Sydbank afskaffer de negative indlånsrenter for alle kunder

Det betyder, at Sydbank hæver indlånsrenten til 0 procent om året af hele indeståendet for indlån i danske kroner – både for private kunder og for erhvervskunder – med virkning fra 6. oktober 2022.
”Vi går en ny tid i møde, hvor vi i Sydbank afskaffer de negative indlånsrenter. Det er vi godt tilfredse med,” siger bankdirektør Jørn Adam Møller, Sydbank.
Ændringen sker på baggrund af, at Nationalbanken 9. september 2022 hævede den ledende rente med 0,75 procentpoint.
Ændring til erhvervskunder
Helt overordnet betyder det for Sydbanks erhvervskunderne, at:
- Standardrenten på indlån i danske kroner ændres fra minus 0,55 procent til 0 procent om året.
Ændringer til private kunder
Sydbank indfører samtidig positiv indlånsrente på særlige indlånsprodukter til private kunder som fx. pensionskonti, deponering mv. På nogle konti vil indlånsrenten være positiv, hvilket vil sige op til 0,75 procent om året, og afhænge af kontoens indestående.
- 0,40 procent om året for indestående under 100.000 kr.
- 0,60 procent om året for indestående over 100.000 kr.
- 0,75 procent om året for indestående over 500.000 kr.
Nyt opsparingsprodukt
”Vi har i samme omgang valgt at lancere et helt nyt opsparingsprodukt til private kunder, som vi endnu ikke har navngivet. Her er det muligt at hæve gratis én gang om måneden med en positiv indlånsrente på op til 0,75 procent – afhængigt af, hvad man har stående på kontoen,” siger Jørn Adam Møller.
På det nye opsparingsprodukt får man de her procentsatser i forhold til indestående:
- 0,40 procent om året for indestående under 100.000 kr.
- 0,60 procent om året for indestående over 100.000 kr.
- 0,75 procent om året for indestående over 500.000 kr.
Sydbank indfører ligeledes positiv indlånsrente på følgende produkter til privatkunder – med virkning fra 6. oktober 2022:
- Børn- og ungekonti: 0,60 procent om året
- Aktionærkonti: 0,60 procent om året
- Private Banking-konti: 0,75 procent om året
Kontakter
Susanne Ingemann FaberPresseansvarligSydbank
Tlf:74372905Tlf:26291129susanne.faber@sydbank.dkBilleder
Information om Sydbank A/S
Om Sydbank
Med rødder i det sønderjyske driver vi i dag en stærk og selvstændig landsdækkende bank, der kan og vil selv. For rygraden af dansk erhvervsliv og de privatkunder, der sætter pris på professionel rådgivning, er vi en bank for de fleste - men ikke den samme bank for alle. Gammeldags nærvær, ny teknologi - vi bruger det der virker. Vi kender vores kunder og er tæt på dem med rådgivning i øjenhøjde. Med de bedste samarbejdspartnere i ryggen skaber vi konkurrencekraft.
Sydbank - Danmarks Erhvervsbank
Følg pressemeddelelser fra Sydbank A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sydbank A/S
Sydbank får sin første kvindelige formand20.3.2025 19:43:41 CET | Pressemeddelelse
Ellen Trane Nørby overtager posten efter Lars Mikkelgaard-Jensen, som i februar annoncerede, at han stopper som formand i Sydbanks bestyrelse.
2024 blev det næstbedste år i Sydbanks historie26.2.2025 10:45:14 CET | Pressemeddelelse
På trods af global uro, nedskrivninger og faldende renter går det rigtig godt i Sydbank. Ifølge årsregnskabet, der netop er blevet offentliggjort, skyldes det stærke resultat især en stærk basisindtjening, hvor kunderne er gode til at investere.
Ny områdedirektør skal gøre Sydbank større i Nordjylland20.2.2025 12:55:12 CET | Pressemeddelelse
Anette Nielsen skal drive Sydbanks nordjyske vækst, når hun træder ind i rollen som områdedirektør i Nordjylland.
Sydbank skal have ny bestyrelsesformand19.2.2025 08:51:02 CET | Pressemeddelelse
Efter næsten 10 år i Sydbanks bestyrelse har Lars Mikkelgaard-Jensen besluttet sig for at stoppe som formand og træde helt ud af bestyrelsen.
3 mia. kr. på vej til større danske virksomheder: Sydbank indgår stor aftale med EIB13.12.2024 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Som Danmarks Erhvervsbank tager Sydbank endnu et skridt i at understøtte væksten i dansk erhvervsliv. En ny aftale med Den Europæiske Investeringsbank, den første af sin slags i Danmark, betyder, at Sydbank kan tilbyde større danske virksomheder attraktiv finansiering for 3 mia. kr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum