Billunds kommunaldirektør fylder 60 år
3.10.2022 11:00:08 CEST | Billund Kommune | Pressemeddelelse

Ole Bladt-Hansen, kommunaldirektør i Billund Kommune, fylder 60 år torsdag den 6. oktober.
Ole Bladt-Hansen har en uddannelse som cand. techn. soc. fra Roskilde Universitetscenter i 1990. Efter ansættelser inden for miljøområdet hos både Brønderslev Kommune, Frederiksborg Amt & Esbjerg Kommune gik turen til Tønder Kommune, hvor Ole Bladt-Hansen først var teknisk chef og siden kommunaldirektør.
Efterfølgende var han ansat og partner hos Lundgaard Konsulenterne, inden han blev ansat som chef for teknik- og miljø i Hedensted Kommune.
Siden 2012 har Ole Bladt-Hansen været kommunaldirektør i Billund Kommune, hvor arbejdsopgaverne blandt andet har været at føre kommunalbestyrelsens vision om Billund som Børnenes Hovedstad ud i livet. Visionen, som kommunen deler med LEGO Fonden, har i de sidste 10 år medført en forvandling af Billund By med særligt fokus på leg, læring og kreativitet. Samarbejdet har også ført til projekter som Playful Learning, der er en legende tilgang til læring i folkeskolerne, og Playful Working, som er en legende tilgang til arbejdspladserne.
Ole Bladt-Hansen er gift med Charlotte, der er anæstesisygeplejerske. De har fire børn i alderen fra 20 til 29 år.
Vin er en af Ole Bladt-Hansens store hobbyer, og fritiden går blandt andet med at hjælpe hustruen i den vinforretning, de ejer i hjembyen Ribe.
Ole Bladt-Hansen er desuden en ivrig cykelrytter, og ferierne går ofte sydpå til Frankrig for at teste formen i de franske alper.
Kontakter
Andreas BjerrePresse- og brandingchef
Direkte: 79 72 72 09
Mobil: 24 92 86 79
Billeder

Information om Billund Kommune
Hjemsted for Børnenes Hovedstad og en af Danmarks bedste erhvervskommuner.
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Billund Kommunes folkeskoler har Jyllands bedste løfteevne23.3.2026 12:35:46 CET | Pressemeddelelse
I Billund Kommune bestod 3,6 procent flere skoleelever end forventet folkeskolens afgangseksamen i 2024. Det er tredjebedst blandt alle landets kommuner og bedst i Jylland. Det konkluderer en nyligt udgivet analyse fra tænketanken CEPOS.
Ny vandre- og cykelrute i Hejnsvig fortæller landskabets historie20.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lørdag den 28. marts indvies en helt ny oplevelsesrute i Hejnsvig, hvor besøgende gennem skulpturer, infotavler og lydfortællinger kan få et unikt indblik i landskabets historie. Ruterne omfatter både rundture i Hejnsvig By og i oplandet - bl.a. Grene Sande, Gyttegård Plantage og Fugdal Mose. Den nye attraktion indvies med en festlig indvielse i Hejnsvig, hvor alle er velkomne til at deltage.
Her er de nominerede til Sports- og Kulturgalla 202618.3.2026 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sports- og Kulturgalla 2026 nærmer sig med hastige skridt, og i dag kan sløret løftes for årets nominerede til priserne, der uddeles ved showet i MAGION fredag den 8. maj.
Ægtepar vinder af Frivilligprisen 202617.3.2026 16:30:00 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag formiddag blev Frivilligprisen 2026 overrakt, da Inga og Jakob Kristiansen fra Filskov blev overrasket med Frivilligprisen. De modtager prisen, da de gør en kæmpe indsats i deres lokalsamfund for ældre mennesker, der har brug for en ekstra hånd.
Selvtilrettelæggelse og pauser: Medarbejdere i Billund Kommune går op i tid efter forsøgsordning13.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Otte medarbejdere fra to kommunale plejehjem i Billund Kommune er gået op i tid, efter at kommunen de seneste seks måneder har deltaget i projektet En fremtid med fuldtid, hvor forskellige metoder til at få flere medarbejdere op i tid er blevet afprøvet. Torsdag blev resultaterne fremlagt for udvalgte ledere og nøglemedarbejdere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
