Derfor mangler Danmark en uddannelse i kunstig intelligens
15.9.2022 05:35:00 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse

Syddansk Universitet har i dag søgt Uddannelses- og forskningsministeriets godkendelse til at oprette en ny bacheloruddannelse i kunstig intelligens, efter at have fået afslag sidste år.
Kunstig intelligens er et komplekst og udfordrende fagområde, der favner mødet mellem datalogi og andre videnskaber som biologi, psykologi og sociologi. Det er derfor et fag med et væld af anvendelsesmuligheder og en sådan bredde og tyngde, at det ikke kan rummes fyldestgørende i de eksisterende datalogiuddannelser.
Kunstig intelligens, som teknologi og fag, er ganske enkelt for omfattende.
Samtidig går udviklingen inden for kunstig intelligens så hurtigt, at uddannelse af specialister er afgørende for dansk konkurrenceevne.
Som Harvard Business Review skriver, er det ikke længere et spørgsmål om, hvilke virksomheder der vil drage fordel af løsninger baseret på kunstig intelligens, men i stedet et spørgsmål om, hvordan kunstig intelligens bedst understøtter den enkelte virksomhed.
Danmark går glip af vækst
Kunstig intelligens kan ses på bundlinjen. Den kan minimere elregningen, forhindre svindel i finansielle transaktioner og diagnosticere sjældne sygdomme. Kunstig intelligens kan gøre os til et rigere, grønnere og sundere samfund.
Men udvikling, implementering og anvendelse af kunstig intelligens kræver specialiseret viden. Det kræver, at vi uddanner en kompetent arbejdsstyrke med en umættelig interesse for en teknologi i hastig udvikling.
Danmark er et af verdens mest digitale samfund, men når det kommer til kunstig intelligens, halter vi bagefter. Eksempelvis har de fleste europæiske lande allerede lignende uddannelser. Som samfund er vi derfor nødt til at skifte gear.
I dag oplever organisationerne Dansk Industri og Dansk Erhverv, at virksomhederne ikke kan rekruttere den rette arbejdskraft inden for kunstig intelligens.
Ifølge Danmarks Statistik er netop manglende relevant viden og erfaring den absolut største barriere for virksomheder, der endnu ikke anvender kunstig intelligens i deres forretning.
Det er vi nødt til at lave om på.
Netop derfor vil vi på Syddansk Universitet oprette en ny bacheloruddannelse i kunstig intelligens.
Det har vores samfund brug for.
Ikke mindst, fordi vores undersøgelser viser, at kunstig intelligens som fag appellerer til en mere divers gruppe af unge uddannelsessøgende.
Uddannelsen kan dermed føre til, at vi får flere forskellige personer til at blive IT-specialister, hvilket vil bidrage til bedre og mere inkluderende løsninger på eksisterende og fremtidige udfordringer.
Derfor håber vi, at vi allerede næste studieår kan tage imod de første studerende på denne nye og vigtige uddannelse.
Nøgleord
Kontakter
Uddannelsesansvarlig, lektor Luís Cruz-Filipe
Mail: lcf@imada.sdu.dk
Tlf.: +45 65 50 45 60
Institutleder Martin Svensson, Institut for Matematik og Datalogi
Mail: svensson@imada.sdu.dk
Tlf.: +45 30 62 56 29
Dekan Marianne Holmer, Det Naturvidenskabelige Fakultet
Mail: holmer@sdu.dk
Tlf.: +45 60 11 26 05
Supplerende kilde fra Dansk Erhverv:
Uddannelses- og forskningspolitisk chef
Mads Eriksen Storm
Mail: mer@danskerhverv.dk
Tlf.: +45 60 60 78 54
Billeder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Ny teknologi fra SDU kan fjerne det hvide lag fra solcreme10.3.2026 12:49:35 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Syddansk Universitet arbejder på en ny type mineralsk solcreme, der reducerer det hvide lag på huden. Hvis solcreme bliver mere diskret at bruge, kan det få flere til at beskytte sig mod solens UV-stråler.
Højintens intervaltræning booster musklernes energifabrikker9.3.2026 09:07:03 CET | Pressemeddelelse
Et nyt studie fra Syddansk Universitet og Steno Diabetes Center Odense viser, at otte ugers højintens intervaltræning kan forbedre musklernes forudsætning for at levere energi.
Færre unge, flere ældre: På afgrundens rand?6.3.2026 13:41:43 CET | Pressemeddelelse
Syddansk Universitet sætter Danmarks demografiske dilemma under lup til et arrangement den 12. marts, hvor vi samler nogle af landets førende eksperter for at give historisk, økonomisk og politisk perspektiv på Danmarks demografiske fremtid.
Helene Skjøt-Arkil udnævnt til professor i ansvarlig brug af antibiotika i akutmodtagelsen ved SDU5.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Professoratet skal styrke den patientnære forskning i diagnostik og målrettet antibiotikabehandling i akutmodtagelsen. Målet er hurtigere og mere præcis behandling, færre bivirkninger og mindre antibiotikaresistens
Stort internationalt projekt skal styrke kvinders mentale sundhed i overgangsalderen5.3.2026 10:26:18 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra blandt andet Syddansk Universitet og Odense Universitetshospital har modtaget 36 millioner kroner fra Wellcome Trust til at undersøge, hvorfor nogle kvinder udvikler angst, depression eller bipolar lidelse i overgangsalderen, og om hormonbehandling kan forebygge alvorlig psykisk sygdom i denne livsfase.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

