TUI Danmark A/S

Mobil, forlovelsesring og kuffert... dette glemmer vi på ferien igen og igen

Del
Denne sommer satte TUI’s detektiver sig for at undersøge, hvad de mange feriegæster efterlader på hotellet, når de vender snuden hjemad.

En lang og velfortjent ferie kan gå hen og blive så afslappende, at overskuddet ikke rækker til at tage alle sine ting med hjem. Her er en liste i kronologisk rækkefølge med de mest glemte genstande nederst.

1) Mobiltelefonen

Vores behov for hele tiden at være online, stiger og stiger. Mobiltelefonen er en god kilde til netop det, men paradoksalt nok er der blevet plads til den på listen her. Det ufrivillige tab medfører panik, frustration og ivrighed efter at komme tilbage online så hurtigt som muligt.

2) Passet

Når du står i lufthavnen og diverse tasker, kufferter og poser er gennemsøgt til sidste detalje, går det op for dig, at passet stadig ligger på hotellet. I nogle tilfælde betyder det en ufrivillig ferieforlængelse.

3) Undertøjet

Undertøj har det med at gemme sig de særeste steder på hotelværelserne og det er sjældent de nyvaskede dele. Er det et bevidst eller ubevidst efterladenskab? Det er i hvert fald en skøn overraskelse for personalet…

4) Kufferten

Orker du heller ikke at vaske alt dit ferietøj, når du kommer hjem? Flere gæster løser det problem ved at lade kufferten stå på hotellet. Faktisk er årsagen tit den, at man valgte at stole for meget på sin partner, der ’helt sikkert’ allerede havde sørget for at tage din kuffert med til lufthavnen.

5) Tøjdyret

Send en tanke til de familier, der gennemgår et ødelæggende chok på turen hjem fra ferien: Når barnets yndlingstøjdyr har besluttet sig for at blive på hotellet og holde lidt ekstra ferie. Nogle gange kan situationen afværges ved lynhurtigt at vende om. Andre må, desværre, tage hjem og vente på pakkeposten.

6) Badetøjet

En klassiker på listen over glemte sager. Personalet finder typisk badetøjet på terrassen eller balkonen, hvor det hænger til tørre, og de fleste gæster opdager først, det er væk, når de næste gang pakker til en tur til vandet.

7) Nøglerne

Hvad end det er husnøgler eller bilnøgler, så er nøgler generelt et klassisk offer for ferieglemsomheden. For de mest uheldige gæster resulterer det i ødelagte ruder eller en dyr regning til låsesmeden.

8) Smykkerne

Ringe, halskæder, armbånd… Feriegæsternes natbord er tit fyldt med overraskelser og stor ulykke for gæsterne selv. Et panikopkald til hotellet om en glemt forlovelsesring er ikke ualmindeligt.

9) Strandelegetøjet

Når de små har bygget hundredevis af sandslotte med spand og skovl, og irriteret deres søskende med vandpistoler, bliver det tit efterladt på stranden eller hotellet.

10) Solbrillen

Solbriller er den største synder over glemte sager hver sommer. Måske ’glemmer’ nogle gæster deres solbriller, så de har en undskyldning for at købe et par nye, når de kommer hjem.

Nøgleord

Kontakter

Mikkel Hansen
Pressekontakt
mikkel.hansen@tui.dk
+45 33 47 90 75

Billeder

Information om TUI Danmark A/S

TUI Danmark A/S
TUI Danmark A/S
Gammel Kongevej 60
1850 Frederiksberg

+45 32 75 67 99https://www.tui.dk/om-tui/presse/

TUI Nordic er med en markedsandel på 20 procent den største aktør på det nordiske rejsemarked. Koncernen tilbyder pakkerejser, fly og krydstogt og blev etableret i Danmark i 1967. Nogle af de mest populære rejsemål i Danmark er De Kanariske Øer, Mallorca, Thailand, Grækenland og Tyrkiet. TUI Nordic består af TUI i Danmark, Sverige, Norge og Finland, samt Nazar, WonderCruises og flyselskabet TUI fly Nordic. Koncernen ændrede navn til TUI i 2016 og har siden år 2000 været en del af TUI Group, verdens førende rejsekoncern som opererer på mere end 180 destinationer verden over. TUI Group har base i Tyskland og er børsnoteret på FTSE 100 og tyske MDAX. TUI Group har 76.000 ansatte i 130 lande og tilbyder sine over 20 millioner kunder en heldækkende service fra booking til hjemkomst. TUI dækker med sin virksomhed hele den turistiske værdikæde, hvilket indbefatter ledende rejsearrangører, 1.800 rejsebyer i Europa, seks flyselskab med mere end 130 kort- og langdistancefly og mere end 300 gruppeejede hoteller, herunder RIU og Robinson. Med 16 krydstogtskibe som MS Europa, luksusskibet MS Europa 2, TUI Cruises’ Mein Schiff-flåden og fartøj under varemærket Marella Cruises i Storbritannien, er TUI også en velpositioneret koncern på det stærkt-voksende krydstogstogtsmarked. Globalt ansvar for bæredygtig økonomi, økologi og socialt ansvar er grundlæggende for forretningen. Som den eneste rejsekoncern i verden er TUI medlem af FN’s Global Compact. Koncernen er også listet på det velrenommerede Down Jones Sustainability Index (DJSI).

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye