Lang ventetid får mange til at droppe besøg hos læge, tandlæge og psykolog

Lægen, psykologen, tandlægen, alle er del af et sundhedsvæsen, der er sat i verden for at hjælpe os. Desværre oplever mange danskere så lange ventetider, at de helt opgiver at få en konsultation.
En ny undersøgelse fra Kantar Gallup for Gjensidige viser desværre, at ventetid har fået hver femte til at droppe at gå til læge og en ud af ti har droppet psykologbesøget i de seneste tre år. Og det er et problem, påpeger Louise Brix, fagchef for Sundhed i Gjensidige:
”Lange ventetider er desværre ikke en ny ting, men det er ekstra bekymrende, at så mange ligefrem fravælger at gå til læge, fordi de ikke kan komme til hurtigt nok. Mange lidelser kan udvikle sig negativt, hvis man ikke får taget sig af det i tide, og jeg kan godt være bange for, at de lange ventetider kan være med til at forværre sygdomme, der ellers kunne være afhjulpet lettere,” siger Louise Brix, der samtidig roser medarbejderne i sundhedsvæsenet for at yde en helt unik indsats:
”Jeg er virkelig imponeret over, hvordan medarbejderne i vores sundhedsvæsen har løftet de seneste års virkelig store byrde og sørget for, at vi som land og borgere er kommet godt gennem flere sundhedskriser. Det har været inspirerende, og jeg håber, at der snart kan komme lidt balance, så vi eksempelvis ikke ser, at danskere må opgive at gå til lægen.”
Hver fjerde unge har droppet psykologbesøg
Undersøgelsen viser også, at en ud af ti har undladt at gå til psykolog pga. ventetid, og selv om det tal måske ikke virker voldsomt, så kan det have alvorlige konsekvenser for den enkelte, hvis de ikke får den nødvendige hjælp til smerten i sindet. Og det er især i gruppen 18 til 29-årige, der dropper det. Her er det nemlig hver fjerde, der ikke har fået tid hos psykologen.
”Det er et alvorligt problem, at så mange ender med at droppe psykologbesøget, fordi ventetiden har været for lang. Ligegyldigt hvor gammel man er, så er det vigtigt, at man får den nødvendige hjælp, da det kan være med til at forhindre, at smerten i sindet eller sygdommen bliver værre. Derfor håber jeg virkelig, at vi for fremtiden ser en ændring, så ventelister ikke i samme grad forhindrer behandling i at finde sted,” siger Louise Brix.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige Forsikring i maj og juni 2022 blandt 1528 repræsentativt udvalgte danskere.
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Stadig flere danskere klager over forsinkede fly19.2.2025 07:48:00 CET | Pressemeddelelse
Antallet af danskere der klager over flyselskaber ligger normalt på et relativt højt niveau, men det seneste år er der alligevel sket en markant stigning i antallet af klager over forsinkede fly. Det viser en ny oversigt, som Trafikstyrelsen har udleveret til Gouda og Gjensidige.
Risiko for dyre vandskader: Mange boligejere glemmer dette, når frosten kommer14.2.2025 07:36:00 CET | Pressemeddelelse
Når temperaturen falder, undlader mange at lukke for vandet til deres udendørs vandhaner, viser en ny undersøgelse. Det kan føre til alvorlige og dyre vandskader, hvis boligens vandrør sprænger på grund af frost.
Ferieglade danskere benytter det blå EU-sygesikringskort mest i Østrig: Kan ende med en dyr ekstraregning12.2.2025 07:42:00 CET | Pressemeddelelse
Uge 7 og 8 står i vinterferiens tegn, og rigtig mange danskere drager mod koldere destinationer for at bruge en uge på ski. Nye tal fra Styrelsen for Patientsikkerhed viser, at der for tredje år i streg er flest refusioner med det blå EU-sygesikringskort fra Østrig. Det skaber bekymring for, om danskerne er ordentlig dækket på rejsen.
Gjensidige stopper som hoved- og navnesponsor for Kvindeligaen i fodbold7.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Siden 2019 har Gjensidige været hoved- og navnesponsor for kvindernes bedste fodboldrække.
Over 2.000 danskere sigtes årligt for gentagende narkokørsel5.2.2025 07:42:00 CET | Pressemeddelelse
Hver dag sigter betjente i landets politikredse i gennemsnit flere end tre danskere for at have kørt narkokørsel, hvor vedkommende allerede er blevet sigtet for det samme indenfor de seneste to år. Det viser en ny oversigt, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum