Top 3 skader: Det ramte danskerne på sommerferien 2022

Juni og juli måned er lig med sommerferie for langt størstedelen af danskerne, og det betyder timevis af solbadning og oplevelser verden over. Men det er desværre ikke alle, der går problemfrit gennem den længe ventede sommerferie.
Hvert år rammes danskere desværre også af problemer på sommerferien, og sommeren 2022 var ingen undtagelse. Kigger man på det samlede antal skadeanmeldelser hos Gouda Rejseforsikring, som er en del af Gjensidige, er der en klar vinder af den ærgerlige konkurrence.
Det viser sig nemlig, at hver anden kunde, der anmeldte en skade i juni og juli, måtte have hjælp til behandling hos læge eller på sygehus, samt andre relaterede ydelser som fx hjemtransport. Hver fjerde skade omhandlede afbestilling af ferier, mens lidt mere end én ud af ti skader var relateret til bagageforsinkelser.
“Der har denne sommer været utroligt meget fokus på bagageproblemer i en række lufthavne verden over, men det har faktisk ikke udmøntet sig i så mange skadeanmeldelser, som man kunne have frygtet. Det er forhåbentligt et tegn på, at flyselskaberne der har ansvaret for folks bagage har handlet hurtigt og effektivt, i en situation som selvfølgelig helst aldrig må ske,” siger Louise Hertzum Andersen, der er chef for forretningsudvikling i Gouda Rejseforsikring.
Det er dog Gouda Rejseforsikrings forventning, at der vil være et større antal efteranmeldelser vedrørende bagageforsinkelse end tidligere år, i de tilfælde hvor flyselskaberne fx ikke kan hjælpe med hele udgiften til erstatningskøb.
Minimal coronapåvirkning på sommerferien
Mens der har været et enormt pres på de internationale lufthavne, har et andet tilbagevendende problem, nemlig corona-pandemien, ikke vist sig at skabe synderligt mange problemer for de danske rejsende.
Tal fra Gouda Rejseforsikring viser nemlig, at blot 5 % af den samlede mængde af skadeanmeldelser under rejseforsikringen i juni og juli relaterede sig til corona, og det er en positiv nyhed for de rejsende.
“Det er uden tvivl dejligt at se, at folk har kunne holde sommerferie næsten upåvirket af corona. Der er selvfølgelig stadig steder i verden, hvor restriktioner og testkrav er en del af rejsen, men overordnet set må vi sige, at det er en meget lille andel af vores skadeanmeldelser, der relaterer sig til corona i øjeblikket” siger Louise Hertzum Andersen.
Om tallene
Al data baserer sig på skadeanmeldelser for Gouda Rejseforsikring for juni og juli måned. Gouda Rejseforsikring er en del af Gjensidige.
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulent
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Danskerne glemmer at søge erstatningsferie11.9.2025 07:38:00 CEST | Pressemeddelelse
Efteråret er højsæson for sygdom, og det kan koste dyrebare feriedage. Alligevel glemmer langt de fleste danskere at søge erstatningsferie, når de bliver syge under ferien. Det viser en ny undersøgelse.
Håndhygiejnen halter: 6 ud af 10 oplever at andre springer håndvasken over9.9.2025 07:37:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom langt de fleste danskere siger, at de altid vasker hænder efter toiletbesøg, tyder virkeligheden på noget andet. 6 ud af 10 oplever nemlig, at andre ikke vasker hænder efter en tur på toilettet. Til gengæld svarer 9 ud af 10 at de altid vasker hænder efter toilettet. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Farlig tendens: Stor stigning i sigtelser for besiddelse af lattergas3.9.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
De seneste to år er der sket en voldsom stigning i antallet sigtelser for besiddelse af lattergas. Det viser nye tal, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige. Den store udbredelse af lattergas kan få store konsekvenser både i trafikken og for ens egen sundhed, lyder advarslen fra to eksperter.
Gjensidige bliver ny forsikringspartner for TEKNIQ1.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gjensidige og TEKNIQ indgår et strategisk samarbejde om at tilbyde forsikringer til erhvervsorganisationens medlemmer.
Risiko for ulykker: Manglende afstand får bilister til at bremse28.8.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Manglende afstand i trafikken er hvert år årsag til voldsomme ulykker, men alligevel siger knapt hver anden bilist, at de dagligt oplever folk der kører for tæt på dem. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum