Norlys køber ladeoperatøren Sperto

Norlys annoncerede tidligere i år, at de over de kommende tre år vil investere en milliard kroner i offentlige ladestandere. Nu har Norlys købt ladeoperatøren Sperto, der har flere hundrede offentlige ladepunkter i Danmark og mange lynladeprojekter undervejs.
Ambitionen med opkøbet er, at Norlys kan tilføre ekstra ressourcer til udbygning af det ladenet, som Sperto har etableret og dermed kraftigt accelerere den samlede satsning på etablering af et nationalt ladenet.
- Vores mål er at bygge en lettilgængelig og åben ladeinfrastruktur i hele Danmark, der gør det nemmere at være elbilist og på den måde skubbe på den grønne omstilling. Med købet af Sperto får vi et allerede etableret netværk og en forretningsmæssig platform, som dermed kan accelerere udbygningen af vores ladeforretning, siger Mads Brøgger, der er direktør i Norlys’ energiforretning.
Spertos forretning passer perfekt til Norlys’ strategi.
- En af grundstenene i Spertos forretning er at bygge et åbent og landsdækkende ladenet, der er for alle elbilister uden dikkedarer og med en høj transparens i priserne. Vi vil gøre det nemt at være elbilist i Danmark, og den ambition deler vi med Norlys, siger Erik Thrane, der hidtil har ejet Sperto.
Efter opkøbet forsætter Erik Thrane sammen med de øvrige Sperto-medarbejdere i Norlys. Sperto-standerne vil stifte navn til Norlys, ligesom Norlys overtager Spertos kunder.
- Jeg er meget imponeret over, hvad Sperto er lykkedes med at etablere de seneste fem år. Med den nuværende Sperto-forretning følger et kæmpe potentiale. Og samtidig vil den viden og erfaring, som Sperto-organisationens medarbejdere bidrager med, booste den offentlig ladestanderforretning, som vi allerede er i gang med at opbygge i Norlys, siger Mads Brøgger.
Kontakter
Mette Madsen DamKommunikationspartner, Energi
Tlf:+45 2086 5161metdam@norlys.dkBilleder
Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Er din bolig en af de gule eller orange prikker på kortet? Så er det nu, du skal søge støtte fra Bredbåndspuljen til bedre internet11.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bare et enkelt klik på et kort kan give danskere i områder med dårlig internetdækning svar på, om de kan få støtte til hurtigere internet gennem den offentlige Bredbåndspulje. De husstande, der kan søge som enkeltadresser, skal dog være hurtigt ude, hvis de skal nå at komme i betragtning til støtten.
Maj sætter endnu engang rekord i timer med negative elpriser28.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Maj har budt på mange solskinstimer, og det har resulteret i, at antallet af timer, hvor elprisen har været negativ, sætter rekord.
Fristen for at søge Norlys Vækstpulje nærmer sig – og i år kommer den hurtigere end tidligere16.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys Vækstpulje har fremrykket fristen for at søge midler fra puljens anden uddelingsrunde. Derfor har projekter, der ønsker økonomisk støtte, en uge endnu til at sende deres ansøgning afsted.
Norlys lancerer nye fastprisprodukter til ladekunder12.5.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu kan ladekunder vælge et nyt produkt fra Norlys, hvor de får dækket deres ladebehov for en fast månedlig pris. Det gælder uanset, om de lader på deres egen ladeboks derhjemme eller på en af Norlys’ mere end 4.900 offentlige ladeudtag.
Husk at din mobil hyler og vibrerer i dag kl. 127.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 7. maj bliver Danmarks mobilbaserede varslingssystem S!RENEN, der udsender advarsler til telefonen ved ulykker og katastrofer, testet. Derfor kan Norlys’ og Call mes kunder opleve, at deres mobil blandt andet hyler og vibrerer klokken 12.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum