Julefrokoster for folkepensionister i Ishøj bliver aflyst i år
Traditionen tro skulle en del af Ishøj Kommunes folkepensionister have været til julefrokost i Ishøj Idræts- og Fritidscenter i løbet af december måned. Desværre er den økonomiske situation i Ishøj Kommune så presset, at byrådet har vurderet, at det ikke er økonomisk forsvarligt at holde julefrokosterne i år.
Årsagen til, at julefrokosterne desværre må aflyses i år er, at Ishøj Kommune oplever store stigninger i udgifterne på social- og ældreområdet, som gør, at kommunen er nødt til at prioritere:
”Vi oplever lige nu stigende udgifter og et stort pres på vores social- og ældreområde i Ishøj. Antallet af sårbare borgere, som har brug for hjælp, er steget meget, og derfor har vi - efter megen overvejelse - besluttet at aflyse årets julefrokoster for folkepensionister. Jeg ved, at der er mange, som havde glædet sig til julefrokosterne, men jeg håber, at vi får mulighed for at samles i andre sammenhænge,” siger Erkan Yapici, formand for Social- og Sundhedsudvalget i Ishøj Kommune.
Det er vigtigt at præcisere, at det for nuværende kun gælder julefrokosterne for 2022. I 2023 vil byrådet tage stilling til, om der er økonomisk råderum til at afholde pensionistjulefrokosterne igen.
Kontakter
Erkan Yapici, formand for Social- og Sundhedsudvalget i Ishøj Kommune: eryap@ishoj.dk / 2095 6212
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Kulturium præsenterer nyt musikalsk koncept: Roots & Hybrids16.9.2025 08:23:21 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 26. september 2025 kan du opleve den første Roots & Hybrids-koncert i Kulturium Musikteater i Ishøj, hvor den kurdiske sangerinde Mizgin og den maliske guitarist Samba Touré åbner konceptet
Danmarks største børneteater står som forvandlet5.9.2025 11:59:35 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Teaters nye bygning står nu færdig og klar til indvielse den 11. september. Teatret glæder sig til at skabe eventyr og magi i de nye smukke og moderne rammer for børn fra Ishøj og det øvrige Sjælland
Ishøj stormer frem i ny erhvervsundersøgelse5.9.2025 09:08:51 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune hopper 30 pladser op i Dansk Industris måling af erhvervsvenlighed og lander på en flot 29. plads. Siden 2022 er kommunen rykket over 50 pladser op ad listen
Bøger bygger bro: Ishøj Bibliotek får Danmarks første bogsamling på nepalesisk25.8.2025 08:30:53 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Bibliotek har i samarbejde med lokale frivillige etableret en stor bogsamling på nepalesisk, som alle borgere i Danmark kan få glæde af
Ishøj Jobcenter og Borgerservice flytter ind i Brohuset22.8.2025 09:36:08 CEST | Pressemeddelelse
Fra sidst i september skal du besøge Brohuset på Vejlebrovej 45, hvis du har en aftale i borgerservice eller jobcentret i Ishøj
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum