Skybrud - de gode råd før, under og efter
28.8.2022 09:48:39 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse

Her og nu – når der er varslet skybrud
- Luk døre og vinduer (skader efter vand, der kommer ind gennem åbne døre og vinduer, er ikke dækket)
- Brug sandsække og krydsfinérplader til at blokere døre, vinduer og udluftningskanaler til din kælder
- Gå din kælder igennem, og fjern dine ting fra gulvet
- Tjek, at udendørs afløbsriste ikke er stoppet af fx blade eller skidt
- Tjek også, at tagrender er rensede, og tagnedløb ikke er stoppet
- Grav evt. render omkring huset, så du kan lede vandet uden om huset. Dette hjælper kun ved mindre oversvømmelser og kun i situationer, hvor vandet kan løbe væk fra huset
- Sørg for at en evt. regnvandstønde kan klare vandmængderne
- Luk toilettet ved at stoppe nogle klude i en plasticpose ned i kummen og læg en tung sandsæk ovenpå for at forhindre opstigende kloakvand
- Tildæk afløb i kælder med plast og læg en plade og sandsæk ovenpå
- Er du ikke hjemme, så lav en aftale med en nabo om at kigge efter dit hus/fritidshus
Under skybrud
- Bliv i dit hus, så du kan gribe ind, hvis der kommer vand ind
- Hav spande, koste, skovle og klude klar, så du kan opsamle det vand, der trænger ind
- Bær handsker og vandtæt tøj og fodtøj, da kloakvand er sundhedsskadeligt
- Vær klar til at redde dit indbo til et tørt sted.
Efter skybrud
- Anmeld straks eventuelle skybrudsskader til dit forsikringsselskab, hvis det har regnet så meget, at der er tale om "voldsomt skybrud"
- Du skal anmelde skader på huset til din husforsikring, og skader på indbo til din indboforsikring
- Gør, hvad du kan for, at skaden ikke bliver større, end den allerede er
- Flyt indbogenstande væk, der står i vand
- Få vandet væk, og få sat udtørring i gang. Brug evt. en affugter
- Blotlæg evt. lukkede vandskadede konstruktioner. Hvis ikke disse bliver tørret ud hurtigt, risikerer du angreb af skimmelsvamp. Aftal med dit forsikringsselskab, at det er ok, før du går i gang
- Varm de vandskadede rum op, og luft hyppigt ud. Det kan fjerne meget fugt.
Langsigtede løsninger - før skybrud
- Undgå opstigende vand gennem kloakken med højvandslukke eller tilbageløbsstop. Tal med en autoriseret kloakmester
- Rens jævnligt sandfanget i nedløbsbrønde for blade m.m.
- Yderligere fremtidssikring af kælder kan være dræn om din kælder, hvis vand ofte trænger gennem dine kældervægge
- Det kan være nødvendigt at omlægge flisearealer, så vandet løber væk fra huset
- Undgå tæpper og trægulve i kældre.
Kontakter
Jørgen Kjær Thomsen - pressetelefon 41 91 91 01
Billeder
Information om Forsikring & Pension
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Stærkt fokus på børne- og ungepsykiatrien i regionernes øko-nomiaftale19.6.2026 14:27:33 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og Danske Regioner målretter i år og de kommende to år én milliard kroner til en akutplan for børne- og ungepsykiatrien. Det er det helt rigtige og nødvendige fokus, mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
F&P: Trepartsforhandlinger om nyt velfærdsforlig er den helt rigtige vej at gå2.6.2026 16:14:28 CEST | Pressemeddelelse
Den nye firkløverregering har dag fremlagt et regeringsgrundlag med mange roser og enkelte tidsler. I F&P hilser forsikrings- og pensionsbranchen den nye regering velkommen og glæder sig til samarbejde om bedre forebyggelse, færre byrder på erhvervslivet og fremtidssikring af pensionssystemet. Til gengæld opfordrer branchen regeringen til at tage et tiltrængt opgør med særskatten på forsikrings- og pensionsbranchen.
Uvildige rådgivere fra Forsikringsoplysningen gør dine læsere klogere på forsikring1.6.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De fleste ved, at forsikringer er gode at have, men ved dine læsere, hvad der helt præcist gælder i enkeltsager? Har de fx styr på, om sommerferien er i fare pga, brændstofmangel? Om man må tage sit el-løbehjul med til Tyskland? Og om forsikringen dækker revner i soklen på dit hus?
Ny opgørelse: Pensionsbranchen har investeret 260 mia. kroner i vækstsegmentet1.6.2026 10:26:12 CEST | Pressemeddelelse
Den danske pensionsformue er allerede i dag med til at understøtte udviklingen af nye vækstvirksomheder gennem sine investeringer. Men det nye Folketing har en god mulighed for at sætte en klar kurs for, hvordan vi styrker konkurrenceevnen for at fremme europæiske og danske investeringer – herunder også i vækstsegmentet, vurderer brancheforeningen Forsikring & Pension.
F&P: Offentlig-privat samarbejde kan give langt mere velfærdsbyggeri for pengene25.5.2026 07:23:56 CEST | Pressemeddelelse
Alt for mange store offentlige anlægsprojekter ender i forsinkelser og enorme budgetoverskridelser, og det kalder på nytænkning. Det mener forsikrings- og pensionsbranchen, F&P, der foreslår en kommende regering at sikre mere velfærd til aftalt pris og tid gennem en ny model for offentlig-privat samarbejde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

