Interessen for elpriser blandt forbrugerne er femdoblet
19.8.2022 15:05:55 CEST | Meresalg Marketing | Pressemeddelelse

(Viser udviklingen i den rå kWh-pris uden afgifter, gebyrer og moms) (Grafik)
Interessen for at skifte el-udbyder stiger lige nu med samme hast som elprisen. For 2 år siden var det relativt få mennesker, der gik op i deres elregning, men sådan er det ikke i dag. TV2 Bornholm kunne meddele onsdag den 17. september at elprisen nåede et rekordhøjt niveau, men allerede dagen efter blev den slået igen.
Hos sammenligningssiden for el, Elberegner.dk oplever man lige nu en femdobling i interessen efter at finde en billigere elpris.
Daniel Østergaard, direktør for Elberegner.dk siger ”Vores besøgstal er eksploderet de sidste par dage. Det virker til at danskerne har fået øje på at der kan være penge at spare ved at skifte elselskab”. Vi havde næsten 10 gange så mange besøgende i går som en normal dag.

(Viser udviklingen af besøgstallet pr. dag i august).
Men det er ikke kun de sidste par dage at der har været en stor stigning, det sidste år har der generelt været en øget interesse. Ugen har budt på flere tophistorier fra danske medier.
“Sammenligner man de seneste tre måneder, med foregående periode har vi set en stigning på 55% i antallet som har skiftet udbyder gennem vores sammenligningsportal. Mange danskere er ikke klar over at de har mulighed for at finde en bedre elpris, men de stigende elpriser har vist sig at være en oplagt mulighed for at gennemgå sin elregning og sammenligne elpriserne i markedet” siger Daniel Østergaard.

Danskernes elforbrug forventes kun at stige, når vi går mod vintermånederne.
Både fordi behovet for el stiger i takt med vinteren, men også fordi efterspørgslen på eldrevne varmepumper samt elbiler er vokset den seneste tid, som er medvirkende til at mange husstande vil have et væsentligt højere forbrug end tidligere. Derfor kan der være penge at spare ved at kigge nærmere på sin elaftale.
De mange danskere som netop har investeret i solceller, vil også opleve at deres egenproduktion af strøm bliver mindre i løbet af vinteren, hvorfor det forventes at interessen for at spare penge på el vil stige.
Ved spørgsmål kontaktes direktør, Daniel Østergaard, på daniel@elberegner.dk
Nøgleord
Billeder
Links
Information om Meresalg Marketing
Følg pressemeddelelser fra Meresalg Marketing
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Meresalg Marketing
Det danske vejr og det rette tøjvalg10.3.2026 08:52:47 CET | Pressemeddelelse
Vejret i Danmark kan snyde meget, og de fleste har oplevelsen af, at det ikke rigtigt er til at regne med. Alle har prøvet at vågne op en kold forårsdag, hvor regnen vælter ned, og hvor man hurtigt fortryder, at man har pakket vinterjakken langt væk. Men så snyder vejret senere på dagen, når du er godt pakket ind i varmt tøj, og skyerne pludseligt forsvinder, og solen dukker frem og bader dig i varme.
PRESSEMEDDELELSE: Data fra 50.000 træningssessioner bekræfter -1-2 gange om ugen er nok9.3.2026 10:03:39 CET | Pressemeddelelse
Nordic Performance Training deler data fra 50.000+ sessioner: 1-2 velstrukturerede styrketræninger om ugen giver markante resultater for de fleste voksne.
Når skiltet viser vejen: Derfor er visuel kommunikation blevet en strategisk kerneopgave4.3.2026 14:55:23 CET | Pressemeddelelse
I en tid hvor både borgere og kunder forventer hurtig orientering og klare beskeder, er skilte rykket fra at være praktiske nødvendigheder til at blive en strategisk del af enhver organisations kommunikation. Skiltet ved indkørslen, henvisningen i foyeren eller piktogrammet på lagergangen er ikke længere bare pynt på væggen. Det er en styring af adfærd, en sikkerhedsfaktor og et visitkort på én gang.
Køreskolen Rabalderstræde i Roskilde sætter oplevelsen i førersædet25.2.2026 11:49:57 CET | Pressemeddelelse
Køreskolen Rabalderstræde i Roskilde er en køreskole, der har stort fokus på, at eleverne skal føle sig trygge bag rattet. De tilbyder både kørekort til bil og generhvervelse af kørekort med fokus på tryghed, kvalitet og gennemsigtighed. Køreskolen er centralt placeret i Musicon-kvarteret på Rabalderstræde – tæt på uddannelsesinstitutioner som ZBC, Teknisk Skole og 10. klassecentret, hvilket gør det nemt at kombinere skole og arbejde.
Rødvin på bordet: Når hverdagsluksus møder danskernes travle liv25.2.2026 08:40:57 CET | Pressemeddelelse
Danskerne arbejder mere fleksibelt end nogensinde, men oplever samtidig et stigende pres i både arbejdsliv og familieliv. Midt i mails, møder og madpakker søger flere en enkel måde at skabe små lommer af ro i hverdagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



