Madspild, folkeskoleelever og en landsholdskok: Lidl og Too Good To Go afholder børneevent i forbindelse med årets DM i overskudsretter

814.000 tons spiselige fødevarer går hvert år til spilde i Danmark*. Det erhelt vilde mængder, som madspildsaktøren Too Good To Go og dagligvarekæden Lidl i flere år har samarbejdet intenst på at få reduceret. Det går fremad, men vi er bestemt ikke i mål, og nu er det børnene, som skal i fokus.
Derfor har Too Good To Go og Lidl inviteret to 5. klasser fra Stige Friskole på Fyn til tre timers madspildsundervisning i selskab med landsholdskok Christian Lundsgaard, der i 2020 vandt OL-guld. Det hele finder sted onsdag d. 28. september kl. 10-13 i Dansk Gastronomisk Unions lokaler i Odense - dér hvor nogle af Danmarks allerdygtigste kokke til dagligt træner til internationale mesterskaber.
Lidl og Too Good To Go glæder sig til at udvide madspildshorisonten hos fremtidens hverdagskokke:
“Der er et stort behov for, at vi fra en tidlig alder får sat fokus på madspild. Det skal være en naturlig del af børnenes madvaner. Det kræver, at vi hjælper børnene med både viden, kompetencer og inspiration til nye udfoldelser i køkkenet med overskudsvarer. Jeg er derfor meget stolt over, at vi i år har udvidet DM i overskudsretter til også at have fokus på og omfavne børn,” siger Heidi Boye, Landechef hos Too Good To Go.
En kagenørd, en landstræner og en influent udgør dommertrioen
Børneeventet danner i år startskuddet til DM i overskudretter, der afholdes for tredje år i træk. Det løber af stablen på Storms Pakhus i Odense samme dag, onsdag d. 28. september fra kl. 17.30-19.
De to arrangører ser meget frem til at modtage dejlige retter tilberedt af madskudsvarer fra de mange inspirerende hverdagskokke derude, siger Jens Stratmann, administrerende direktør i Lidl.
“I år er der ekstra grund til at hylde hverdagens madspildsbekæmpere og fejre det gode samarbejde mellem Too Good To Go og Lidl, fordi vi dette forår rundede en fantastisk milepæl med 500.000 solgte lykkeposer. Der må være blevet kokkereret så meget dejlig mad af overskudsvarer fra lykkeposerne derude, og derfor er jeg rigtig glad for at fortælle, at vi gentager succesen og giver dygtige hverdagskokke mulighed for at tilmelde sig til DM i overskudsretter.”
Årets dommerpanel består af håndboldlandstræner Nikolaj Jacobsen, influencer Julie-Elsebeth og kagenørd og influencer Jasmin Gabay, mens Anders Lund Madsen ligesom de to forrige år tager deltagere, dommere og publikum kyndigt og kærligt gennem aftenens program.
Tilmeldingen til arrangementet åbner d. 1. september, og alle personer over 18 år kan deltage ved at sende deres bud på en opskrift baseret på en eller flere overskudsvarer via Too Good To Gos hjemmeside.Senere i processen vil tre udvalgte finalister blive inviteret til den store finale d. 28. september i Storms Pakhus i Odense. Alle er velkomne, og det er gratis at deltage.
Tilmelding kan ske her:https://toogoodtogo.dk/dmioverskud
Program for DM i overskudsretter 2022:
- 17.30-17.40: Anders Lund Madsen byder velkommen og skyder konkurrencen i gang.
- 17.45-18.30: Den store madspildsquiz med Anders Lund Madsen, hvor alle kan deltage
- 18.30-18.50: Finalisterne præsenterer deres ret for dommere og gæster
- 18.50-19.10: Dommertrioen bedømmer finalisternes retter, og der kåres efterfølgende en vinder af DM i Overskudsretter 2022
- 19.10-19.30: Mulighed for interview med deltagere, dommerne, landechef for Too Good To Go, Heidi Boye, og Lidl.
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkTanja Møller AndersenPressechef, Too Good To Go
tandersen@toogoodtogo.dkBilleder

Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 165 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Torsdag den 6. november åbner Tobias ny Lidl-butik i Ringsted: Vi vil være de billigste24.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl slår torsdag den 6. november dørene op til en ny, topmoderne butik på Klosterparks Allé i Ringsted. Her lover butikschef, Tobias Viktor Torp Lubrin, lave priser, høj kvalitet og et engageret medarbejderteam, der står klar til at møde kunderne med smil og god energi.
Lidl styrker sit engagement i kvindefodbold med forlængelse UEFA-partnerskab indtil 203023.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl forlænger sit UEFA-partnerskab og fortsætter sin igangværende rejse med UEFA's kvindelandshold frem til 2030. Det udvidede partnerskab omfatter UEFA Women's EURO 2029, the Women’s European Qualifiers 2028/29 og UEFA Women's Nations League 2025, 2027 og 2029.
Det betaler sig at handle i Lidl: Vinder Avisen Danmarks pristjek og sænker samtidig priserne på over 100 hverdagsvarer10.10.2025 10:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidls budskab, om at det betaler sig at gøre sine indkøb hos dem, beviser sig i virkeligheden. I Avisen Danmarks store pristjek løber dagligvarekæden nemlig med sejren. Pristjekket er foretaget inden Lidl torsdag d. 9. oktober sænkede prisen på over 100 hverdagsprodukter.
Lidl gør hverdagen billigere for forbrugerne: Sænker prisen på over 100 hverdagsprodukter9.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra torsdag tilbyder Lidl over 100 hverdagsvarer til nye, lave priser. Det er nogle af de mest solgte produkter som smør, kød, kaffe, rugbrød og toiletpapir, der nu bliver sat ned i dagligvarekædens butikker. Kunderne skal have en billigere hverdagsindkøbsvogn, når de handler i Lidl de næste mange måneder.
Lidl Danmark slutter sig til Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed2.10.2025 12:48:42 CEST | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl har taget endnu et vigtigt skridt mod at fremme sundhed og forebyggelse i Danmark ved at indtræde i Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed – og det som den første dagligvarekæde. Med sit engagement ønsker dagligvarekæden at bidrage til den nationale forebyggelsesindsats og styrke folkesundheden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
