Studerende skal kende deres rettigheder: Patenter og varemærker skal på skemaet

Når unge iværksættere første gang skal pitche en god idé til en mulig investor, kan der vente dem et mindre chok. For selvom langt flere end tidligere blive undervist i innovation og entreprenørskab, er de studerendes kendskab til IP-rettigheder som patenter, varemærker og design meget lille.
En stikprøveanalyse foretaget af Operate for Patent- og Varemærkestyrelsen på landets professionshøjskoler viser, at hele 61 pct. af de adspurgte studerende intet kendskab har til IP-rettigheder og hele 81 pct. vurderer, at det giver mening at sætte fokus på, hvordan man passer på og styrker sine idéer i studietiden, så man er rustet, når man er færdiguddannet.
Patent- og Varemærkestyrelsen vil gerne have IP-rettigheder som en naturlig del af undervisningen hos langt flere innovationsinteresserede studerende og elever, så de kreative hjerner fremover står så stærkt som muligt, når de skal forvandle deres idéer til kommercielle succeser.
”De studerende ønsker mere viden om IP-rettigheder, når de lærer om innovation og entreprenørskab. Noget vi kun kan bakke op om: Rettigheder kan nemlig gøre forskellen på en god idé og en gunstig forretning, men det er der for mange, der for sent opdager, så de går glip af vækstmuligheder eller først bliver klar over det, når de er blevet kopieret. Derfor vil vi gerne så tidligt som muligt gøre dem opmærksomme på, at det er vigtigt at have styr på sine rettigheder,” siger Barbara Suhr Jessen, der er sektionschef i Patent- og Varemærkestyrelsen.
Undersøgelser viser, at IP-rettigheder som varemærker og patenter kan have afgørende betydning for vækst og tiltrækning af investorer for iværksættere og SMV’er. Derfor har Patent- og Varemærkestyrelsen i selskab med flere danske professionshøjskoler udviklet et online videns-univers og undervisningsmateriale, der giver de studerende den viden om IP, som de savner.
At danske studerende har behov for mere viden om IP-rettigheder bakkes op af Fonden for Entreprenørskab:
“Vores mål er, at entreprenørskab skal være en naturlig del af undervisningen på alle uddannelsesniveauer i Danmark. Heri ligger der selvfølgelig også en naturlig interesse i at forstå, hvordan man eventuelt tiltrækker vækstkapital, investorer og beskytter sin idé mod kopister - så viden om IP, ser vi bestemt en fordel i at få integreret i entreprenørskabsundervisningen” siger administrerende direktør i Fonden for Entreprenørskab, Christian Vintergaard.
Patent- og Varemærkestyrelsens nye videns-univers hedder Styrk din idé. Det er allerede udbredt til flere af landets professionshøjskoler, og planen er, at det skal udbredes over hele landet.
Videns-universet kan findes på www.styrkdinide.dk
FAKTABOKS: Fem gode grunde til at få styr på sine IP-rettigheder:
1) Virksomheden har større sandsynlighed for vækst
2) Virksomheden har lettere ved at tiltrække investorer
3) Det er nemmere at stoppe kopier og for nærgående efterligninger – også på eksportmarkeder
4) IP-rettigheder er en vare, man kan handle med
5) Virksomheder kan få inspiration til produktudvikling fra andres registrerede rettigheder
Læs mere om rettigheder her: www.dkpto.dk/bliv-klogere-paa-rettigheder
Nøgleord
Kontakter
Tine Heide ThomsenKommunikationschef
Tlf:20 76 92 08tiht@dkpto.dkBilleder
Information om Patent- og Varemærkestyrelsen
Information om Patent- og Varemærkestyrelsen
Patent- og VaremærkestyrelsenHelgeshøj Allé 81
2630 Taastrup
43 50 80 00https://www.dkpto.dk/
Patent- og Varemærkestyrelsen er en del af Erhvervsministeriet. Vi arbejder for at sikre, at danske virksomheder har rettighederne til deres egne idéer, så vi skaber de bedst mulige forudsætninger for vækst og udvikling – både i og udenfor Danmarks grænser.
Følg pressemeddelelser fra Patent- og Varemærkestyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Patent- og Varemærkestyrelsen
Norsk energiløsning kåret som årets nordiske innovation10.4.2025 17:13:48 CEST | Pressemeddelelse
Nordic Innovation Award blev den 10. april uddelt for første gang i København, og den norske virksomhed Cartesian løb med prisen for deres banebrydende innovation.
Dansk innovation ligger helt i top!25.3.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Vestas, Novozymes og Danmarks Tekniske Universitet har leveret de største bidrag til, at Danmark kan indtage en europæisk fjerdeplads målt på antallet af patentansøgninger per indbygger sidste år. Det er første gang, et universitet indtager en tredjeplads på top-10 listen blandt de største og mest patentaktive virksomheder i Danmark. VKR Holding er i år for første gang med på listen.
Danske virksomheder er vilde med populær patentordning2.12.2024 10:18:31 CET | Pressemeddelelse
215 danske virksomheder har i denne omgang søgt Erhvervsministeriets ordning om tilskud til at søge patent på deres idé. Én af de virksomheder, der har haft gavn af ordningen, er Frederikshavn-virksomheden Decubimax, som har udviklet en trykaflastende sårbandage.
Sådan undgår du at købe kopivarer på ferien10.7.2024 09:20:54 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere shopper på ferien i udlandet. Her kan billige mærkevarer være fristende, men pas på: Kopivarer kan være farlige for din og din families sikkerhed. Patent- og Varemærkestyrelsen giver fire gode råd til, hvordan du spotter og undgår kopivarer på ferien og får ægte ferieminder med hjem.
Ny kampagne målrettet unge stiller skarpt på de alvorlige konsekvenser ved kopivarer12.6.2024 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Online produktkataloger med links til kopivarer spredes blandt unge på digitale og sociale medier. Det er en bekymrende tendens, lyder det fra Patent- og Varemærkestyrelsen, der med en ny kampagne sætter fokus på de skadelige konsekvenser ved kopivarer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum