DI: Regeringens huslejeindgreb er gift for fremtidige danske investeringer
16.8.2022 13:41:14 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Et nyt forslag fra regeringen om at lægge et loft på huslejestigninger møder hård kritik fra Dansk Industri (DI). Erhvervsorganisationen finder det uforståeligt, at staten blander sig i private virksomheders prissætning.
- Udlejeres omkostninger er steget som følge af inflationen, f.eks. til energi, vedligeholdelse og rengøring. Det giver simpelthen ikke mening, at udlejere ikke må regulere deres priser for at imødegå prisstigninger, siger Kim Haggren, vicedirektør i DI og fortsætter:
- Det er uhørt, at staten griber ind i allerede indgåede kontrakter – det nærmer sig ekspropriation. Et så vidtgående indgreb oven i købet med tilbagevirkende kraft hører ikke til i et retssamfund, siger han.
Vicedirektøren vurderer, at indgrebet kan gå hårdt ud over investeringslysten på ejendomsmarkedet, og han opfordrer politikerne til at undgå panikhandlinger.
- Hvis man med et fingerknips ændrer regler med tilbagevirkende kraft, så kompromitterer man nødvendigheden af stabile rammevilkår. Det vil have meget store konsekvenser for lysten til at investere i nye udlejningsboliger i fremtiden, siger Kim Haggren og fortsætter:
- Vi skal huske, at inflationen går op og ned. Vi har i mange år levet med lav rente og inflation. Nu har vi så en midlertidig periode med usædvanlig høj inflation, hvilket alle samfundsgrupper rammes af. Der er ingen grund til panikhandlinger, siger Kim Haggren.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere oplysninger kontakt vicedirektør Kim Haggren på tlf. 2124 4608 eller presserådgiver Ben Ron på tlf. 2830 5452.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Danish.Care og DI styrker branchen for velfærdsteknologi og hjælpemidler29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danish.Care og Dansk Industri (DI) indleder et forpligtende samarbejde, der skal give virksomheder inden for velfærdsteknologi og hjælpemidler øget politisk gennemslagskraft og bedre vækstvilkår. Det har medlemmerne af Danish.Care besluttet på generalforsamlingen tirsdag den 28. april.
DI: Højesteretsdom kan sende milliardregning for gamle arbejdsskader til virksomhederne28.4.2026 12:43:54 CEST | Pressemeddelelse
Dagens højesteretsdom ændrer med tilbagevirkende kraft årtiers praksis, og rejser store spørgsmål om retssikkerhed i arbejdsskadesystemet, vurderer Dansk Industri.
Presseinvitation: Brændstofkrise i luften – når grønne flybrændstoffer bliver sikkerhedspolitik28.4.2026 10:07:33 CEST | Pressemeddelelse
Med uroen i Mellemøsten og usikkerhed om global brændstofforsyning er luftfarten ramt af voldsomme prisudsving og risiko for mangel på jetfuel. Det er omdrejningspunktet, når DI, Dansk Metal, Luftfartens Klimapartnerskab og Dansk Luftfart inviterer til konferencen Conference on e-fuels in Denmark, hvor centrale aktører fra hele værdikæden for fremtidens flybrændstoffer er samlet i Industriens Hus. Konferencen sætter denne aktuelle situation i perspektiv og diskuterer, hvordan produktion af grønne flybrændstoffer i Danmark og Europa kan blive en del af svaret på både klimaudfordringen og den sikkerhedspolitiske. Konferencen stiller skarpt på, hvordan grønne flybrændstoffer (e-SAF) kan mindske Europas afhængighed af fossile brændsler fra ustabile regioner og samtidig skabe nye danske arbejdspladser. Centrale profiler tilstede En række markante stemmer deltager på dagen og vil være til rådighed for interviews, bl.a.: Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør, Dansk Industri Claus Jensen, forbu
Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri23.4.2026 15:40:40 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder.
DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda16.4.2026 10:52:49 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


