Invitation: Partilederne debatterer i Aarhus

Partilederdebatten afholdes den 12. oktober kl. 15.00 -16.00 på virksomheden AAK i Aarhus. Arrangementet begynder kl. 14.00.
De deltagende politikere er:
- V, Jacob Ellemann
- K, Søren Pape
- S, Nicolai Wammen
- M, Lars Løkke Rasmussen
- RV, Sofie Carsten Nielsen
- SF, Pia Olsen Dyhr
- NB, Pernille Vermund
- DD, Inger Støjberg
I debatten spørger DI, hvor pengene til fremtidens reformer skal komme fra, hvordan skal de se ud, og hvad Danmark bliver nødt til at give afkald på?
Tilmelding inden tirsdag den 11. oktober kl. 12.00 hos:
Lars Bøgeskov, pressekoordinator i DI, 22363138, LARB@DI.DK
Det samlede program ser sådan ud:
14.00-14.30 Rundvisning for inviterede paneldeltagere og DI medlemmer
14.30 Velkommen og netværk
15.00 Debat
16.00 Tak for i dag
Sted
AAK Denmark A/S, Slipvej 4, 8000 Aarhus. AAK - The Co-Development Company
Det er muligt at følge med politikerne på rundvisning på AAK og få gode fotos.
Lidt baggrund fra Lars Sandahl Sørensen for debatten:
Valgløfterne fyger gennem luften. Flere pædagoger og sygeplejersker, massive investeringer i psykiatrien, endnu mere fart på den grønne omstilling, ned med elafgiften – og inflationshjælp til udvalgte grupper. Men som det ser ud nu, er der hverken råd eller alle de ekstra medarbejdere til alle de andre ting, vi gerne vil have. Der er stort set kun økonomisk råderum til, at det velfærdssamfund, vi kender i dag, kan fortsætte. Med de øgede udgifter til bl.a. forsvar og klima, der allerede er besluttet, vil råderummet være væk i løbet af få år. Samtidig er erhvervslivet presset af stigende inflation, forsyningskrise og rekordstor mangel på medarbejdere. Stadig flere af de virksomheder, der er grundlaget for vores velfærd, må sige nej til ordrer, fordi de ikke kan skaffe kvalificerede folk.
Info om virksomheden AAK:
- Produktionsvirksomheden AAK Denmark er en del af den svenske koncern AAK Sweden AB. Tidligere Aarhus Mølle, 250 medarbejdere i Aarhus
- I Aarhus forarbejder man primært plantebaserede olier og fedt til bl.a. chokolade. Olierne bruges også i kosmetik, fastfood, flymad, rapsolie, stearinlys, bildæk mv.
- 75 faglærte de fleste procesoperatører, som er svære at få fat i og ingen ansøgere. AAK ”prikker dem selv” og oplærer bla industriteknikere, mejerister osv. til jobbet. Resten af de 250 ansatte er funktionærer, maskinmestre, it, salg, teknikere, projekt- og maskiningeniører, specialister mv.
- AAK er den 8. mest CO2 udledende virksomhed i Danmark. Er ved at installere ny biobrændselskedel, som kører på restprodukt fra produktionen og vil reducere CO2 udslip med 90 pct. For Aarhus kommune betyder kedlen en CO2 reduktion på fem pct.
Følg os på:
Kontakter
Tilmelding og yderligere oplysninger hos:
Lars Bøgeskov, pressekoordinator i DI, 22363138, LARB@DI.DK
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Nationalt Risikobillede viser behov for stærkere offentlig-privat samarbejde10.4.2025 13:01:16 CEST | Pressemeddelelse
Den netop offentliggjorte rapport Nationalt Risikobillede 2025 fra Styrelsen for Samfundssikkerhed tegner et alvorligt billede af de trusler, Danmark står overfor – fra hybride angreb og cybertrusler til forstyrrelser i forsyningskæder og klimakatastrofer. Dansk Industri (DI) understreger, at det kræver et tættere samarbejde mellem myndigheder og erhvervsliv, hvis Danmark skal være ordentligt rustet til fremtidens kriser.
DI: Verden er i kaos – men ja til overenskomsterne skaber ro på det danske arbejdsmarked9.4.2025 13:47:00 CEST | Pressemeddelelse
Et markant flertal af fagforeningsmedlemmerne har sagt ja til overenskomsterne, som er gældende med tilbagevirkende kraft fra d. 1. marts 2025. Den danske model har igen vist sin værdi for Danmark, mener DI.
DI: Ambitiøs EU-plan om AI skal styrke Europas konkurrencekraft9.4.2025 12:29:45 CEST | Pressemeddelelse
EU-kommissionen har i dag præsenteret sin nye AI Continent Action Plan, der sigter mod at gøre Europa til en global leder inden for kunstig intelligens. Med planen følger en investering på hele 200 milliarder euro. Landets største erhvervsorganisation, DI, ser planen som et meget vigtigt skridt til at styrke Europas konkurrenceevne og teknologiske uafhængighed.
DI: Regeringens Erhvervsforum er vigtigt bidrag til sikkerheden9.4.2025 09:04:51 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag præsenteret et nyt Erhvervsforum for samfundssikkerhed og beredskab, som betyder, at virksomhederne i langt større omfang end hidtil bliver inddraget i arbejdet med at styrke landets sikkerhed i en historisk urolig tid. Landets største erhvervsorganisation roser regeringen for initiativet.
DI: Nu bliver fremtiden mere sikker for danske familievirksomheder og deres medarbejdere8.4.2025 14:18:40 CEST | Pressemeddelelse
En ny lovændring for generationsskiftebeskatning gør fremtiden langt lysere og mere sikker for familievirksomheder i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum