidligere finansminister samt adm. direktør og chefredaktør på Dagbladet Børsen
  • Eva Zeuthen, partner i rekrutterings- og rådgivningsfirmaet Zeuthen Storm
  • Thomas Senderovitz, Senior Vice President Data Science, Novo Nordisk
  • Christian Jensby, partner i Deloitte
  • Pia Søltoft, forfatter, præst og ledelsescoach
  • Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør i Ledernes Hovedorganisation

Nøgleord

Kontakter

Yderligere information:
Jesper Melgaard, pressechef hos Lederne - tlf.: 27 69 45 69 / mail: jem@lho.dk

Billeder

De fire nominerede til kåringen som Årets Leder (fra venstre): Jesper Hjulmand, Sheela Søgaard, Jeppe Rindom og Nana Bule.
De fire nominerede til kåringen som Årets Leder (fra venstre): Jesper Hjulmand, Sheela Søgaard, Jeppe Rindom og Nana Bule.
Download

Information om Lederne

Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S

3283 3283https://www.lederne.dk/

Følg pressemeddelelser fra Lederne

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Lederne

Effektiviseringer i staten er nødvendige – men kræver mod og teknologi18.6.2025 13:11:06 CEST | Pressemeddelelse

Regeringens planer om at afbureaukratisere, effektivisere og reducere antallet af statslige stillinger møder forståelse hos Lederne. ”Antallet af statslige ansatte er steget betydeligt de senere år. Det er fornuftigt, at regeringen nu stopper op og ser på, om ressourcerne kan anvendes bedre, siger Bodil Nordestgaard Ismiris,” adm. direktør i Lederne. Hun understreger, at presset på arbejdsmarkedet gør det nødvendigt, at både offentlige og private aktører gentænker, hvordan opgaver løses – og hvilke værktøjer, der tages i brug. ”I en tid med mangel på arbejdskraft er det afgørende, at alle sektorer ser på, hvor der kan arbejdes smartere og mere effektivt, herunder gennem kunstig intelligens. Digitalisering og kunstig intelligens er vigtige redskaber til at frigøre ressourcer fra medarbejdere, som så kan løse opgaver andre steder, og til at bidrage til at forebygge stress og begrænse nedslidning hos medarbejdere. Det gælder også i staten,” siger hun. Bodil Nordestgaard Ismiris hilser det

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye