Folkekirkens Nødhjælp

Pressemeddelelse på vegne af Timbuktu Fonden: Den største modtager af dansk udviklingsbistand bliver Danmark

Del
Det viser en ny uafhængig analyse af finanslovsforslaget for 2023 og dansk udviklingsbistand, som Timbuktu Fonden står bag.

Finansloven for 2023 står i krigens og klimaets tegn. Sådan lancerede udviklingsminister Flemming Møller Mortensen den del af finanslovsforslaget for 2023, der handler om det danske udviklingssamarbejde.

Men det er mere dækkende at sige, at det danske udviklingssamarbejde står i danske interessers tegn, konkluderer dette års analyse.

Engang var det klodens fattige, det danske udviklingssamarbejde først og fremmest handlede om. Sådan er det ikke længere. De seneste årtier er udviklingsbistanden – samtidig med, at den er blevet beskåret – blevet brugt til at forfølge nye og andre formål, og danske interesser er kommet til at fylde mere og mere. Den tendens slås for alvor fast med finanslovsforslaget for 2023, konkluderer Timbuktu Fondens analyse.

3 milliarder til Danmark 
For når regeringen skal fordele udviklingsbistanden, er dét modtagerland, der står forrest i køen – Danmark. Mere end 3 milliarder kr. reserveres på forhånd til at dække udgifter i Danmark til at modtage de 50.000 flygtninge fra Ukraine, regeringen forventer vil søge til Danmark i 2022 og 2023.

Og selv om verdens fattigste rammes langt hårdere end Danmark af COVID 19-pandemi, klimaforandringer og øgede fødevarepriser, som følge af Ukraine-krigen, så afviser regeringen at hæve udviklingsbistanden over de 0,7 pct. af BNI, som tidligere har været et absolut minimum – og som svarer til niveauet for 40 år siden.

Danske interesser kommer først
Og når resten af pengene skal fordeles, så er det også i stigende grad danske interesser først: Kosovo udlejer fængsler til Danmark – og får dansk udviklingsbistand.

Rwanda samarbejder om at modtage flygtninge fra Danmark – og får dansk udviklingsbistand.

”Danmark først” stiller skarpt på, om finanslovsforslaget for 2023 giver grund til at dele bekymringen for, om fremtidens danske udviklingssamarbejde skal handle mere om danske end klodens fattiges interesser. 

”Danmark først” udgives af Timbuktu Fonden og er skrevet af freelancejournalist Jesper Heldgaard, der i mere end 20 år har dækket udviklingssamarbejde. Den følger op på tidligere år rapporter startende med ”Engang verdens bedste” til og med ”Reform eller udsalg” (2021).

------------------------------

Dette års analyse kan hentes her. Trykt version af analysen kan rekvireres
ved henvendelse til Lena Arndal lear@dca.dk eller 2550 2132.

KOM TIL FYRAFTENSMØDE, HVOR ANALYSEN FREMLÆGGES OG DISKUTERES
Torsdag den 13. oktober 2020 kl. 16.30-18.30 præsenteres analysen af forfatteren, journalist Jesper Heldgaard og diskuteres og sættes i perspektiv af Anne Mette Kjær, professor ved Aarhus Universitet.

Mødet ledes af Charlotte Harder fra Timbuktu Fondens bestyrelse og holdes hos Folkekirkens Nødhjælp, Meldahlsgade 3, København V og arrangeres i samarbejde mellem IDA Global Udvikling og Timbuktu Fonden.
Yderligere oplysninger: Jesper Heldgaard, freelancejournalist, 2043 5818.

Information om Folkekirkens Nødhjælp

Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp
Meldahlsgade 3
1613 København V

41 86 59 75https://www.noedhjaelp.dk

Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.

Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Biskop Marianne Christiansen afløser Peter Skov-Jakobsen26.4.2025 17:39:03 CEST | Pressemeddelelse

Biskop over Haderslev Stift, Marianne Christiansen, er blevet valgt som ny Rådsforperson i Folkekirkens Nødhjælp. Hun afløser Københavns Stifts biskop, Peter Skov-Jakobsen, der har siddet på posten i 10 år. Valget af ny forperson sker i forbindelse med Folkekirkens Nødhjælps landsmøde i weekenden i Nyborg, hvor 270 frivillige er samlet. Marianne Christiansen siger: “Jeg opfatter Folkekirkens Nødhjælps arbejde til fordel for verdens fattigste som en meget vigtig del af Folkekirken, og som et udtryk for den fælles medmenneskelighed henover grænserne i verden. Vi bliver små som mennesker, som samfund og som nation, hvis egeninteresse er det eneste gyldige argument for at hjælpe mennesker i nød. For vi har et evangelium, der kalder os til noget mere.” Den nye Rådsforperson er meget optaget af forankringen af det internationale arbejde i det lokale, i sogne såvel som genbrugsbutikker osv. “Vi bliver mindet om, at vi er en del af verden, knyttet sammen med kirker og i partnerskaber i et fæll

Simon Kvamm donerer en halv million kroner til Folkekirkens Nødhjælp9.4.2025 12:59:38 CEST | Pressemeddelelse

Kunstneren Simon Kvamm donerer en halv million kroner til Folkekirkens Nødhjælp. Pengene kommer fra salget af billetter til Kvamms kirketour 2025 ALLE SANGENE. Donationen er øremærket organisationens arbejde i Etiopien, der er hårdt ramt af Trump-administrationens nedlukning af USAID. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, udtaler: ”Det er en utrolig generøs og kærkommen donation. Jeg er meget taknemmelig for, at Simon har valgt at støtte Folkekirkens Nødhjælps arbejde i Etiopien. Vores arbejde i landet er kraftigt berørt af Trump-administrationens nedskæringer af den amerikanske udviklingsbistand. Mennesker på flugt fra krig og konflikt står uden hjælp, hvis ikke vi kan finde nye måder at finansiere nødhjælpen på. Derfor er Simons donation ekstra vigtig lige nu”. Folkekirkens Nødhjælps projekt i Etiopien fokuserer på at forbedre fødevaresikkerheden blandt de mest sårbare flygtninge i fire flygtningelejre i Afar og Gambella-regionerne. For en halv million kroner kan F

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye