Elbilen overhaler plugin-hybriden på de danske veje
19.9.2022 07:00:10 CEST | Mobility Denmark | Pressemeddelelse

Der er i dag 97.121 indregistrerede elbiler, mens plugin-hybridbiler udgør 97.071, hvilket er forventeligt efter den seneste afgiftsændring, hvor registreringsafgiften på plugin-hybridbiler stiger mere end på elbiler over de næste år.
”Det er er stor vækst i andel af opladelige biler i bilbestanden i Danmark, hvilket skyldes en mere lempelig afgift samt et stadig større udbud af opladelige biler. Vi forventer, at andelen af især elbiler vil stige markant fremmod år 2035, hvor alle nye biler i EU skal være 0-emssionsbiler”, siger Mads Rørvig, adm. direktør for De Danske Bilimportører.
Flere elbiler øger behovet for ladestandere
Selvom antallet af ladestandere i Danmark vokser, går det ikke hurtigt nok. Særligt i betragtning af den kraftige vækst i antallet af elbiler, er det afgørende, at den store efterspørgsel imødekommes af den nødvendige ladeinfrastruktur.
”Når danskerne overvejer ny bil, er muligheden for nem og hurtig opladning en væsentlig del af beslutningen, hvis man overvejer en elbil. Derfor skal der endnu mere fart på etableringen af ladestandere, hvis den positive udvikling skal fortsætte”, siger Mads Rørvig.

Pressefoto
Kildeangivelse
Gengivelse af pressemeddelelsens tekstindhold bedes kildeangivet: De Danske Bilimportører
Gengivelse af tal og statistikker bedes kildeangivet: Bilstatistik.dk
Nøgleord
Kontakter
Mads RørvigAdm. direktørDe Danske Bilimportører
Tlf:30 16 10 04mr@bilimp.dkDe Danske Bilimportører
Følg os på følgende kanaler:
Billeder
Links
Information om Mobility Denmark
Mobility Denmark repræsenterer bilproducenter, bilimportører, ladeoperatører, samt finansierings- og leasingselskaber.
Følg pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Ny regering holder liv i ambitionen om at afskaffe registreringsafgiften på elbiler2.6.2026 16:14:58 CEST | Pressemeddelelse
Mobility Denmark glæder sig over, at regeringen i sit nye regeringsgrundlag fastholder ambitionen om at undersøge modeller for en permanent afskaffelse af registreringsafgiften på elbiler.
Elbilfesten fortsætter med ny rekord. En ny regering afgør om festen kan fortsætte1.6.2026 07:08:37 CEST | Pressemeddelelse
78,7 procent af af bilsalget i maj var elbiler, og andelen blandt private var endnu højere. Hvis udviklingen skal fortsætte, og en ny regering reelt skal være den grønneste nogensinde, skal afgiften på elbiler afskaffes.
200.000 nye elbiler i EU i april27.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For 3 år siden var andelen af elbiler i EU 11,8 procent, men nu er mere end 20 procent af de nye biler i EU elektriske. Danmark ligger stadig i front med en andel på knap 82 procent, men EU er på vej efter.
Ny klimafremskrivning: Elbilerne er afgørende for, at Danmark når klimamålet i 203012.5.2026 13:36:37 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens nye klimafremskrivning viser, at udviklingen i bilparken spiller en afgørende rolle for, at Danmark når klimamålet i 2030. Ifølge Mobility Denmark understreger tallene, at elbilerne nu er en central del af klimaløsningen – og at Danmark snart når næste store milepæl: 1 million elbiler på vejene.
Danmark trodser nordisk tilbagegang med vækst i bilsalget12.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark var det eneste nordiske land med fremgang i bilsalget i april, mens elbilerne fortsat fyldte markant i nyregistreringerne på tværs af Norden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


