Jeppe Kofod til atomvåbenkonference: Vi fordømmer Putins atomtrusler og insisterer på nedrustning
NPT er hjørnestenen i nuklear nedrustning og ikke-spredning, og næsten alle verdens lande er medlemmer. Det overordnede mål for NPT er en verden fri for atomvåben, og NPT indeholder tre søjler, der skal understøtte det mål: Nedrustning, ikke-spredning og fredelig udnyttelse.
Udenrigsminister Jeppe Kofod afgiver under konferencen et indlæg på vegne af alle de nordiske ministre. Her vil han først og fremmest fordømme Ruslands invasion af Ukraine og landets trusler om at bruge atomvåben.
Derudover vil Jeppe Kofod fremhæve det såkaldte Stockholm-initiativ, der giver konkrete idéer til, hvordan der skabes fremdrift på nedrustningsområdet.
Udenrigsminister Jeppe Kofod udtaler:
”Mit overordnende mål er selvfølgelig, at vi skal arbejde for en tryggere verden, der er fri for atomvåben. Men når Rusland agerer så hensynsløst, som vi har set med deres uprovokerede angrebskrig i Ukraine, så har det desværre lange udsigter. Netop derfor er det helt centralt, at vi fortsat insisterer på at drøfte nedrustning. Mit hovedbudskab vil være, at vi skal arbejde for at afspænde situationen og minimere risici gennem mere åbenhed og kommunikation.”
Konferencen foregår i FNs hovedkvarter, og alle anerkendte atommagter er blandt de deltagende. De anerkendte atommagter er USA, Frankrig, Storbritannien, Kina og Rusland. Desuden deltager blandt andre også Ukraine, Iran og Japan.
Konferencen varer fra 1. til 26. august, og det er den tiende gennemgangskonference for NPT. Den afholdes hvert femte år og skulle oprindeligt været afholdt i 2020, hvor 50-året for traktaten om ikke-spredning af atomvåben skulle fejres. Det blev dog udskudt grundet coronapandemien.
Udenrigsminister Jeppe Kofod vil ud over sin deltagelse i konferencen deltage i et møde med den amerikanske udenrigsminister Antony Blinken og en mindre kreds af lande, der støtter op om Stockholm-initiativet. Han vil også mødes med udvalgte personer fra FN, blandt andre FNs nedrustningschef Izumi Nakamitsu.
For mere information kontakt pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Ny aftale skal udnytte den europæiske jernbaneinfrastruktur bedre19.11.2025 15:27:49 CET | Nyhed
Der er netop landet en foreløbig aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om en optimering og effektivisering af forvaltningen af jernbanerne i EU. De nye regler vil forventeligt hjælpe med at gøre togforbindelserne mere pålidelige og muliggøre en bedre udnyttelse af jernbanekapaciteten på tværs af landegrænser i EU.
Copenhagen Conference on Democracy and the Rule of Law18.11.2025 10:57:03 CET | Pressemeddelelse
On 4–5 December 2025, the Danish Presidency of the Council of the European Union, in collaboration with the University of Copenhagen, will host the Copenhagen Conference on Democracy and the Rule of Law.
Danmark leverer innovativ finansiering til tilpasning i Afrika12.11.2025 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dronningen holder tale ved lanceringen af ”Adaptation Finance Window for Africa” på COP30.
Styrket samarbejde mellem Danmark og Armenien11.11.2025 15:05:59 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med den armenske udenrigsministers besøg i Danmark d. 11.-12. november underskrives ny samarbejdsaftale med fokus på bl.a. grøn omstilling
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.11.2025 10:31:53 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 11. november 2025 kl. 15.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
