
DI Forsvar og Sikkerhed indgår samarbejdsaftale med Ukraine
10.8.2022 16:19:00 CEST | DI Forsvar og sikkerhed | Pressemeddelelse

Aftalen bliver underskrevet i Industriens Hus i København i dag.
- Vi er taknemmelige for den hjælp som Danmark og alle andre har bidraget med og stadig gør det - nu også på det forsvarsindustrielle område. Det stadigt mere omfattende samarbejde og de fælles projekter hjælper os med at forsvare vores suverænitet og ret til uafhængighed og frihedsrettigheder, som er helt grundlæggende europæiske værdier, siger direktør i Ukroboronprom Yuriy Husyev.
- Verdenen er i forandring og præget af den russiske invasion af Ukraine. Situationen kræver at vi står sammen, og at vestlige demokratier, organisationer og virksomheder tager ansvar i vores støtte til det ukrainske folk, siger direktør for DI Forsvar og sikkerhed Joachim Finkielman.
Samarbejdsaftalen har været under udarbejdelse det sidste års tid. Den fokuserer på områder, hvor både danske og ukrainske partnere kan se værdi i at udforske samarbejde til gensidig nytte. Fokus tager udgangspunkt i Ukraines behov og danske virksomheders kompetencer og produkter.
- Vi er meget stolte og glade for at have haft besøg af Ukroboronprom i dag. Det har givet os lejlighed til præsentere et udvalg af danske virksomheder for ukrainerne både enkeltvis og på et fælles møde efter ønske fra ukrainerne.
- Vi er åbne overfor at udbrede samarbejdet med ukrainerne bredt indenfor de område, hvor vi har identificeret potentiale. Det gælder blandt andet inden for det maritime område, vedr. overvågning, droner, beskyttelse, minerydning med videre, siger Joachim Finkielman.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Information om DI Forsvar og sikkerhed
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed
Følg pressemeddelelser fra DI Forsvar og sikkerhed
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Forsvar og sikkerhed
NATO skal investere 2.700 mia. kroner mere om året end i dag. Industrien er klar.5.2.2026 07:52:15 CET | Pressemeddelelse
Det øgede Nato-mål på 3,5 procent af medlemslandenes BNP, vil øge forsvarsinvesteringerne astronomisk, og forsvarsindustrien tror på, at det kan lade sig gøre, lyder det fra Nordens største forsvarsevent, DDAC, som bliver afholdt i København
Kom med til Nordens største forsvarsevent29.1.2026 13:00:23 CET | Pressemeddelelse
PRESSEINVITATION: Kan Europa egentlig forsvare sig selv? Find ud af det på DDAC 2026 - Danish Defence Annual Conference - med fokus på Danmarks position i og bidrag til NATO og europæisk sikkerhed. DDAC 2026 finder sted den 5.-6. februar i Bella Arena i København.
Danske virksomheder vil levere til amerikansk forsvar14.10.2025 08:24:18 CEST | Pressemeddelelse
Verdens største forsvarsmesse i USA tiltrækker masser af opmærksomhed fra danske forsvarsvirksomheder, lyder det fra Dansk Industri
Et stærkere forsvar i Europa kræver øgede offentlige og private investeringer19.3.2025 13:57:58 CET | Pressemeddelelse
DI Forsvar og sikkerhed, Forsikring og Pension(F&P) og Finans Danmark byder den nye hvidbog fra EU Kommissionen om forsvar velkommen. Med hvidbogen, Readiness 2030, vil Europa udvikle sig til at være en mere ligeværdig partner til USA og mere uafhængig end i dag, lyder det fra de tre organisationer.
Dansk og Ukrainsk forsvarsindustri mødes i København16.8.2024 11:29:30 CEST | Presseinvitation
En rekordstor delegation fra Ukraine deltager, når Ukraines og Danmarks forsvarsindustri mødes til fælles forsvarsseminar i Industriens Hus hos Dansk Industri. På programmet er bl.a. erhvervsminister Morten Bødskov og Ukraines industriminister Oleksandr Kamysjin. På dagsorden er et stort behov for et tæt samarbejde til gavn for begge parter. 300 gæster er tilmeldt seminaret.