Invitation til pressen: Ordblindeprisen 2022 - Ordblindeforeningen og Salling Group inviterer til debat i Bilka

Mød blandt andre:
- Mathias Tesfaye, justitsminister
- Camilla Fabricius, Socialordfører for Socialdemokratiet
- Carina Helligsø Allentoft, kendt fra DR’s ’Vi er ordbildne’
- Morten Kristen Rygner, formand for ordblindeforeningen
- Marianne Kragh, chefkonsulent med fokus på arbejdsmarked, uddannelse og forskning hos Dansk Erhverv
- Louise Gade, HR-direktør i Salling Group
I uge 40 – den internationale ordblindeuge – overrækker Ordblinde/dysleksiforeningen Salling Group Ordblindeprisen 2022 for dagligvarekoncernens indsats for at skabe åbenhed om ordblindhed og fjerne fordomme og barrierer, så alle medarbejdere har lige muligheder for at bringe deres kompetencer i spil. Til gavn for den enkelte, for arbejdspladsen og for samfundet.
Ved arrangementet deltager også flere af Salling Groups rollemodeller i den interne kampagne 'Åbenhed om ord', hvor rollemodellerne har delt deres egne erfaringer med at være ordblind.
Debat, oplæg og prisoverrækkelse finder sted:
Onsdag d. 5. Oktober kl. 14 – 15.30 i Bilka Ishøj
Alle med interesse i ordblindhed og arbejdsmarked er velkomne – tilmelding ikke nødvendig.
Spørgsmål til arrangementet kan rettes til:
Pernille Bonne Neisig, Public Affairs Manager, Salling Group: 22731676/pernille.bonne.neisig@sallinggroup.com
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Donation fra Salling Groups kunder: Julemærkehjemmene modtager milliondonation fra salget af samlealbum fra Valdes Jul - Vintermiraklet12.12.2025 09:35:00 CET | Pressemeddelelse
Det populære samlealbum fra årets TV 2 julekalender Valdes Jul - Vintermiraklet, har indbragt over en million kroner i donation til Julemærkehjemmene.
Salling Group opfører et af Danmarks største privatejede ladeanlæg til el-lastbiler5.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Landets største dagligvarekoncern bygger stort ladeanlæg til el-lastbiler ved Nettos centrallager i Køge, som led i at gøre sin logistik emissionsfri inden 2040.
Salling fortsætter ekspansionen i hovedstadsområdet4.12.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Salling tager endnu et historisk skridt ind i københavnsområdet, når stormagasinet åbner i Rødovre Centrum.
Her åbner Salling Groups beredskabsbutikker26.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter en grundig gennemgang af Danmarkskortet er alle 51 lokationer for Salling Groups beredskabsbutikker nu identificeret.
Salling åbner juleunivers på toppen af Aarhus11.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Julen i Salling bliver ekstraordinær i år, når Sallings Roofgarden i Aarhus forvandles til juleeventyr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


