Brandskader fra ukrudtsbrændere stiger og stiger

Selvom sommervejret i Danmark er lunefuldt, er der stadig tørt nok udenfor til at starte en brand. Det oplever man hos LB Forsikring, hvor der lige nu er rigtig mange anmeldelser på brande. Især brande startet af ukrudtsbrændere.
-Det er måske at overdrive at sige, at det vælter ind, men vi får virkelig mange anmeldelser på brandskader. Heldigvis mange små skader, men de sidst to uger har vi haft fire store brande. Fælles for de fire og rigtig mange af brandskaderne er, at de er starte med en ukrudtsbrænder. Lige nu stiger brandfareindekset over hele landet, så hvis folk ikke passer på, kommer mange flere desværre til at opleve en brandskade her til sommer, siger Anne Mette Kirkegaard, skadeschef i LB Forsikring.
Sidst år havde man i LB Forsikring 12 store brande med brændte bygninger på grund af ukrudtsbrændere, og det er ikke en tendens, man alene ser hos Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab. Beredskabsstyrelsens har opgjort, at brandvæsnet i 2021 rykkede ud til ikke mindre end 350 brande startet af en ukrudtsbrænder.
-En ukrudtsbrænder er ikke et stykke legetøj. Det er et værktøj, der skal bruges forsigtig og ansvarlig. Ilden kan hurtigt komme ud af kontrol, hvis folk ikke har sat sig ordentlig ind, hvordan og hvornår man kan bruge en ukrudtsbrænder, siger Anne Mette Kirkegaard.
Heldigvis er der flere simple råd, der kan gøre turen med ukrudtsbrænderen meget mere sikker. Og spørger man skadeschefen, er det mest simple råd sund fornuft.
-Man er sparet for meget, hvis man lige bruger to minutter på at forberede sig, inden man går i gang med at svitse ukrudtet af. Først kan man lige overveje, hvor tørt er det? Hvis det er knastørt udenfor, så er åben ild måske ikke den klogeste ide. Også selvom man havde planlagt at svitse ukrudt den dag. Dernæst så er det ligesom til jul. Hav ikke levende lys på juletræet, uden at have vand i nærheden. Har du det, kan du selv hurtigt få slukket det, hvis der kommer ild i ukrudt eller græs, siger Anne Mette Kirkegaard.
Hun anbefaler desuden, at man altid sørger for at læse brugsanvisningen grundigt, inden man går i gang. Så man ved, hvordan man tænder og slukker og skruer op og ned for ukrudtsbrænderen.
-Vi kan få antallet af brandskader fra ukrudtsbrændere ned, hvis vi husker hinanden på et par gode forholdsregler. Så det er min store opfordring til en mere brandsikker sommer. Vær forsigtig og tænk jer om, slutter Anne Mette Kirkegaard.
Seks gode råd til undgå brandskader med ukrudtsbrænderen
- Ukrudt skal svitses, ikke brændes.
- Tjek. at du ikke efterlader gløder, der kan blusse op, når du går fra et sted til et andet.
- Hav altid vand i nærheden og vand gerne efter for en sikkerheds skyld.
- Hold god afstand til bygninger, hække og andet, der kan brænde.
- Brug ikke ukrudtsbrænder, hvis det er tørt eller blæser – tjek evt. brandfare.dk inden du går i gang.
- Sørg for, at ukrudtsbrænderen er afkølet, inden du stiller den på plads.
Nøgleord
Billeder
Links
Information om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 440.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Har du styr på bilens udstyr, inden du tager på bilferie?27.6.2025 10:21:45 CEST | Pressemeddelelse
Med sommerferien lige om hjørnet gør mange danskere sig i disse dage klar til sommerens kør-selv-ferier. Og selvom mange tjekker bilens udstyr, inden turen går sydpå, er det ikke alle der husker det. Det viser en ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring.
Husker du at låse teltet, når du er på festival?23.6.2025 11:04:34 CEST | Pressemeddelelse
Mange ved ikke, at teltet skal være låst med for eksempel en hængelås, før tilfælde af tyveri fra et telt er dækket. Det viser en ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring.
En mio. kr. til 18 projekter om fysisk og mental sundhed i Region Sjælland17.6.2025 07:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Hele 18 projekter, der skal løfte den fysiske og mentale sundhed og trivsel hos borgerne i Region Sjælland, har modtaget midler som en del af den million kroner, som LB Foreningen i Region Sjælland havde afsat til formålet.
1 mio. kr. til 17 projekter der skal forbedre sundheden for udsatte borgere i Region Nordjylland17.6.2025 07:02:00 CEST | Pressemeddelelse
17 forskellige projekter fik i denne uge den glædelige besked, at de har fået del i den million kroner, som LB Foreningen har valgt at uddele til organisationer, der arbejder for at forbedre den fysiske og mentale sundhed for udsatte borgere i Region Nordjylland.
En million kroner til 15 indsatser der styrker demokratiet i Region Midtjylland17.6.2025 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en bevilling på en mio. kr. til 15 forskellige projekter i Region Midtjylland sætter LB Foreningen fokus på at styrke det demokratiske engagement i regionen. Den største donation er på 130.000 kr. og den mindste på 5.000 kr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum