Synergi

SYNERGI ansætter ny politisk seniorrådgiver

Del
Anders Gerhard Jørgensen skifter Energistyrelsen ud med SYNERGI, når han fra 1. oktober tiltræder som politisk seniorrådgiver. Den nye seniorrådgiver har bl.a. været kontorchef i styrelsens Center for energieffektivisering og har generelt massiv erfaring på området med sig i bagagen.

SYNERGI opruster arbejdet for et Danmark uden energispild og har ansat Anders Gerhard Jørgensen som ny politisk seniorrådgiver. Anders Gerhard Jørgensen har arbejdet i Energistyrelsen i otte år, hvor han er gået fra fuldmægtig til kontorchef. Han har desuden været ansat på DTU og Københavns Universitet. Oprindeligt er han uddannet cand.scient.pol. fra Københavns Universitet.

SYNERGI-direktør Katrine Bjerre M. Eriksen er glad for tilgangen, der ifølge hende styrker organisationen betydeligt.

”Jeg er meget tilfreds med, at det er lykkedes SYNERGI at hente en politisk seniorrådgiver fra så høj en hylde. Jeg kender Anders som en fagligt stærk og meget dygtig embedsmand, der indgående kender sit område og ikke mindst de mange potentialer, der ligger i at mindske det alt for høje energiforbrug i både Danmark og EU. Med de eksploderede energipriser og Ruslands overfald på Ukraine er det vigtigere end nogensinde, at vi investerer og mindsker energispildet - til gavn for både klimaet og danskernes energiregning, men også for forsyningssikkerheden og vores uafhængighed af Rusland. Anders bliver helt central i det arbejde, og jeg glæder mig meget til at samarbejdet,” siger Katrine Bjerre M. Eriksen.

Anders Gerhard Jørgensen ser frem til at fortsætte arbejdet med energieffektivitet fra en ny vinkel. Også ifølge ham er der store gevinster at hente klimamæssigt, økonomisk og sikkerhedsmæssigt ved et klogere energiforbrug.

"Energieffektivisering er schweizerkniven i den grønne værktøjskasse. Det er helt afgørende for den grønne omstilling af energisystemet, at vi bruger energien effektivt. Det er samtidig en af nøglerne til at gøre os fri af russisk energi. Derudover vil kloge investeringer i energieffektive løsninger lette presset på energiregningen ude i husholdningerne. SYNERGI er en vigtig stemme i den grønne omstilling, og jeg glæder mig til at bidrage til organisationens arbejde for en mere effektiv brug af energien,” siger Anders Gerhard Jørgensen.

Om SYNERGI

SYNERGI er en grøn interesseorganisation, der arbejder for en mere effektiv brug af energien – både i industrien og i de danske hjem. SYNERGI består af Danfoss, Grundfos, ROCKWOOL, VELUX, Schneider Electric, WindowMaster, Nordic Green Solutions, Boligselskabet Sjælland, Strøjer Tegl, SustainSolutions og Aarsleff. Sammen sikrer vi, at vi med energieffektive teknologier får mere ud af mindre. Med banebrydende løsninger og rådgivning bidrager vi til global bæredygtighed og forbedret livskvalitet for danskere og for mennesker over hele verden.

Kontakter

Billeder

Information om Synergi

Synergi
Synergi
Vesterbrogade 1C, 5. sal
1620 København V

30667784https://synergiorg.dk/

SYNERGI er en interesseorganisation, der arbejder for, at Danmark og de øvrige EU-lande reducerer deres energispild – i industrien, i bygningerne og i energisystemet.

Følg pressemeddelelser fra Synergi

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Synergi

Organisationer: Stærkt borgmester-forslag er vejen frem for grøn omstilling i kommunerne23.5.2025 09:58:00 CEST | Pressemeddelelse

Kommunerne har behov for bedre muligheder for at levere både velfærd og grøn omstilling til danskerne, lyder det i et debatindlæg i Avisen Danmark fra 37 borgmestre fra hele landet. De foreslår et særskilt grønt anlægsloft, der skal garantere plads til gode, grønne og økonomisk fornuftige klimainvesteringer i de kommunale budgetter. Fra SYNERGI, TEKNIQ og Dansk El-Forbund er der fuld opbakning til budskabet fra borgmestrene.

SYNERGI med ny analyse: Sådan mindsker EU sin store afhængighed af energiimport6.5.2025 15:58:35 CEST | Pressemeddelelse

EU-Kommissionen har i dag lanceret en køreplan for, hvordan unionen bliver fri af importeret russisk energi. Det er en god plan med fornuftige elementer, mener Morten Helveg Petersen, bestyrelsesleder i SYNERGI, og Troels Blicher Danielsen, administrerende direktør i TEKNIQ. Næste skridt bør være et opgør med EU’s afhængighed af energi udefra. Nye beregninger viser, at øget energieffektivitet og flere konverteringer til varmepumper og fjernvarme kan mindske behovet for energiimport markant.

SYNERGI med ny analyse: Det er overkommeligt og gavnligt at opfylde grønt EU-krav19.3.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse

I sin årlige statusrapport vurderer Klimarådet, at Danmark med sin nuværende politik ikke når i mål med et vigtigt grønt EU-krav om energieffektivitet i de offentlige bygninger. En ny analyse sætter nu pris på, hvad det koster at opfylde kravet. Morten Helveg Petersen, bestyrelsesleder i SYNERGI, kalder beløbet ”overkommeligt”, gevinsterne ”betydelige” og foreslår et grønt anlægsloft til kommunerne.

SYNERGI er enig med Klimarådet: Nye initiativer er nødvendige for at opfylde Danmarks EU-forpligtelser27.2.2025 12:07:47 CET | Pressemeddelelse

I sin årlige statusrapport vurderer Klimarådet, at Danmark med sin nuværende politik ikke når i mål med en række grønne EU-krav. Det gælder både energieffektivitet i offentlige bygninger og ikke-beboelsesbygninger. SYNERGI-direktør Katrine Bjerre er enig i Klimarådets analyse. Hun foreslår bl.a. et grønt anlægsloft, der skal give kommunerne mulighed for at levere både velfærd og grøn omstilling.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye